eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Odliczenie VAT - działalność pomoc drogowa


2017-01-26 13:34 autor: f1slawek

7 676 odsłon

Odliczenie VAT - działalność pomoc drogowa

Witam,

mam kilka pytań odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej. A dokładnie chciałbym założyć działalność, tzn. auto-handel oraz świadczyć usługi z wynajmu oraz usług auto-lawetą dmc do 3.5t zarejestrowaną na POMOC DROGOWĄ. Rozliczałbym się na podstawie KPIR.

PYTANIA:

1. Czy prowadząc auto-handel mogę odliczać części do samochodów, lakiery, zakup maszyn do naprawy swoich samochodów? Jeśli tak, to czy mógłbym odliczyć tylko VAT czy całość kwoty od zakupu?

2. Jak wygląda sprawa odliczania VAT-u z paliwa w 2017 r. od samochodu typu pomoc drogowa? Czy musiałbym prowadzić książkę i rozliczać konkretne kilometry?

3. Czy jest jakaś różnica w kwestii podatkowej kupując samochód na umowę kupna sprzedaży, a na VAT-marżę?

4. Kupując używaną auto-lawetę na umowę kupna sprzedaży lub VAT marżę chciałbym ją wprowadzić do środków trwałych firmy. Jaką kwote mógłbym odliczyć zamortyzować od zakupu tego auta: VAT czy całość kwoty i w jak długim okresie czasu?

5. Czy prowdząc auto handel i kupując samochody z defektami, naprawiając je samemu muszę prowadzić warsztat samochodowy czy nie jest to konieczne  i jak wtedy wygląda sprawa kasy fiskalnej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-01-29 20:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Tak - rozpoznajemy koszty i odliczamy VAT. Ile VAT odliczymy - zależy od samochodu i jego przeznaczenia (ograniczenia przy osobówkach i nie tylko).
    2. W przypadku autopomocy odliczenie VAT wynosi co do zasady 100% - nie trzeba prowadzić ewidencji.
    Wyciąg z rozporządzenia
    Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy, nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:

    1) pomoc drogowa, mających nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów,- jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla tych przeznaczeń.

    3. Tak - przy VAT marży nie ma PCC, przy umowie kupna sprzedaży wystąpi.
    4. Będzie to wartość początkowa ustalana na zasadach ogólnych. Co do zasady wartość z umowy powiększona o dodatkowe koszty z takim zakupem związane (np. wspomniany wyżej PCC)
    5. Sprzedając samochody dla osób prywatnych kasa fiskalna prędzej czy później wystąpi. 20 000 zł to w zasadzie jeden samochód.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-01-29 20:24
    a limit ten (20 000 zł) w pierwszym roku działalności liczy się proporcjonalnie do okresu sprzedaży.

    f1slawek skomentował/a odpowiedź 2017-01-30 18:51

    co do pytania nr 4 za wartość początkową mam rozumieć kwotę zakupu tak? pytanie nr 5 rozumiem ze będę musiał mieć kasę fiskalną ale czy będę musiał prowadzić warsztat czy wystarczy autohandel

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-30 18:52 autor odpowiedzi: f1slawek

    co do pytania nr 4 za wartość początkową mam rozumieć kwotę zakupu tak? pytanie nr 5 rozumiem ze będę musiał mieć kasę fiskalną ale czy będę musiał prowadzić warsztat czy wystarczy autohandel

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-02-03 06:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    4. Tak kwota zakupu plus ewentualny podatek. Jeżeli auto jest uszkodzone w chwili zakupu - to remont także wejdzie do wartości początkowej. W dniu uznania za środek trwały musi być ono bowiem kompletne i zdatne do użytku zgodnie z jego przeznaczeniem
    5. - to nie jest pytanie dotyczące podatków - nie odpowiem.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2015-08-26 13:33 przez konto usunięte

    Warsztat samochodowy i zapisy w PKPiR

    Jestem tak niepewna swojej emerytury jak większość Polaków a przejściu na nią nie myślę w ogóle.Mąż ma zamiar otworzyć warsztat samochodowy. Wiem, że musi posiadać kasę fiskalna. Ile czasu ma na założenie kasy od momentu rozpoczęcia działalności? Ma zamiar sprzedawać klientom usługę wraz z częściami...

  • Jerzy 12345

    Dodano 2014-05-23 17:36 przez Jerzy 12345

    Samochód w firmie a podatki

    Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się PKPiRVAT.
    W 2012 r. kupiłem auto osobowei wprowadziłem do firmy jako środek trwały. Odliczyłem przysługujące 6000 zł podatku VAT i koryguję podatek należny od nabycia środków trwałych przez kolejne 5 lat oraz amortyzuję przez 60 miesięcy. W koszty zal...

  • Artur-k82

    Dodano 2022-04-16 17:32 przez Artur-k82

    Chcę założyć działalność gospodarczą auto handel

    Dzień dobry. Chcę założyć działalność gospodarczą zajmująca się handlem samochodami zakupionymi w Polsce. Mam parę pytań:
    - jakie są opłaty i od czego, podatki (pcc i inne i ile procent)
    - jaka jest forma opodatkowania (ryczałt czy inne)
    - czy na umowie kupna muszą być dane firmy czy dane właściciel...

  • marciano97

    Dodano 2019-10-30 11:35 przez marciano97

    Auto handel - własna działalność

    Dzień dobry,zastanawiam się nad założeniem działalności zajmującej się handlem i naprawą samochodów używanych zarówno z Polski, jak i z Niemiec. Mam kontakt do osoby, która zajmuje się sprowadzaniem samochodów z niemieckich obszarów (najczęściej uszkodzonych) i załatwia wszystko od kupna samochodu, ...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-06 13:14 przez konto usunięte

    Paliwo kupione w Niemczech a podatek VAT

    Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszcza...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wymiana opon to nie ich sprzedaż - może być zwolniona z VAT

    Wymiana opon to nie ich sprzedaż - może być zwolniona z VAT

    Jeżeli podatnik będzie wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie czynności w zakresie w zakresie wymiany opon (w tym na zakupione przez niego), może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT - uznał Dyrektor Krajowej ...

  • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

    Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

    Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

  • Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

    Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

    Podatniczka, która po sezonie likwiduje firmę a następnie po kilku miesiącach na początku kolejnego ją otwiera - jest traktowana jako kontynuująca działalność gospodarczą. Dzięki temu przysługuje jej pełny limit zwolnienia podmiotowego ...

  • Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

    Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

    Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania