2013-09-13 10:59 autor: puma
3 693 odsłon
Otrzymaliśmy zaliczkę za towar od kontrahenta z Kanady. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Kontrahent złożył w naszej firmie zamówienie na produkowane przez nas kontenery. Na podstawie faktury proforma za płacił 50% zaliczki. Drugie 50% ma zapłacić gdy otrzyma towar, który jeszcze nie został do niego wysłany. Czy powinniśmy otrzymaną zaliczkę zafakturować zgodnie z datą wpływu pieniędzy na konto bankowe?
2013-09-13 11:50 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Zgodnie z art. 19 ust. 12 w zw. z ust. 11 ww. ustawy, w przypadku eksportu towarów, jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, a wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części należności.
Zaliczka na poczet eksportu nie powinna być rozpatrywana w oderwaniu od samej czynności eksportu. A zatem zaliczka otrzymana na poczet eksportu również powinna być opodatkowana stawką podatku właściwą dla eksportu towarów, czyli stawką 0% (jeżeli powstanie w stosunku do niej obowiązek podatkowy). W konsekwencji zaliczka dzieli los stawki właściwej dla czynności której dotyczy.
Dodano 2013-07-17 13:46 przez konto usunięte
Dokonałam importu. Na fakturze, którą dostałam od przewoźnika mam koszt usługi i dodatkowo w takiej rameczce VAT i cło ale to chyba księguje na podstawie PZC? Dobrze myślę, że jakbym to wrzuciła, to mi się podwoi koszt?
Dodano 2014-08-19 12:57 przez Dana10
Mam fakturę od dostawcy z USA. Na opisie jest nauka języka obcego biznesowego (uczę się języka przez internet). Wystawiono ją ze stawką 0%. Czy to traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną?
W Polsce nauka języka jest na stawce zw. więc i tak było by to bez VAT-u. Jestem na PKPiR i VA...
Dodano 2014-08-11 17:37 przez patyczek14
Z jaką datą księguje się faktury z odwrotnym obciążeniem? Chodzi o to, że dostałam taką fakturę w miesiącu następnym i czy trzeba skorygować wcześniejszą deklarację dodając wskazaną kwotę, czy mogę umieścić ją w deklaracji następnej? (czy z datą wpływu faktury czy z datą wystawienia faktury, tak jak...
Dodano 2014-06-09 14:07 przez KZ
Wystawiliśmy kontrahentowi UE fakturę za usługę w styczniu 2013, natomiast US zakwestionował ją i uznał, że VAT od niej powstał w grudniu 2012 r., bo umowa z kontrahentem mówiła o zakończeniu robót do końca 2012. Były opóźnienia i fakturę wystawiłam w styczniu.
Jaki dokument powinnam napisać za grud...
Dodano 2014-03-16 16:06 przez simonsr
Witam,
jestem VAT-owcem z metodą kasową. Prowadzę sprzedaż internetową, chciałbym się dowiedzieć z jakim dniem wpisać do PKPiR fakturę sprzedaży, zapłatę otrzymałem 10 marca, fakturę wystawiłem z dniem 12 marca i dokonałem wysyłki towaru.
Czy faktura powinna być zaksięgowana z dniem wystawienia fakt...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Szczególne procedury rozliczania podatku VAT przy świadczeniu usług turystyki
Świadczenie usług turystyki związane jest z ponoszeniem istotnych kosztów w związku z działalnością na rzecz swoich klientów, którymi następnie są oni obciążani. Co do zasady przedsiębiorcy mogą korzystać z zasad ogólnych ...
Usługi turystyki i VAT marża: strony transakcji muszą być znane
Przy liczeniu podatku VAT w procedurze marży od usług turystyki uwzględniane są ponoszone przez biuro podróży koszty w imieniu klienta - w tym także na zakup usług noclegowych czy hotelowych. Warunkiem ich uwzględnienia jest jednak ...
Odliczenie VAT od „autokaru” w biurze podróży
Przedsiębiorstwo turystyczne, które na potrzeby świadczenia usług turystycznych nabędzie samochód umożliwiający przewóz 15 osób - w celu przewożenia w nim klientów (w ramach świadczonych usług), może z tego tytułu odliczyć pełny ...
Rozliczanie w podatku VAT usług turystyki w 2014 roku
Zmiany w ustawie o VAT, jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, nie ucieszyły firm prowadzących biura turystyczne. Brak określenia zasad szczególnych dla biur turystycznych rozliczających się na zasadach VAT marża spowodowało ...
2014-09-12 10:40
2013-09-11 08:38