2014-03-16 16:06 autor: simonsr
8 023 odsłon
Witam,
jestem VAT-owcem z metodą kasową. Prowadzę sprzedaż internetową, chciałbym się dowiedzieć z jakim dniem wpisać do PKPiR fakturę sprzedaży, zapłatę otrzymałem 10 marca, fakturę wystawiłem z dniem 12 marca i dokonałem wysyłki towaru.
Czy faktura powinna być zaksięgowana z dniem wystawienia faktury i obowiązek VAT powstaje z dniem wystawienia faktury, która jest taki jak dzień zakończenia sprzedaży, czy też w terminie otrzymania płatności powinien być wpis w PKPiR i rejestr VAT sprzedaży?
2014-06-24 08:23 autor odpowiedzi: dudzi
Odpowiedź
Z racji tego, że rozlicza się Pan metodą kasową, to VAT należny powinien Pan rozpoznawać w dniu otrzymania zapłaty od klienta. Natomiast przychód z tytułu otrzymania zaliczki należy rozpoznać w dniu jej zapłaty, jeśli jest zapłata i wydanie towaru ma miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli zapłata nie stanowi zaliczki, to przychód powstanie albo w chwilą wystawienia faktury albo z chwilą wydania towar w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1
– po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej „metodą kasową”; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Przepis powyżej zacytowany ma zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy otrzymuje Pan zapłatę przed wysłaniem towar, jak również, gdy klient płaci z chwilą wydania mu przesyłki. Oznacza to, że VAT należny rozpozna Pan w dniu, gdy otrzymał Pan zapłatę. W przypadku, gdy Klient nie zapłaci za towar, to jeśli jest on podatnikiem VAT obowiązek podatkowy nie powstanie w ogóle. Natomiast jeśli nie jest on VAT-owcem, to VAT należy rozpoznać w 180 dniu od wydania towaru klientowi. Jeśli zaś nie doszło do wydania towaru, to obowiązek podatkowy nie powstanie.
Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.
W związku z treścią powyższego, jeśli otrzymał Pan zapłatę w dniu 10 marca br. przed wysłaniem towaru, to w tym dniu powstał u Pana obowiązek podatkowy, co rodzi konieczność rozpoznania VAT należnego.
Zgodnie z art. 14 ust. 1c updof, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Z kolei, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 updof, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.
Prze okres rozliczeniowy w powyższym przepisie rozumie się okres za jaki odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy, tj. miesiąc albo kwartał. Jeśli zatem Pańskim okresem rozliczeniowym jest miesiąc, to przychód w opisanym zdarzeniu powstanie w dniu otrzymania zaliczki.
Jeśli natomiast zapłata następuje z chwilą wydania towaru Klientowi albo po tym momencie, to dla ustalenia momentu, w którym powstaje przychód należy wziąć pod uwagę chwilę wystawienia faktury oraz moment wydania towaru. Jeśli wstawienie faktury mam miejsce wcześniej niż wydanie towaru, to z chwilą jej wystawienia powstanie przychód. Jeśli zaś faktura jest wystawiana już po wydaniu towaru, to przychód powstanie z dniem jego wydania. Jeśli towar jest wysyłany za pośrednictwem kuriera, to przyjmuje się, że wydanie towaru dla celów powstania przychodu ma miejsce z chwilą przekazania mu towarowi, bo w tym momencie przychodzi na kupującego ryzyko utraty rzeczy.
Podstawa prawna:
Jakub Rychlik, doradca podatkowy
Dodano 2014-11-12 09:18 przez Tola6315
Witam,prowadzę obsługę firmy. Co miesiąc ta sama faktura - ryczałt miesięczny. Za październik wystawiłam fakturę w listopadzie. Kiedy wpisać ją do PKPiR? Kiedy powstaje obowiązek zapłaty VAT i podatku dochodowego? Czy powinnam wpisać ją w PKPiR z datą 31.10.2014? I podatki zapłacić w listopadzie? Pr...
Dodano 2014-04-16 22:48 przez simonsr
Witam serdecznie,
proszę o odpowiedź odnośnie takiej sytuacji. Prowadzę sprzedaż wysyłkową i otrzymuję przedpłatę za towar. Fakturę wystawiam dzień lub dwa po otrzymaniu zapłaty bo z wiadomych przyczyn sprzedaż odbywa się o różnej porze dnia.
Czy VAT z faktury mam wykazać w rejestrach sprzedaży z da...
Dodano 2016-12-30 16:49 przez pbanan
Witam,prowadzę sprzedaż na zasadach dropshippingu. Towar sprzedany przeze mnie w sklepie internetowym zamawiam w hurtowni, która wysyła go bezpośrednio do moich klientów. Dodam, że każde zamówienie opłacam przelewem od razu po złożeniu (czyli kilka razy dziennie). Hurtownia dwa razy w miesiącu wysta...
Dodano 2014-02-21 13:21 przez nacia
Czy mogę zaksięgować faktury z 2013, gdyż w lutym 2014 dokonano zapłaty? Dotyczy zarówno PKPiR oraz VAT? Jak księgować koszty zapłacone po terminie po 01.2014 w PKPiR oraz VAT?
Dodano 2014-02-16 21:54 przez konto usunięte
Prowadzę działalność, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. Otrzymałam fakturę VAT (kosztową za leasing - czynsz portal). Data wystawienia to 31.01.2014 r., a data wykonania usługi za czynsz to 21.02.2014 r. Data wykonania usługi za portal to 31.01.2014 r. Termin zap...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Rozliczenie VAT gdy na fakturze odwrotne obciążenie i inne zakupy
Jedna faktura dokumentująca zakup towarów w ramach tzw. odwrotnego obciążenia oraz na zasadach ogólnych? Tak - takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile faktura taka zawiera niezbędne elementy. Mimo że dokument jest jeden ...
Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?
Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...
Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?
Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...
Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy
Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...
19 dni temu, 06:47
20 dni temu, 12:31