eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy za wynajem mieszkania płacimy VAT?


2013-12-01 12:01 autor: lussii

5 260 odsłon

Czy za wynajem mieszkania płacimy VAT?

Prowadzę działalność - sklep, jestem podatnikiem VAT-u, i wynajmuję prywatne mieszkanie. Płacę 8,5 procent podatku od wynajmu jako osoba prywatna. Czy mam płacić VAT? Wiem, że nie płaci się VAT-u od mieszkania, ale teraz już nie jestem pewna, bo od pomieszczenia magazynowego dostałam odp., że muszę płacić VAT.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-01 18:55 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Tak, nie płaci się podatku Vat od wynajmu mieszkania w tym sensie że jest to czynność zwolniona, Prowadzący DG(zupełnie inny rodzaj)  będący czynnym podatnikiem VAT musi ująć wynajem na deklaracji VAT, nie oznacza to, że podatek trzeba będzie opłacać.
  Art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT określa, iż z opodatkowania podatkiem Vat zwolnione są  usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe; W takim przypadku prowadzący DG wystawia swoim podnajmującym faktury - może nie wystawiać faktur o ile  najemcą jest osoba fizyczna, która nie wnioskuje o fakturę(ale zawsze lepiej mieć frę) jednakże stosuje na nich stawkę VAT “zw”. Dodatkowo, przychody z wynajmu wykazuje na deklaracji właśnie jako przychody zwolnione z opodatkowania.

  Natomiast powyższe zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku innego rodzaju wynajmu - np. garaży, lokali usługowych czy też mieszkalnych, ale na cele inne niż mieszkaniowe. W tym przypadku należy zastosować standardową stawkę 23% VAT.

  Podleganie podatkowi Vat wynajemu mieszkania prywatnego wynika z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
  Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
   
  Zgodnie z tą definicją, wynajem mieszkania uznaje się za wykorzystywanie towaru w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Dlatego też prowadzący DG czynny podatnik Vat, powinien dokumentować taki przychód za pomocą faktur (lub jak wyżej na wniosek, zachowując odpowiednie ewidencje), a następnie uwzględniać w deklaracjach podatkowych.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • lussii

  Dodano 2013-11-30 14:08 przez lussii

  Wynajem magazynu. Faktura czy pokwitowanie?

  Prowadzę działalność sklep ale jako osoba fizyczna mam do wynajęcia magazyn. Wynajmuję go firmie na magazyn, płacę 8,5 procent do urzędu skarbowego, jestem podatnikiem VAT. Czy mam im wystawiać fakturę VAT, czy tylko pokwitowanie lub rachunek jako osoba fizyczna? Obiekt nie jest środkiem trwałym w f...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte

  Sprzedaż auta, od którego VAT nie był odliczany

  Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-17 12:23 przez konto usunięte

  Jak zaliczyć w KUP wydatki związane ze środkami trwałymi?

  Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. W dniu 27.09.2013 przekazałam je do użytkowania dla celów służbowych do firmy.
  08.10.2013 r. wpłaciłam podatek PCC-3 na podst...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-26 13:33 przez konto usunięte

  Warsztat samochodowy i zapisy w PKPiR

  Jestem tak niepewna swojej emerytury jak większość Polaków a przejściu na nią nie myślę w ogóle.Mąż ma zamiar otworzyć warsztat samochodowy. Wiem, że musi posiadać kasę fiskalna. Ile czasu ma na założenie kasy od momentu rozpoczęcia działalności? Ma zamiar sprzedawać klientom usługę wraz z częściami...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-24 14:34 przez konto usunięte

  Usługi BHP. Czy podlegają VAT?

  Moja firma prowadzi działalność doradczą w zakresie BHP (usługi, szkolenia) - nie jestem płatnikiem VAT. Do grudnia wystawiałam rachunki. Od stycznia moje biuro poinformowało, że mam wystawiać faktury. Zapłaciłam 170 zł opłaty rejestracyjnej VAT. Cały czas jest zwolniona z VAT.
  W związku z tym mam p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania