eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Błędnie wystawiony rachunek umowy o dzieło


2017-02-04 11:34 autor: olenka458

4 098 odsłon

Błędnie wystawiony rachunek umowy o dzieło

Witam,

proszę o podpowiedź w sprawie błędnie wystawionego rachunku umowy o dzieło. Od kilku lat świadczę usługi sprzedaży produktów producenta urządzeń grzewczych. Z pracodawcą mamy podpisaną umowę o dzieło, później umowa zlecenie, w której jest opisane wynagrodzenie netto (stała kwota netto za każdą sprzedana sztukę).

Przez pomyłkę wystawiałam rachunek, na którym od kwoty netto potrącałam podatek (od kwoty sprzedanych produktów przez miesiąc odejmowałam koszty uzyskania przychodu 20% i odejmowałam 18% podatku).

Czy teraz mogę prosić pracodawcę o wyrównanie? I jak? Na podstawie kolejnego rachunku? I w przypadku odmowy, gdzie dochodzić swoich praw?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-08 13:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  hmm - jeżeli pracodawca nie będzie chciał tego naprostować, to korekta wyjdzie w rocznym PIT, gdzie koszty zostaną zastosowane w prawidłowej wysokości a przez co będzie wyższy zwrot podatku.

  olenka458 skomentował/a odpowiedź 2017-02-08 13:50

  Powiem szczerze, że nie za bardzo rozumiem w jaki sposób? Ponieważ przez kilka lat wystawiałam błędnie rachunek. I żadnego zwrotu podatku nie było. Pracodawca przygotowywał pity na podstawie moich rachunków. Prościej ujmując - w umowie pomiędzy mną a pracodawcą jest opisana kwota netto (do ręki). Ja natomiast "przyjęłam" ta kwotę jako kwotę brutto i w rachunku odejmowałam od tej kwoty 20% kosztów uzyskania minus 18% podatku. Więc de facto do ręki mi była wypłacona niższa kwota niż na umowie.

  olenka458 skomentował/a odpowiedź 2017-02-08 13:56

  Postanowiłam wystawić za 2016 rok poprawione rachunki, gdzie kwota netto pokrywa się z kwotą netto z umowy. Przesłałam rachunki do pracodawcy. I poprosiłam dopłacić różnicę. Na razie jest cisza. W przypadku odmowy gdzie dochodzić swoich praw?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-09 05:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Źle zrozumiałem pytanie. Przeczytałem je w ten sposób, że koszty nie były stosowane.
  Niestety w takim razie bez korekt rachunków się nie obejdzie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-09 15:47 autor odpowiedzi: olenka458

  Ale co robić, jesli pracodawca nie chce uznać poprawionych rachunków? I co w przypadku jeśli wystawi mi PIT za 2016 na podstawie starych rachunków? Gdzie mam zgłaszać, że PIT jest wystawiony nie poprawnie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-16 08:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  PIT i tak wystawi wg starych rachunków, bo takie kwoty zostały wypłacone w roku 2016. Dodatkowego roszczenia można dochodzić na bieżąco. Są to niestety umowy cywilnoprawne - w związku z tym swoich praw można dochodzić przed sądem cywilnym.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Afra

  Dodano 2013-06-23 20:10 przez Afra

  Rachunek do umowy czy rachunek z działalności gospodarczej

  Dzień dobry,
  W marcu podpisałam umowę o działo autorskie, w czerwcu umowę zlecenie. Nie otrzymałam jeszcze wynagrodzeń za tych umów. Od 1 lipca będę miała zarejestrowaną działalność gospodarczą, gdzie PKD pokrywa się z tym co robiłam na umowę o dzieło i zlecenie. Wypłaty otrzymam w lipcu, czyli już ...

 • henryk137

  Dodano 2013-12-30 17:15 przez henryk137

  Czy w 2014 roku zamiast rachunków trzeba wystawiać faktury?

  Jestem zwolniony z VAT ze względu na to, że prowadzę ośrodek szkolenia kierowców. Do tej pory wystawiałem rachunki dla firm. Słyszałem że od 1.01.2014 zamiast rachunków należy wystawiać faktury. Czy to prawda?

 • marcin84

  Dodano 2013-03-11 18:05 przez marcin84

  Jaką umowę sporządzić?

  Witam, chcę wykonać usługę i osoba prowadząca przedszkole chce uzyskać rachunek uproszczony. Jaką umowę powinienem zawrzeć i jaki rachunek wystawić, jeżeli nie prowadzę działalności gospodarczej? I co z podatkiem? Proszę o pomoc.

 • alaa.94

  Dodano 2014-04-26 01:29 przez alaa.94

  Czy osoba prywatna może wystawić rachunek?

  Witam, 
  jestem osobą prywatną, która chce dorobić sobie wykonując zdjęcia. Nie robię tego w sposób ciągły (dopiero pierwszy raz się za to zabrałam), więc nie jestem zobligowana rozpocząć działalności, ale czy w takim przypadku mogę wystawić rachunek firmie, dla której wykonywałam zdjęcia? Dodam, że ...

 • Andrzej.lll

  Dodano 2016-08-17 19:31 przez Andrzej.lll

  Umowa zlecenie - żądanie rachunku

  Dzień dobry, bardzo proszę o poradę i sugestie rozwiązania problemu.W marcu b.r. zakończyłam współpracę na podstawie umowy zlecenia. O ile przez cały czas umowy zleceniodawca regularnie wypłacał wynagrodzenie, o tyle za ostatni miesiąc wynagrodzenia nie wypłacił. Co istotne, za wykonane prace NIE BY...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania