eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Podatek od umowy o dzieło


2013-01-13 18:55 autor: VIOLA

5 023 odsłon

Podatek od umowy o dzieło

Witam serdecznie,

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, dodatkowo wzięłam na umowę o dzieło pracownicę.

Proszę mi powiedzieć jak mam - ja jako pracodawca - rozliczyć z Urzędem Skarbowym podatek od tej umowy o dzieło. Czy mam złożyć jakąś deklarację? Do kiedy mam zapłacić ten podatek od umowy z m-ca stycznia 2013.

Bardzo dziękuję za podpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-14 16:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ciąży na Pani, jako na płatniku (zakładam że pracownica nie wykonuje dzieła w ramach swojej działalności gospodarczej) obowiązek obliczenia, poboru i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczkę tę wpłaca się do 20-tego dnia miesiąca następującego po tym, w którym wypłacono wynagrodzenie, a co za tym idzie, pobrano także tę zaliczkę.

  Druków do skarbówki żadnych się nie składa. Co do wysokości zaliczki, jest to uzależnione od kilku czynników, czy aby na pewno jest to dzieło, a co za tym idzie, nie będzie składek ZUS? A może jednak należy je naliczyć bo dzieło bardziej zlecenie przypomina? Jakie koszty uzyskania przychodu (20% czy 50%)?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2013-01-14 16:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Na Pani jako na płatniku ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego wynagrodzenia (chyba że pracownik wykonuje dzieło w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej).

  Zaliczkę taką wpłaca się w terminie do 20-tego dnia miesiąca następującego po tym, w którym wypłacono wynagrodzenie, a co za tym idzie, także pobrano zaliczkę. Druków żadnych do skarbówki się nie składa.

  Wysokość zaliczki jest różna od stosowanych kosztów uzyskania przychodu oraz ewentualnych składek ZUS (wiem, że powyżej jest mowa o umowie o dzieło, a przy tych z zasady składek nie ma, niemniej niekiedy dzieło bardziej przypomina zlecenie i ZUS kwestionuje brak oskładkowania takiej umowy). Na to, czy naliczać składki, wpływa także wiek wykonującego dzieło/zlecenie, a także to, czy posiada inny tytuł do ubezpieczenia, a jeśli tak, jaka jest podstawa naliczenia składek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-01-23 19:54 autor odpowiedzi: VIOLA

  dziękuję za podpowiedz,

   dodam tylko, że osoba którą  chce zatrudnić na um. o dzieło ma ok. 40 lat i już pracuje na etacie w innej  firmie  ( czyli ma odprowadzane składki ZUS od przynajmniej minimalnej podstawy tj .1600 pln brutto)

  pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • olkem

  Dodano 2013-11-20 16:36 przez olkem

  Podatek dochodowy przy umowie o dzieło

  Na kim ciąży obowiązek naliczenia, poboru oraz przekazania do US zaliczki na podatek dochodowy w przypadku zatrudnienia osoby prywatnej na umowę o dzieło?
  Czy taki obowiązek leży po stronie zamawiającego (spółka z .o.o.), czy też ten obowiązek spoczywa na przyjmującym zlecenie? Czy na koniec roku zl...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-22 19:36 przez konto usunięte

  Umowa o dzieło - brak rozliczenia ze strony zleceniodawcy

  witam, mam pytanie odnośnie podpisanej umowy o dzieło - zgodnie z umową praca została wykonana, część pieniędzy została wypłacona w trakcie trwania robót natomiast po ich zakończeniu zleceniodawca (ma firmę) miga się od wypłacenia należnej reszty.
  Umowa została zawarta na 5000 brutto (2600 wypłacił)...

 • jtom

  Dodano 2013-04-15 12:02 przez jtom

  Płacenie podatku za Umowę o Dzieło / Umowę zlecenie zawartą z zagranicznym klientem

  Wytwarzam oprogramowanie dla osób prywatnych / firm w ramach umowy o dzieło / umowy zlecenie. Podatek płaci zleceniobiorca, a na początku przyszłego roku przesyła mi PIT-11.
  Jak powinienem jednak postępować z klientami zagranicznymi? Jasnym jest, że praca następuje w Polsce, a zleceniobiorca nie jes...

 • Delfin09

  Dodano 2016-01-07 23:55 przez Delfin09

  Opodatkowanie umowy o dzieło

  W przypadku umowy o dzieło podpisanej przez moją firmę z osobą nie zatrudnioną u mnie na kwotę 1850 zł brutto mam odprowadzić podatek do US. Proszę o informację, jakie są zasady naliczania zaliczki na ten podatek, w jakim terminie mam wpłacić to do US i jakie informacje i do kiedy mam złożyć do urzę...

 • Dyniu

  Dodano 2013-12-30 21:19 przez Dyniu

  Umowa o dzieło. Jakie są obowiązki zleceniodawcy?

  Mam pytanie: osoba, która nie ma działalności gospodarczej zawarła umowę o dzieło z osobą bezrobotną. Dzieło zostało wykonane i zapłacone. Czy osoba, która zleciła tę pracę wystawia też PIT-11 dla osoby, która to wykonała, czy wystarczy inny dokument aby się z tego rozliczyć w US?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania