eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Strata w upadłości w objęciu udziałów, a podatek od osób fizycznych


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2017-02-27 10:36 autor: new

1 787 odsłon

Strata w upadłości w objęciu udziałów, a podatek od osób fizycznych

Firma - osoba fizyczna w roku 2007 na podstawie przedwstępnej umowy, wpłaciła zaliczkę w kwocie 405 000 zł bruttona zakup apartamentów w hoteludo spółki deweloperskiej - (konto 080).

W roku 2010 deweloper ogłosił upadłość, a wartość wpłaconej zaliczki tj. 405 000 zł została zgłoszona oraz przyjęta do masy upadłościowej. W rok 2015 grupa wierzycieli masy upadłego, postanowiła zgromadzić środki na sfinansowanie układu w ramach toczącego się postępowania upadłościowego i w zamian za swoje wierzytelności przejąć udziały w własnej nieruchomości.

Prowadzenie postępowanie upadłościowe zostało zmienione na postępowanie z możliwością zawarcia układu likwidacyjnego w którym przewidziano dwa sposoby zaspokojenia wierzycieli nie posiadających zabezpieczenia (takim jestem) - częściowej spłaty tj. 20% kwoty uznanej na liście, oraz przyjęcie udziałuw własnej wierzytelności, gdzie wartość wierzytelności odpowiadać będzie:

- wartość wierzytelności uznanej na liście czyli 405 000 zł 24% dopłaty wartości uznanej na liście.

Firma wpłaciła na ten cel kwotę 97 200 zł (bez VAT) i zaliczyła jąna konto 080. W roku 2016 w/w nieruchomośćzostała przekazanaaportem do nowo powstałej spółki w zamian za udziały o wartości 470 503,93 brutto (wystawiono fakturę na dostawę udziału w budynku oraz gruncie), VAT został zwrócony. W księgach wartość inwestycji  neto wynosi  429 367,23 zł , zaś faktura opiewa na kwotę 382 523,52 netto.Jak zaksięgować w/w operacje?

Czy powstałąstratę można zaliczyć do kosztów podatkowych w działalności firmy jako stratę wynikłą z tytułu upadłości dewelopera? Chcę zaznaczyć, że gdyby firma nie dokonała dopłaty i nie wykupiła udziałów otrzymała by tylko 20 % uznanej wierzytelności.

Jeśli nie, to w jaki sposób rozliczyć tą stratę, kiedy i na jakiej deklaracji podatkowej? Obecnie firma rozlicza podatek dochodowyliniowy na deklaracji PIT-36L.

Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam całą redakcję.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania