eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaImport / Eksport › Eksport do USA. Jakie są wymagane dokumenty?


2013-08-16 10:41 autor: Daniel

16 336 odsłon

Eksport do USA. Jakie są wymagane dokumenty?

Jestem czynnym podatnikiem VAT, prowadzę działalność gospodarczą, PKPiR na zasadach ogólnych. Sprowadziłem towar z Chin, zapłaciłem VAT i cło, początkowo chciałem go sprzedać na rynku polskim, niestety nie wyszło. Teraz wysyłam go do USA. Słyszałem, że stawka VAT jest 0%, a co z VAT, który zapłaciłem przy odprawie? Czy będę go mógł odzyskać? I jakie są wymagane dokumenty przez urząd celny przy eksporcie do USA?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-16 11:07 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Vat zapłacony w urzędzie celnym przy imporcie towarów podlega odliczeniu w deklaracji VAT-7. Mimo zmiany mijsca sprzedaży, która wpłynie na zmianę stawki vat, towary nadal będą służyć sprzedaży opodatkowanej, nie będzie więc konieczności korekty podatku vat naliczonego do odliczenia.

  Nie tyle urząd celny ile skarbowy: dla zastosowania preferencyjnej stawki vat "0%" konieczne jest posiadanie dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu. Dokumentem potwierdzającym procedurę wywozu jest w praktyce dokument SAD 3. Zdaniem Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej może nim być także uwierzytelniony odpis tego dokumentu lub wydane przez urząd celny zaświadczenie stwierdzające o rozpoczętej procedurze wywozu. Tym samym urząd uznał, że za dokument potwierdzający procedurę wywozu nie mogą być uznane kopie faktur ze specyfikacjami, potwierdzone przez urząd celny.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-16 11:24 autor odpowiedzi: Daniel

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, jeżeli uda mi sie zastoswac stawkę vat 0% przy eksporcie do USA to jaki bede musiał zapłacic podatek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2013-08-16 11:36 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  W tej sytuacji nie bedzie podatku do zapłaty, a jedynie podatek do zwrotu lub przenieisienia wyniokający z podatku naliczonego przy zakupie towarów. Natomiast gdyby nie otrzymał Pan dokumentów potwierdzających, o których mowa wyżej, to trzeba rozliczyć sprzedaż wg stawki krajowej i wykazać podatek należny w deklaracji vat.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Robert1982

  Dodano 2016-03-07 13:53 przez Robert1982

  Eksport towarów po za granice UE a podatek VAT

  Witam,od jakiegoś czasu mam założoną jednoosobową działalność gospodarczą, chciałbym eksportować towar do Chin, ewentualnie USA. Moje pytanie brzmi, jakie dokumenty będą mi potrzebne (ewentualnie zezwolenia) żebym mógł wystawić fakturę na jedno z wyżej wymienionych państw. Zaznaczam, że jestem VAT-o...

 • dolldoll

  Dodano 2013-10-03 06:06 przez dolldoll

  Działalność gospodarcza - lalki artystyczne: podatek, import

  Dzień dobry!
  Założyłam jednoosobową działalność gospodarczą o punktach PKD:
  Przeważający - 4791Z i 9003Z.
  Zajmuję się rzeźbieniem prototypów lalek, a następnie zlecam firmie odlewniczej odlanie ich w żywicy. Lalki te traktuję jako dzieła artystyczne. Ze względu na sporą ilość części oraz ze względu ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-17 12:23 przez konto usunięte

  Jak zaliczyć w KUP wydatki związane ze środkami trwałymi?

  Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. W dniu 27.09.2013 przekazałam je do użytkowania dla celów służbowych do firmy.
  08.10.2013 r. wpłaciłam podatek PCC-3 na podst...

 • zetro

  Dodano 2013-04-27 09:33 przez zetro

  Stawka VAT przy sprzedaży na ebay do USA

  Nie wiem, jak postępować ze sprzedażą poprzez Ebay prywatnym odbiorcom spoza UE. Jestem płatnikiem VAT. Będę sprzedawał drobne przedmioty (rękodzieło) o wartości jednostkowej ok. 10 USD.
  Czasami będzie to kilka przedmiotów w jednej przesyłce. Z jaką stawką VAT i jakie czynności celne?
  Przecież nie...

 • Daniel

  Dodano 2013-05-21 17:47 przez Daniel

  Dokument SAD. Czy naliczony VAT mogę wpisać w koszty do KPiR?

  Witam,
  Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, jestem czynnym VAT-owcem. Dostałem dokument SAD, w którym mam wyliczony VAT i cło z faktury od importera. Teraz wiem, że cło mogę wrzucić do kosztów KPiR, ale czy VAT z tego dokumentu mogę wrzucić w koszty do KPiR?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Import / Eksport

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania