eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Korekta deklaracji VAT i PKPiR


2013-10-17 20:20 autor: basia333b

7 251 odsłon

Korekta deklaracji VAT i PKPiR

Witam,

jestem na PKPiR oraz VAT. Mam pytanie, ponieważ wystawiłam fakturę sprzedaży z datą 8.07.2013 z terminem płatności 7.08.2013 r.. Do dnia dzisiejszego kontrahent nie zapłacił mi za fakturę, czyli muszę zmniejszyć sprzedaż za m-c wrześniu? Tylko mam pytanie, jak mam to zrobić w PKPiR oraz w deklaracji VAT-7?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-18 08:12 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Niestety korekta sprzedaży dotyczy tylko vat, podstawa opodatkowania w podatku dochodowym nie ulegnie zmniejszeniu.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-18 08:19 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Jeżeli wystawiona faktura sprzedaży nie została zapłacona przez kontrahenta w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności (określonego na fakturze - czyli termin ten upływa dopiero w styczniu 2014), wierzytelność zostanie uprawdopodobniona, co jest podstawowym warunkiem wynikającym z art. 89a ust. 1a ustawy o VAT, uprawniającym do skorzystania z ulgi na złe długi - DOTYCZY JEDYNIE KOREKTY VAT (nie KPIR).

    Pozostałe wymogi jakie należy spełnić aby skorzystać z ulgi na złe długi:

    1) klientem jest podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, niebędący w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

    2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty podatku należnego od niezapłaconej faktury:


    a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,


    b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

    3)  od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

    Korekta z tytułu ulgi na złe długi polega na skorygowaniu w deklaracji VAT zarówno podstawy opodatkowania jak i podatku należnego, czyli zapisuje się tak jak sprzedaż ale ze znakiem “minus”. Dodatkowo do składanej deklaracji z ulga na złe długi należy złożyć  formularz VAT-ZD (zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego).  

    Jeżeli natomiast chodzi o KPIR to przychodem są kwoty należne choćby faktycznie nie zostały otrzymane. W podatku dochodowym nie ma przewidzianej tak łatwej możliwości aby ubiegać się o zwrot podatku z tytułu sprzedaży za którą nie otrzymano zapłaty.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Iwak

    Dodano 2013-07-07 11:41 przez Iwak

    Jak prawidłowo ująć w KPiR wydatki sfinansowane z dotacji na rozpoczęcie działalności z PUP?

    Witam,
    W br otrzymałam dotację z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej (skup złomu). Jak prawidłowo wpisać w PKPiR wydatki sfinansowane z PUP? Czy mogę zaliczyć bezpośrednio w koszty podatkowe jako wyposażenie powyżej 1500 zł? Użytkowanie będzie na pewno powyżej 1 roku.Zakupy:1) waga platform...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-17 12:23 przez konto usunięte

    Jak zaliczyć w KUP wydatki związane ze środkami trwałymi?

    Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. W dniu 27.09.2013 przekazałam je do użytkowania dla celów służbowych do firmy.
    08.10.2013 r. wpłaciłam podatek PCC-3 na podst...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-05 13:25 przez konto usunięte

    Zawieruszona faktura zakupu

    Witam,
    gdy znalazłem fakturę VAT zakupu z sierpnia, mogę ja ująć w rejestrze zakupu VAT z września? Czy muszę robić korektę sierpnia złożonej deklaracji VAT-7, rozliczanie miesięczne VAT?
    Analogiczne pytanie z PKPiR: czy mogę ująć ten koszt we wrześniu i wpisać ją do PKPiR we wrześniu, czy muszę ją ...

  • rekoner

    Dodano 2014-02-18 16:21 przez rekoner

    Prognozy zużycia energii elektrycznej w KPiR (metoda uproszczona)

    Proszę o odpowiedź, w jaki sposób należy od 2014 roku ujmować prognozy zużycia energii elektrycznej w KPiR prowadzonej metodą uproszczoną?
    Otrzymałam 3 takie prognozy wystawione w styczniu 2014 z terminami płatności odpowiednio w lutym, kwietniu i czerwcu. Dodam, iż zgodnie z umową rozliczenia odbyw...

  • ewitkaa

    Dodano 2013-12-29 19:27 przez ewitkaa

    Z jaką datą mam zaksięgować fakturę VAT zakupu?

    Z jaką datą mam zaksięgować fakturę VAT zakupu w KPiR oraz ewidencji sprzedaży VAT, która została wystawiona z datą sprzedaży 1.12.2013 r., a opłacona przelewem dnia 09.12.2013 r. z datą wystawienia, sprzedaży czy zapłaty?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania