eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy muszę zostać vatowcem?


2014-08-13 12:04 autor: Xaisis

4 102 odsłon

Czy muszę zostać vatowcem?

Witam,

Założyłem 2 dni temu firmę z przeważającą działalnością 64.99.Z, tj. Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

Pytanie brzmi, czy muszę zgłosić się do urzędu skarbowego, iż nie chcę być vatowcem, czy dopóki nie zgłoszę chęci bycia (bądź nie przekroczę 150k obrotu) to z automatu nim nie będę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-19 20:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tylko wykonywanie niektórych czynności powoduje automatyczne stanie się VAT-owcem. Wskazane przez Pana do nich nie należą. Z ustawy

    Zwolnień (art. 113), o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

    1)   dokonujących dostaw:
    a)  towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
    b)  towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
    -  energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
    -  wyrobów tytoniowych,
    -  samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
    c)  budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
    d)  terenów budowlanych,
    e)  nowych środków transportu;
    2)   świadczących usługi:
    a)  prawnicze,
    b)  w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
    c)  jubilerskie;
    3)   nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-20 23:54 przez konto usunięte

    Czy muszę być VAT-owcem?

    Dzień dobry,
    Chcę założyć działalność, o nazwie AB Konsulting. Moim głównym PKD będzie 74.30.Z, czyli działalność związana z tłumaczeniami.
    Wśród dodatkowych PKD będzie m.in. 70.22. Z, czyli pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i zarządzania.
    1). Chciałbym się dowiedzieć, czy do m...

  • Tomektr

    Dodano 2014-02-22 00:56 przez Tomektr

    Faktura czy rachunek?

    Witam,
    od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, PKPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem, wykonywana działalność kod PKD 43.33.Z (remontówka).
    Pytania są następujące:
    - Co wystawiam od 01.2014 - fakturę czy rachun...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-02-07 21:18 przez konto usunięte

    Karta podatkowa a ewidencja sprzedaży i kasa fiskalna

    Dzień dobry,chciałam dopytać o kwestię opodatkowania kartą podatkową (fotograf ślubny). Początek działalności, podatnik zwolniony z kasy fiskalnej, usługi będzie świadczył jedynie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, również nie będzie VAT-owcem. 1. Czy dobrze rozumuję, że ...

  • PoradniaDietetyczna

    Dodano 2015-02-16 08:36 przez PoradniaDietetyczna

    Jak rozliczać poradnię dietetyczną?

    Witam,planuję założyć własną działalność gospodarczą - poradnie dietetyczną. Znajoma księgowa poradziła mi wybrać opodatkowanie ryczałtem, ale szukając informacji na ten temat dotarłam do stwierdzenia, iż branże z PKD 86.90.E nie mogą się rozliczać ryczałtem. Znalazłam też informację, iż poradnie di...

  • 88_Monika_88

    Dodano 2014-02-21 22:05 przez 88_Monika_88

    Usługi krawieckie. Kiedy muszę wprowadzić kasę fiskalną?

    Chciałabym otworzyć działalność - usługi krawieckie. Będę rozliczać się na PKPiR. Czy na początku działalności mogę być zwolniona z VAT-u na podstawie art. 113?
    Czy muszę od razu kupić kasę fiskalną, jeżeli większość moich klientów to będą osoby fizyczne, czy mogę na początku skorzystać z limitu 20 ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania