eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Wpis do KPiR, metoda kasowa a faktura sprzedaży wysyłkowa


2014-03-16 16:06 autor: simonsr

8 228 odsłon

Wpis do KPiR, metoda kasowa a faktura sprzedaży wysyłkowa

Witam,

jestem VAT-owcem z metodą kasową. Prowadzę sprzedaż internetową, chciałbym się dowiedzieć z jakim dniem wpisać do PKPiR fakturę sprzedaży, zapłatę otrzymałem 10 marca, fakturę wystawiłem z dniem 12 marca i dokonałem wysyłki towaru.

Czy faktura powinna być zaksięgowana z dniem wystawienia faktury i obowiązek VAT powstaje z dniem wystawienia faktury, która jest taki jak dzień zakończenia sprzedaży, czy też w terminie otrzymania płatności powinien być wpis w PKPiR i rejestr VAT sprzedaży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-24 08:23 autor odpowiedzi: dudzi

    Odpowiedź

    Z racji tego, że rozlicza się Pan metodą kasową, to VAT należny powinien Pan rozpoznawać w dniu otrzymania zapłaty od klienta. Natomiast przychód z tytułu otrzymania zaliczki należy rozpoznać w dniu jej zapłaty, jeśli jest zapłata i wydanie towaru ma miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli zapłata nie stanowi zaliczki, to przychód powstanie albo w chwilą wystawienia faktury albo z chwilą wydania towar w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

     

    Uzasadnienie

    Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

    1)      z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

    2)      z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

    – po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej „metodą kasową”; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

     

    Przepis powyżej zacytowany ma zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy otrzymuje Pan zapłatę przed wysłaniem towar, jak również, gdy klient płaci z chwilą wydania mu przesyłki. Oznacza to, że VAT należny rozpozna Pan w dniu, gdy otrzymał Pan zapłatę. W przypadku, gdy Klient nie zapłaci za towar, to jeśli jest on podatnikiem VAT obowiązek podatkowy nie powstanie w ogóle. Natomiast jeśli nie jest on VAT-owcem, to VAT należy rozpoznać w 180 dniu od wydania towaru klientowi. Jeśli zaś nie doszło do wydania towaru, to obowiązek podatkowy nie powstanie.

     

    Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

     

    W związku z treścią powyższego, jeśli otrzymał Pan zapłatę w dniu 10 marca br. przed wysłaniem towaru, to w tym dniu powstał u Pana obowiązek podatkowy, co rodzi konieczność rozpoznania VAT należnego.

     

    Zgodnie z art. 14 ust. 1c updof, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Z kolei, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 updof, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

     

    Prze okres rozliczeniowy w powyższym przepisie rozumie się okres za jaki odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy, tj. miesiąc albo kwartał. Jeśli zatem Pańskim okresem rozliczeniowym jest miesiąc, to przychód w opisanym zdarzeniu powstanie w dniu otrzymania zaliczki.

     

    Jeśli natomiast zapłata następuje z chwilą wydania towaru Klientowi albo po tym momencie, to dla ustalenia momentu, w którym powstaje przychód należy wziąć pod uwagę chwilę wystawienia faktury oraz moment wydania towaru. Jeśli wstawienie faktury mam miejsce wcześniej niż wydanie towaru, to z chwilą jej wystawienia powstanie przychód. Jeśli zaś faktura jest wystawiana już po wydaniu towaru, to przychód powstanie z dniem jego wydania. Jeśli towar jest wysyłany za pośrednictwem kuriera, to przyjmuje się, że wydanie towaru dla celów powstania przychodu ma miejsce z chwilą przekazania mu towarowi, bo w tym momencie przychodzi na kupującego ryzyko utraty rzeczy.

     

    Podstawa prawna:

    • art. 21 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.),
    • art. 14 ust. 1c, ust. 3 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)

    Jakub Rychlik, doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Tola6315

    Dodano 2014-11-12 09:18 przez Tola6315

    Jak zaksięgować fakturę w PKPiR, inna data sprzedaży, inna wystawienia i zapłaty?

    Witam,prowadzę obsługę firmy. Co miesiąc ta sama faktura - ryczałt miesięczny. Za październik wystawiłam fakturę w listopadzie. Kiedy wpisać ją do PKPiR? Kiedy powstaje obowiązek zapłaty VAT i podatku dochodowego? Czy powinnam wpisać ją w PKPiR z datą 31.10.2014? I podatki zapłacić w listopadzie? Pr...

  • simonsr

    Dodano 2014-04-16 22:48 przez simonsr

    Moment wpisu do rejestru VAT sprzedaży

    Witam serdecznie,
    proszę o odpowiedź odnośnie takiej sytuacji. Prowadzę sprzedaż wysyłkową i otrzymuję przedpłatę za towar. Fakturę wystawiam dzień lub dwa po otrzymaniu zapłaty bo z wiadomych przyczyn sprzedaż odbywa się o różnej porze dnia.
    Czy VAT z faktury mam wykazać w rejestrach sprzedaży z da...

  • pbanan

    Dodano 2016-12-30 16:49 przez pbanan

    Faktura pokrywa towar zakupiony przez nievatowca i towar zakupiony po jego zamianie w płatnika VAT

    Witam,prowadzę sprzedaż na zasadach dropshippingu. Towar sprzedany przeze mnie w sklepie internetowym zamawiam w hurtowni, która wysyła go bezpośrednio do moich klientów. Dodam, że każde zamówienie opłacam przelewem od razu po złożeniu (czyli kilka razy dziennie). Hurtownia dwa razy w miesiącu wysta...

  • nacia

    Dodano 2014-02-21 13:21 przez nacia

    Księgowanie VAT i PKPiR

    Czy mogę zaksięgować faktury z 2013, gdyż w lutym 2014 dokonano zapłaty? Dotyczy zarówno PKPiR oraz VAT? Jak księgować koszty zapłacone po terminie po 01.2014 w PKPiR oraz VAT?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-16 21:54 przez konto usunięte

    Jak zaksięgować fakturę za leasing w 2014 r. do KPiR oraz VAT?

    Prowadzę działalność, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. Otrzymałam fakturę VAT (kosztową za leasing - czynsz portal). Data wystawienia to 31.01.2014 r., a data wykonania usługi za czynsz to 21.02.2014 r. Data wykonania usługi za portal to 31.01.2014 r. Termin zap...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Rozliczenie VAT gdy na fakturze odwrotne obciążenie i inne zakupy

    Rozliczenie VAT gdy na fakturze odwrotne obciążenie i inne zakupy

    Jedna faktura dokumentująca zakup towarów w ramach tzw. odwrotnego obciążenia oraz na zasadach ogólnych? Tak - takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile faktura taka zawiera niezbędne elementy. Mimo że dokument jest jeden ...

  • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

  • Jak księgować faktury za faktoring?

    Jak księgować faktury za faktoring?

    Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

  • Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

    Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

    Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania