eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Płacenie podatku za Umowę o Dzieło / Umowę zlecenie zawartą z zagranicznym klientem


2013-04-15 12:02 autor: jtom

8 107 odsłon

Płacenie podatku za Umowę o Dzieło / Umowę zlecenie zawartą z zagranicznym klientem

Wytwarzam oprogramowanie dla osób prywatnych / firm w ramach umowy o dzieło / umowy zlecenie. Podatek płaci zleceniobiorca, a na początku przyszłego roku przesyła mi PIT-11.

Jak powinienem jednak postępować z klientami zagranicznymi? Jasnym jest, że praca następuje w Polsce, a zleceniobiorca nie jest rezydentem RP.

Powinienem więc uiścić podatek za klienta w Polsce, ale w ramach którego PIT-u powinienem tego dokonać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-15 20:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rozumiem, że to Pan jest zleceniobiorcą, a druga strona zleceniodawcą. Art. 44 ust. 1a updof mówi, że podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 (poza działalnością gospodarczą), są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

    3a. Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

    Proszę się też liczyć z tym, że zleceniodawca (firma zagraniczna) może pobrać podatek u źródła w niektórych przypadkach.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 5 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lesny09

    Dodano 2014-01-20 21:54 przez lesny09

    Umowa o dzieło z zagraniczną firmą i samodzielne rozliczanie podatków

    Witam,
    pracuję dla zagranicznej firmy, dla której wykonuję oprogramowanie. Z ową firmą mam podpisaną umowę o dzieło. Co miesiąc na podstawie tej umowy wystawiam im rachunek na z góry określoną kwotę. Każdy rachunek zawiera taką klauzulę:
    1. Za względu na to, że zlecającym dzieło jest podmiot prawa n...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-28 21:30 przez konto usunięte

    PIT-11 jak wypełnić?

    Witam,
    Gdzie w PIT-11 wpisujemy przychody z umowy o dzieło z 50% kosztami przychodu? W źródłach przychodów w pozycji 6 czy 8. I jeżeli musimy skorygować PIT-11, bo w złej pozycji to ujęliśmy, należy złożyć korektę z wyjaśnieniem?
    Dziękuję za odpowiedź

  • olkem

    Dodano 2013-11-20 16:36 przez olkem

    Podatek dochodowy przy umowie o dzieło

    Na kim ciąży obowiązek naliczenia, poboru oraz przekazania do US zaliczki na podatek dochodowy w przypadku zatrudnienia osoby prywatnej na umowę o dzieło?
    Czy taki obowiązek leży po stronie zamawiającego (spółka z .o.o.), czy też ten obowiązek spoczywa na przyjmującym zlecenie? Czy na koniec roku zl...

  • peacheses

    Dodano 2013-02-26 10:16 przez peacheses

    Kwota wolna od podatku

    Czy jeżeli w roku 2012 zarobiłam ok. 5800 zł w umowie o dzieło oraz ok. 550 zł w umowie zlecenie, to czy należy mi się jakiś zwrot podatku?

  • gabrys1250

    Dodano 2013-04-16 10:35 przez gabrys1250

    Rozliczenie PIT. Umowa o dzieło na kwotę 60 zł

    Nie wiem jak rozliczyć umowę o dzieło. Jest ona w wysokości 60 zł i wiem, że nie muszę tego rozliczać, ale pracuję również w innej firmie, z której przyszedł mi PIT-11. Jak w tej sytuacji rozliczyć tą umowę o dzieło?
    Chodzi mi głównie o to, jaką kwotę wpisać jako przychód, jaką jako dochód i jakie s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania