eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Likwidacja działalności - rozliczenie VAT


2017-01-24 17:36 autor: arcman

4 231 odsłon

Likwidacja działalności - rozliczenie VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (architektura) i zastanawiam się nad jej zamknięciem. Jestem płatnikiem VAT. Jak wygląda sprawa ze sporządzeniem spisu z natury dla potrzeb podatku VAT?

W jednym miejscu wyczytałem, że w spisie należy zamieścić tylko wszystkie środki trwałe i wyposażenie. Gdzie indziej znowu piszą, że chodzi o wszystkie składniki majątku, dla których przysługiwało odliczenie podatku VAT przy zakupie (bez względu na to czy się z tego odliczenia skorzystało, czy nie).

Jak to wygląda w praktyce? Czy faktycznie przy likwidacji działalności muszę "oddać" uprzednio odliczony podatek VAT za wszystkie moje zakupy "na firmę"? (np za pieczątkę firmową, długopisy do firmy, smartfona o wartości 600 zł itp)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-24 19:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - w spisie wykazujemy wszystko to, co nam pozostało na dzień likwidacji a od czego mogliśmy VAT odliczyć. Wyceniami to w wartości rynkowej bieżącej. Dlatego np. pieczątkę można pominąć - ta nie przedstawia żadnej wartości dla innej osoby czy firmy.

  arcman skomentował/a odpowiedź 2017-01-24 20:09

  Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie co z wartościami niematerialnymi i prawnymi (programy komputerowe) - czy je także zamieszczam w spisie z natury dla podatku VAT czy jakoś inaczej rozliczam?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-24 22:50 autor odpowiedzi: arcman

  Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie co z wartościami niematerialnymi i prawnymi (programy komputerowe) - czy je także zamieszczam w spisie z natury dla podatku VAT czy jakoś inaczej rozliczam?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-29 20:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dobre pytanie. Hmm - art. 14 ustawy o VAT mówi tylko o towarach, zaś licencje na programy komputerowe są zaliczane do usług. Wydaje się zatem, że w spisie nie należy ich ujmowąć.

  Z drugiej jednak strony zastanawiam się, czy nie należałoby do nich zastosować korekty o której mowa w art. 91 ustawy o VAT (czyli z uwagi na zmianę sposobu używania na takie, które nie daje prawa do odliczenia). Ważny jest w takim przypadku czas, kiedy nabyto daną licencję oraz jej wartość. Może się okazać, że korekty nie będą już potrzebne.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sienioo

  Dodano 2016-04-15 16:11 przez sienioo

  Zawieszona działalność gospodarcza a środek trwały i wyposażenie

  Dzień dobry,w sierpniu 2015 zawiesiłem działalność gospodarczą i do tej pory mam ją zawieszoną. Prowadziłem PKPiR oraz jestem VAT-owcem. Przed zawieszeniem sporządziłem spis z natury produktów, w którym to wykazałem 0 zł (brak produktów, wszystko zwróciłem bądź sprzedałem). W firmie miałem kasę fisk...

 • Anna9

  Dodano 2014-01-14 18:11 przez Anna9

  Nabycie środka trwałego WNT ,remanent likwidacyjny, a rozliczenie VAT

  Dzień dobry mam wątpliwości w następującej sprawie:
  Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie PKPiR, opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej, będący VAT-owcem.
  Rozliczenie podatku VAT na moment zakończenia, likwidacji działalności związane z wcześniejszym zakupem automatu ze śro...

 • Gabriela76

  Dodano 2014-01-17 10:29 przez Gabriela76

  Likwidacja działalności jednoosobowej po ponad dwuletnim zawieszeniu

  Od 1 kwietnia 2011 roku miałam zawieszoną działalność gospodarczą. Byłam płatnikiem podatku VAT. Minęły ponad dwa lata. Ostatnio otrzymałam z US zawiadomienie o wykreśleniu mnie z rejestru VAT. W dniu 16.01.2014 r. działalność została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Jakie mam teraz...

 • sylwek

  Dodano 2013-12-24 00:17 przez sylwek

  Spis z natury a odliczenie VAT

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zrobiłem spis z natury na koniec roku. Czy muszę odprowadzić VAT od zapasów? Dokonałem wyceny wartości netto zakupionych towarów. Robię to pierwszy raz i proszę o pomoc. Co z podatkiem dochodowym?
   
   
   
   

 • Szejker877

  Dodano 2013-07-12 13:45 przez Szejker877

  Zamykanie działalności gospodarczej. Co zrobić ze sprzętem?

  Witam serdecznie,
  W niedługim czasie planuję zamknięcie firmy, która od pewnego czasu jest zawieszona. Starałem się doczytać w internecie jak wygląda procedura zamykania działalności w przypadku vatowców. Nie mam już środków trwałych (samochód sprzedany). Pozostał mi tylko sprzęt elektroniczny, któr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania