eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaImport / Eksport › Otrzymana zaliczka za towar od kontrahenta z Kanady. Jak fakturować?


2013-09-13 10:59 autor: puma

3 693 odsłon

Otrzymana zaliczka za towar od kontrahenta z Kanady. Jak fakturować?

Otrzymaliśmy zaliczkę za towar od kontrahenta z Kanady. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Kontrahent złożył w naszej firmie zamówienie na produkowane przez nas kontenery. Na podstawie faktury proforma za płacił 50% zaliczki. Drugie 50% ma zapłacić gdy otrzyma towar, który jeszcze nie został do niego wysłany. Czy powinniśmy otrzymaną zaliczkę zafakturować zgodnie z datą wpływu pieniędzy na konto bankowe?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-13 11:50 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Zgodnie z art. 19 ust. 12 w zw. z ust. 11 ww. ustawy, w przypadku eksportu towarów, jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, a wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą  otrzymania tej części należności.

  Zaliczka na poczet eksportu nie powinna być rozpatrywana w oderwaniu od samej czynności eksportu. A zatem zaliczka otrzymana na poczet eksportu również powinna być opodatkowana stawką podatku właściwą dla eksportu towarów, czyli stawką 0% (jeżeli powstanie w stosunku do niej obowiązek podatkowy). W konsekwencji zaliczka dzieli los stawki właściwej dla czynności której dotyczy.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-17 13:46 przez konto usunięte

  Faktura od przewoźnika

  Dokonałam importu. Na fakturze, którą dostałam od przewoźnika mam koszt usługi i dodatkowo w takiej rameczce VAT i cło ale to chyba księguje na podstawie PZC? Dobrze myślę, że jakbym to wrzuciła, to mi się podwoi koszt?

 • Dana10

  Dodano 2014-08-19 12:57 przez Dana10

  Czy wystawić fakturę wewnętrzną?

  Mam fakturę od dostawcy z USA. Na opisie jest nauka języka obcego biznesowego (uczę się języka przez internet). Wystawiono ją ze stawką 0%. Czy to traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną?
  W Polsce nauka języka jest na stawce zw. więc i tak było by to bez VAT-u. Jestem na PKPiR i VA...

 • patyczek14

  Dodano 2014-08-11 17:37 przez patyczek14

  Odwrotne obciążenie. Z jaką datą zaksięgować fakturę?

  Z jaką datą księguje się faktury z odwrotnym obciążeniem? Chodzi o to, że dostałam taką fakturę w miesiącu następnym i czy trzeba skorygować wcześniejszą deklarację dodając wskazaną kwotę, czy mogę umieścić ją w deklaracji następnej? (czy z datą wpływu faktury czy z datą wystawienia faktury, tak jak...

 • KZ

  Dodano 2014-06-09 14:07 przez KZ

  Jaki dokument wystawić aby zapłacić VAT przed wykonaniem usługi? Co zrobić z wystawioną fakturą?

  Wystawiliśmy kontrahentowi UE fakturę za usługę w styczniu 2013, natomiast US zakwestionował ją i uznał, że VAT od niej powstał w grudniu 2012 r., bo umowa z kontrahentem mówiła o zakończeniu robót do końca 2012. Były opóźnienia i fakturę wystawiłam w styczniu.
  Jaki dokument powinnam napisać za grud...

 • simonsr

  Dodano 2014-03-16 16:06 przez simonsr

  Wpis do KPiR, metoda kasowa a faktura sprzedaży wysyłkowa

  Witam,
  jestem VAT-owcem z metodą kasową. Prowadzę sprzedaż internetową, chciałbym się dowiedzieć z jakim dniem wpisać do PKPiR fakturę sprzedaży, zapłatę otrzymałem 10 marca, fakturę wystawiłem z dniem 12 marca i dokonałem wysyłki towaru.
  Czy faktura powinna być zaksięgowana z dniem wystawienia fakt...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Import / Eksport

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania