eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Podatek dochodowy, składki zdrowotne - ryczałt


2017-02-23 16:20 autor: Maria.Z.

2 373 odsłon

Podatek dochodowy, składki zdrowotne - ryczałt

Witam,

mam dwa pytania odnośnie podatku dochodowego (jednoosobowa działalność gospodarcza - ryczałt 3% jednocześnie pracuję na etacie). Będę płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne), uprzejmie proszę o pomoc.

1. Czy wpłacając co miesiąc do US (przelewem) podatek od dochodów, muszę sporządzić jakiś dodatkowy dokument, do okazania w razie kontroli? Coś na zasadzie miesięcznego rozliczenia?

Czy jeśli w danym miesiącu nie płacę w ogóle podatku (na tyle niski dochód, że po odjęciu 7,75% podstawy składki zdrowotnej, wychodzi 0 zł podatku), muszę to jakoś formalnie potwierdzić? Czy po prostu wszystko ogranicza się do podsumowania przychodu, wyliczenia podatku i wpłaty na konto US (lub braku wpłaty), i żadne dodatkowe formalności nie są konieczne?

2. Jak wspomniałam na początku, pracuję na etacie. Przewiduję, że będę miała niewielkie przychody miesięczne z działalności i czasem zdarzy się, że nie zapłacę w ogóle podatku dochodowego.

Czytałam, że jeśli po odjęciu 7,75% składki zdrowotnej od należnego podatku wyjdzie się "na minus", to kwota do odliczenia w przyszłym miesiącu jest powiększana. Np. podatek 100 zł - 255,99 zł = -155,99 zł i o tę kwotę (plus 255,99zł z tytułu zapłaty kolejnej składki) mogę pomniejszać podatek w kolejnym miesiącu (lub kolejnych miesiącach - do końca roku kalendarzowego).

Czy jeśli zostanie jakaś zaległa część składek zdrowotnych, to zostanie mi ona zwrócona z podatku dochodowego zapłaconego z tytułu pracy na etacie?

Bardzo dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-28 16:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Należy prowadzić ewidencję przychodów i w niej wyliczać wysokość podatku
  2. Nieodliczoną składkę zdrowotną będzie można wykazać w PIT rozliczanym z pracy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • magdas1987

  Dodano 2016-12-30 14:25 przez magdas1987

  Ryczałt a odjęcie składek

  Witam,mam pytanie odnośnie rozliczania firmy na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Otóż założyłam firmę jedoosobową i wybrałam rozliczenie na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Jestem w tej chwili zatrudniona dodatkowo i przebywam na urlopie macierzyńskim. Wiem, że kwotę podatku oblicza się kwot...

 • Farizah

  Dodano 2016-06-02 11:38 przez Farizah

  Płatność ryczałtu z działalności gospodarczej przy zatrudnieniu

  Witam. Mam pytanie odnośnie płatności za ryczałt z działalności gospodarczej. Jestem zatrudniona dodatkowo w innej firmie więc do ZUS opłacam jedynie składki zdrowotne. Firmę założyłam w styczniu i w tym miesiącu nie miałam żadnego zarobku.
  Za styczeń zapłaciłam jedynie ZUS w lutym. W lutym miałam j...

 • Nowiik87

  Dodano 2014-04-22 09:44 przez Nowiik87

  Ryczałt 3%. Jak obliczyć podatek dochodowy? Pomocy!

  Witam,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie. Obowiązuje mnie 3% podatek. Osiągnięty przychód to 300 zł. Opłacam ZUS (ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 272 zł - jestem również zatrudniony w firmie prywatnej).
  Pytanie jak obliczyć podatek, który muszę opłacić w US?

 • Madlens

  Dodano 2019-09-24 09:55 przez Madlens

  Podatek dochodowy i ryczałt

  Witam,jestem początkującą osobą i bardzo zależy mi na poradzie.Przychód: 7891,92 złJestem na ZUS, uldze na start, opłacam składki zdrowotne 342,32 zł, jestem na ryczałcie 5,5%.Jak obliczyć prawidłowo podatek? Wiem, że są kalkulatory, ale wolę zadać do pytanie tutaj. Czy mogę sobie odliczyć składkę?

 • adam666

  Dodano 2013-12-20 12:54 przez adam666

  Firma jednoosobowa a wybór formy umowy i wymiaru etatu

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, jak z rozliczeniem z ZUS-em, gdy posiadam firmę jednoosobową (ryczałt 5,5%), najniższy ZUS (w pierwszych 2 latach prowadzenia) i chciałbym pracować na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło?
  Wiem, że posiadając umowę o pracę przy zarobkach większych niż minimalna krajo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania