eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Poprawne rozliczanie w Polsce, ZUS, polska firma jednoosobowa i zlecenie na terenie Holandii


2017-11-01 14:50 autor: MateuszKa96

2 590 odsłon

Poprawne rozliczanie w Polsce, ZUS, polska firma jednoosobowa i zlecenie na terenie Holandii

Witam,

prowadzę od niedawna polską firmę jednoosobową o charakterze tymczasowego zatrudnienia dla agencji pośrednictwa pracy - jestem rekruterem. Mieszkam w Holandii, od kilku tygodni nie pracuję na etacie - od początku roku pracowałem w Holandii przez agencję. Po kilku dniach gdy skończyłem pracę założyłem firmę w Polsce, powoli rozkręcam interes.

Ostatnio dostałem od Holendra propozycję w branży telekomunikacyjnej. Jestem VAT-owcem EU. Chcę dorabiać u niego i wystawiać faktury co tydzień za moją pracę godzinową. Powiedział mi, że na fakturze mogę wpisywać 0%, ponieważ jesteśmy we wspólnocie. Na pewno muszę dodać kody PKD do CEiDG.

I tu pojawia się pytanie, czy to prawda, że na fakturze gdy będę wystawiał mu co tydzień, za moje przepracowane godziny u niego faktycznie wpisać 0%? Jak to się ma z podatkami w Holandii? Czy w Holandii też muszę w jakiś sposób odprowadzić podatek? Czy w Polsce muszę to robić osobno?

Sprawa jest skomplikowana. Gdy na przykładowej fakturze jaką wystawiam w stawce netto wpisuję np. 500 euro i kwota netto staje się brutto, czy od tego potem na koniec roku mam odprowadzić podatek? Nie chcę wchodzić w kłopoty z prawem.
Czy pod koniec roku na PIT muszę zeznać, ile zarobiłem w Holandii brutto z pracy na etacie gdy nie miałem jeszcze firmy za zlecenie dla niego za to ile zarobiłem z agencji.

Czy mogę ubezpieczyć się w Holandii i zwolnić się z płacenia ZUS-u? Czy mogę płacić ZUS i nie ubezpieczać się w Holandii? Czy to prawda, że zlecenie mogę wykonywać nie dłużej niż 183 dnia w roku?

Proszę o szybką pomoc. 

Pozdrawiam,
Mateusz

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • adrianor

  Dodano 2018-02-22 10:51 przez adrianor

  Reklama fanpage'a znajomych na Facebooku

  Witam serdecznie.mając zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, chciałbym wykonać:a). reklamę swojej firmy w Googleb). reklamę INNEJ firmy (jej fanpage na FB) przeprowadzoną przeze mnie na Facebooku z wystawioną fakturą na moją firmę. Czytałem, że np. FB wystawia fakturę bez VAT, trzeba ...

 • piotrek_b92

  Dodano 2016-11-11 20:45 przez piotrek_b92

  Jaka stawka podatkowa na ryczałcie (PKD 43.13.z)?

  Witam serdecznie,mam wielki problem z interpretacją podatkową mojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Otóż wykonałem usługę PKD 43.13.z i nie wiem czy jako robota budowlana objęta jest stawką podatkową na 5,5% na ryczałcie. Dodatkowo chciałem się upewnić, czy po wypisaniu faktury mam wpisać u...

 • Spawacz

  Dodano 2014-07-16 23:40 przez Spawacz

  Jednoosobowa działalność na ryczałcie a faktura, usługa i materiał

  Witam,
  od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewien wątek, a mianowicie: prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi spawalnicze), opodatkowaną w formie ryczałtu, nie jestem VAT owcem.
  Jak powinna zostać wystawiona faktura? Czy cena materiału i cena usługi powinny zostać zsumowane, wtedy na faktu...

 • Władysław

  Dodano 2017-11-09 08:30 przez Władysław

  Kto i gdzie rozlicza składki i podatki. Co powinno być w fakturze?

  Prowadzę działalność gospodarczą, podatek liniowy. Jestem podatnikiem VAT. W ramach firmy zawarłem kontrakt z rekruterem w Wielkiej Brytanii na świadczenie pracy z kontrahentem w Belgii, podatnik VAT. Jestem rezydentem polskim.

 • Robert1982

  Dodano 2016-03-07 13:53 przez Robert1982

  Eksport towarów po za granice UE a podatek VAT

  Witam,od jakiegoś czasu mam założoną jednoosobową działalność gospodarczą, chciałbym eksportować towar do Chin, ewentualnie USA. Moje pytanie brzmi, jakie dokumenty będą mi potrzebne (ewentualnie zezwolenia) żebym mógł wystawić fakturę na jedno z wyżej wymienionych państw. Zaznaczam, że jestem VAT-o...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania