eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Rozliczenie komputera kupionego za granicą


2013-10-16 18:00 autor: bartolinio

16 158 odsłon

Rozliczenie komputera kupionego za granicą

Chcę kupić na firmę (działalność z pełną księgowością i VAT-em) komputer typu laptop w sklepie online Sony. Towar kupuje się i za niego płaci w PLN, z tego co mi Pani na infolinii ich sklepu mówiła, to wysyłka jest z Niemiec i do zakupu na firmę musiałem podać polski NIP, podałem swój, Pani coś sprawdziła i przyjęła, mówiąc że VAT na fakturze będzie zerowy (zwrócą mi kwotę VAT po wysłaniu towaru).

Zapłaciłem dokładnie 2128,99 zł, w tym jest 398,10 zł VAT'u, który zostanie mi niby zwrócony, czyli wnioskuję, że na fakturze będzie prawdopodobnie 1730,89 zł (jeszcze faktury i towaru nie otrzymałem, czeka się 2 tygodnie).

Proszę mi powiedzieć, co dalej zrobić po otrzymaniu ww faktury? Jak wrzucić ją w koszty prowadzenia działalności? Czy trzeba tu składać jakąś deklarację VAT i jakie będę miał z tego korzyści lub koszty do poniesienia?

To mój pierwszy zakup zagraniczny i jestem kompletnie zielony :(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-17 09:12 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Zakup jeżeli jest na potrzeby firmy, jak najbardziej może zostać ujęty w kosztach. Transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT), które należy rozliczyć i wykazać w deklaracji VAT-UE. 

  1) Wartość z faktury ujmuje się w całości kosztach (faktura powinna być wystawiona z 0% VATem, bowiem będąc czynnym podatkiniem VAT ma Pan obowiązek rejestracji do wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych).

  2) Na Panu ciąży obowiązek naliczenia i wykazania podatku VAT. W tym celu do otrzymanej faktury mozna wystawić fakturę wewnętrzną, w której należy naliczyć do zakupu podatek VAT wg polskiej stawki. Przykład:

  1730,89 zł netto * 23% VAT = 398,10 zł VAT 

  3) kwotę podatku VAT wykazuje się na deklaracji VAT zarówno po stronie sprzedaży (pola 23 i 24), jak i zakupu (pola 41 i 42). Pod względem VAT transakcja będzie dla Pana neutralna podatkowo

  4) dodatkowo transakcję należy wykazać w deklaracji VAT-UE, w części "D"

  MarcinSt skomentował/a odpowiedź 2016-01-21 15:32

  Czyli w takiej sytuacji nie płacę VAT-u w kraju? Interesuje mnie to, ponieważ prowadzę działalność w kraju, jednak mam jedynie kontrahcentów za granicą (UE). Wystawiam im faktury z VAT 0% (zw) i przy zakupach nie mam od czego odliczyć VAT. Rozwiązaniem było by więc kupowanie sprzętu wlaśnie w innych krajach UE.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tymek88

  Dodano 2014-03-18 10:18 przez Tymek88

  Firma zarejestrowana w Belgii a wystawienie faktury VAT w Polsce

  Witam,
  mam zarejestrowaną firmę w Belgii. Zakupiłem w Polsce laptopa na firmę. W sklepie wystawiono mi i naliczono 23% VAT-u. Czy faktura VAT nie powinna być wystawiona z 0% stawką VAT? Jeżeli tak, to jak teraz odzyskać zapłacony podatek?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-16 20:55 przez konto usunięte

  Jak odzyskać podatek VAT?

  Witam,
  Jestem VAT-owcem kupuję towar z 23% sprzedaję usługę 8%. Czy mogę zwrócić się do Urzędu Skarbowego o zwrot różnicy VAT-u i w jakiej wysokości? Co z fakturami, jeśli ja wystawiam sprzedaż z 23% VAT-em ?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 • Grażka1301

  Dodano 2013-11-04 00:25 przez Grażka1301

  Czy mam obowiązek naliczyć i odprowadzić do US podatek VAT od transakcji z krajami UE?

  Stowarzyszenie, które reprezentuję nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jesteśmy czynnym płatnikiem podatku VAT. Posiadamy numer NIP jak każdy podmiot czy obywatel. W ramach dotacji z ministerstwa uczestniczymy w działaniach również na terenie Litwy. Tam zakupiliśmy towary i usługi. Za towary...

 • Rafal 01

  Dodano 2013-10-28 15:24 przez Rafal 01

  WNT a rozliczenie VAT

  Witam,
  jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwro...

 • pandzia3

  Dodano 2013-01-04 22:59 przez pandzia3

  Korzystniejszy zakup sprzętu w Niemczech czy w PL?

  Witam, chciałam dokonać zakupu urządzenia w Niemczech. Koszt sprzętu to 1080 euro. Dystrybutor w PL i chce płatności w zł (sądzę, że swoją marże także narzucają). Czy korzystniej jest dokonać zakupu bezpośrednio z zagranicy czy w PL?
  Do ceny należy dodać VAT 23%, nie wiem jak ma się VAT w Niemczech...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania