eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeHandel › Wynagrodzenie prowizyjne a rozwiazanie stosunku pracy


2012-03-25 11:10 autor: natka

8 389 odsłon

Wynagrodzenie prowizyjne a rozwiazanie stosunku pracy

Witam,
mam pytanie odnosnie prawa do otrzymania prowizji od dotychczasowego pracodawcy w momencie rozwiazania umowy o prace (zdecydowalam sie odejsc z firmy, zlozylam wypowiedzenie).
Do tej pory moje prowizje byly wyplacane % od zysku ze sprzedazy, ale w ratach w zaleznosci od tego jaka czesc naleznosci przelewal dany klient co miesiac.
Pytanie czy w momencie kiedy koncze prace w tej firmie mam prawo do prowizji ktora jeszcze nie zostala mi wyplacona od zrealizowanych zlecen bo klient jeszcze calosci naleznosci nie uiscil? Ja ze swojej czesci umowy wywiazalam sie, sprzedalam urzadzenia, podpisalam umowy z klientami.
Prosze o krotka informacje,
Dziekuje i pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-03-26 12:21 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, niestety jak Pani już nie jest pracownikiem to nie wiążą już Was żadne warunki zawarte w umowie o pracę czy regulaminie wynagradzania, chyba, że jest tam gdzieś zapis, iż prowizja z tytułu sprzedaży w trakcie zatrudnienia jest wypłacana nawet po ustaniu stosunku pracy tj zaraz po uregulowaniu należności przez zamawiającego/kupującego, ale wątpię, pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-26 12:22 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

  Witam, zasadniczo ma Pani prawo do prowizji, jednak w szczegółach bywa różnie i zalezy przede wszystkim od tego, jak brzmiała umowa między Panią a dotychczasowym pracodawcą. Jeżeli nie ma tam zastrzeżenia, że z chwilą rozwiązania umowy o pracę ustają Pani roszczenia o prowizję (to może być inaczej zapisane), to pracodawca powinien - choćby w ratach - wypłacać Pani prowizję, która wynika z umowy - także po rozwiązaniu umowy. Jednak proszę uważnie przeczytać całą umowę, a jeżeli jest w niej odwołanie  do jakiegoś załącznika (np. regulaminu wynagradzania), to trzeba te załączniki też dokładnie przeczytać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-26 13:02 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, Panie Aleksandrze "powinien" czy "musi", bo to jest zasadnicza różnica, pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-27 11:02 autor odpowiedzi: natka

  Przejrzalam umowe, nic w niej nie ma o tym co ma sie wydarzyc po rozwiazaniu umowy, rozumiem wiec, ze mam prawo domagac sie wyplaty prowizji w miare jak klienci beda regulowali swoje zobowiazania?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-27 11:15 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, prawo ma Pani zawsze, ale uważam, że nie ma Pani szans na wygranie sprawy, bowiem nie będzie już Pani stroną umowy o pracę wg k.p. Oczywiście przepisy dopuszczają dochodzenia wypłaty prowizji po rozwiązaniu umowy, ale w takim przypadku musiałaby być podpisana umowa agencyjna, która jest regulowana kodeksem cywilnym:

  Art.*761.*§*1.*Agent może żądać prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej, jeżeli do ich zawarcia doszło w wyniku jego działalności lub jeżeli zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju.
  §*2.*Jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została bez udziału agenta zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru, agent może żądać prowizji od tej umowy. Dający zlecenie obowiązany jest w rozsądnym czasie zawiadomić agenta o zawarciu takiej umowy.
  Art.*7611.*§*1.*Agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej, jeżeli - przy spełnieniu przesłanek z art. 761 - propozycję zawarcia umowy dający zlecenie lub agent otrzymał od klienta przed rozwiązaniem umowy agencyjnej.
  §*2.*Agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej także wtedy, gdy do jej zawarcia doszło w przeważającej mierze w wyniku jego działalności w okresie trwania umowy agencyjnej, a zarazem w rozsądnym czasie od jej rozwiązania.

  Moze Pani pracodawca zobowiązał się ustnie do wypłaty premii po ustaniu stosunku pracy, pozdrawiam

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Handel

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania