eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura na zadatek


2017-02-02 16:50 autor: maksymilianw91

12 189 odsłon

Faktura na zadatek

Witam serdecznie,

z góry chciałbym podziękować za udzielone mi do tej pory rady i fachową pomoc.
W pierwszej kolejności opiszę sytuację do której potrzebuję rady.

Podpisuję z klientem umowę przed wykonaniem zlecenia. Dokładniej umowa o dzieło z której wynika, że przyjmuję zadatek. Klient chce otrzymać odemnie fakturę za ten zadatek.

I teraz moje pytanie:
Czy tą fakturę mogę wystawić jako zwykłą fakturę VAT, a potem wystawić drugą fakturę, na mniejszą sumę lub z oznaczeniem, że została część zapłacona?

Czy muszę wystawiać specjalną fakturę (zaliczkową?) i na jej podstawie dopiero końcową? Generalnie, klientowi zależy jedynie na fakturze, a ja chcę to poprawnie pod względem księgowo prawnym wykonać.  

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-03 15:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę wystawić fakturę zaliczkową - w treści można wskazać, że chodzi o zadatek. Jest to płatność otrzymana przed wykonaniem usługi - obowiązek podatkowy w VAT powstanie od niej w dacie otrzymania pieniędzy. W podatku dochodowym żadnych skutków nie mamy - jako że nie jest to świadczenie definitywne.
  W fakturze końcowej kwota do zapłaty będzie mniejsza - niemniej należałoby w niej wskazać informacje o zaliczce - czy też w tym przypadku o zadatku.
  Tutaj artykuł na ten temat: http://www.podatki.egospodarka.pl/120158,Jak-wystawiac-faktury-zaliczkowe-i-koncowe-w-2015-roku,1,69,1.html

  maksymilianw91 skomentował/a odpowiedź 2017-02-05 04:03

  Dziękuję, a czy błędem było i mogą być z tego tytułu jakieś skutki jeśli wystawiłem normalną fakturę, którą klient już opłacił? Mam kolejne do wystawienia więc na pewno będą już zaliczkowe. dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-09 06:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Pewien błąd tutaj mamy i może on pociągnąć za sobą kolejne - w rozliczeniach podatkowych. Księgowy, który bowiem dostanie zwykłą fakturę a nie z informacją, że tyczy się ona zadatku/zaliczki, może ją rozliczyć w podatku dochodowym, co będzie nieprawidłowe.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-15 10:48 przez konto usunięte

  Zaliczka na 100% wartości. Czy muszę wystawiać fakturę końcową na 0 zł?

  Otrzymałam przedpłatę do towaru, którego nie mam na magazynie. Wystawiam więc fakturę VAT zaliczkową, a realizacja zamówienia będzie za 2 tygodnie. Zaliczka była na całość zamówienia. Czy w związku z tym muszę wystawiać fakturę końcową na 0 zł?
  Przy okazji mam pytanie: jak jestem na KPiR, to jak roz...

 • Wiechl

  Dodano 2016-04-25 19:57 przez Wiechl

  Zaokrąglenia VAT przy fakturze walutowej krajowej - przeliczenie EUR na PLN

  Witam,dla części odbiorców krajowych wystawiamy faktury sprzedaży w walucie EURO.Przy wyliczaniu wartości pozycji na fakturze oraz naliczeniu VAT, użytkowany przez nas system magazynowo-księgowy, wykorzystuje liczby bez zaokrąglenia (kilka miejsc po przecinku), zakrąglając je do dwóch miejsc po prze...

 • PTG

  Dodano 2015-03-06 17:34 przez PTG

  Kiedy można wystawić fakturę końcową?

  Data wykonania usługi: 29.03.2015Wartość zamówienia: 3000 złZaliczkę w kwocie 1000 zł klient wpłacił w lutym 2015 (wystawiono fakturę zaliczkową w lutym), a resztę należności tj. 2000 zł wpłacił 4 marca.Czy w takim przypadku można wystawić fakturę końcową?Proszę o odpowiedź.

 • halex_bielsko

  Dodano 2014-01-08 15:56 przez halex_bielsko

  Zgodność paragonu z fakturą

  Witam,
  sprzedawałam dla Współnoty (osiedla) bramy, furtki, automatykę z montażem. Osiedle to nie ma NIP, więc musiałam wystawić na to paragon. W 1. etapie wpłacono mi zaliczkę w wys. 10000 i wystawiłam paragon oraz klientowi fakturę: zaliczka na wykonanie zamówienia nr..., następnie kiedy przyszło d...

 • Buchhalterin

  Dodano 2022-11-10 20:06 przez Buchhalterin

  Faktura końcowa do zaliczki, VAT

  Witam, podatnik wykonuje usługi ogrodnicze. Wystawił fakturę zaliczkową. Jest umówiony na odbiór prac z kontrahentem i płatność za resztę nastąpi po kilku dniach od odbioru prac. Czy faktura końcowa ma zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi? Czy odbiór prac przez kon...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania