eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › PUP żąda zwrotu przyznanego dofinansowania


2014-10-09 21:58 autor: zhuln

5 014 odsłon

PUP żąda zwrotu przyznanego dofinansowania

Witam,

10.07.2012 podpisałem z PUP umowę w sprawie przyznania jednorazowo środków na podjęcie działalności. Wczoraj zostałem wezwany do PUP celem wyjaśnienia przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w okresie 14.03.12 do 30.06.14 tj. w czasie, kiedy zostało przyznane dofinansowanie (10.07.12), czyli w dniu podpisania umowy nie był pan bezrobotny tzn. nie mógł się pan starać o przyznanie dofinansowania, gdyż tylko osobom bezrobotnym takie dofinansowanie jest udzielane.

Okazałem w PUP decyzję z ZUS o przyznaniu mi renty od dnia 14.03.12 r. wystawioną dnia 09.07.12 tj. w wystawioną w przeddzień podpisania umowy z PUP o dofinansowanie. Pismo z ZUS przyszło pocztą po ok. 2 tygodniach po podpisaniu umowy z PUP. Nie wiedziałem w dniu podpisania z PUP, że ZUS przyznał mi rentę oraz nie wiedziałem, że należy poinformować o tym PUP, iż jestem rencistą.

Obecnie PUP (w rozmowie, wkrótce ma przysłać na piśmie z wyliczeniem, ile mam zwrócić dofinansowania) zarzuca mi iż nie dopełniłem warunków umowy, gdyż w dniu podpisania umowy nie byłem bezrobotny, a przecież byłem. Nie miałem świadomości iż ZUS nie poinformuje od marca 2012 PUP o przyznanej rencie. Ja byłem przekonany, że jestem bezrobotny w dniu podpisania umowy. We wrześniu 2013 rozliczyłem się z ZUS w sprawie przyznanej pomocy i nie było zastrzeżeń. Teraz, PUP żąda zwrotu kwoty udzielonej pomocy plus odsetki, chociaż wg mnie wypełniłem warunki umowy. Przesyłam skan umowy i deklaracji wekslowej. W razie niejasności proszę o dopytanie.

Zabezpieczeniem dotacji jest weksel i deklaracja wekslowa. Obawiam się, ze PUP, w razie skierowania sprawy na drogę sądową, nie będzie czekało na rozstrzygnięcie sprawy, tylko od razu uruchomi weksel, gdzie poręczycielem jest mój syn, którego wolałbym nie włączać do sprawy.

Uważam że:

1. Spełniłem wszystkie warunki umowy (dowód: rozliczenie po zakończeniu umowy).

2. Nie wiedziałem w dniu podpisania umowy 10.09.12, że ZUS dnia 09.07.12 przyznał mi rentę (dowód: skan decyzji ZUS z datą wystawienia 09.07.12.

3. Nie podpisywałem dla PUP oświadczenia, iż będę go informował w przypadku otrzymania renty.

4. Postępowałem zgodnie z urzędnikiem PUP, który prowadził mnie w tej sprawie.

Proszę o pomoc i poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-30 16:09 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,
  Decyzja ZUS obowiązuje od daty wystawienia, czyba że w jej treści wskazano inną datę. Zchwilą otrzymania decyzji pownien Pan skontaktować się z PUP w celu ustalenia zasad zwrotu dofinansowania.
  Pozdrawiamy,Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-30 17:05 autor odpowiedzi: zhuln

  cyt. z porady: "Zchwilą otrzymania decyzji pownien Pan skontaktować się z PUP w celu ustalenia zasad zwrotu dofinansowania."

  Prosze o podanie podstawy prawnej, dot. tej odpowiedzi.

  Od jakiej daty, liczy się, chwila otrzymania decyzji z ZUS. Czy od daty w nagłówku pisma z ZUS (09-07-12) czy od daty potwierdzenia otrzymania pisma pocztą,? Czy np. 14 dni po wysłaniu pisma z ZUS?

  Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców:
  „Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może
  żądać zaświadczenia ani oświadczenia
  na potwierdzenie faktów lub stanu
  prawnego, jeżeli:
  1) znane są one organowi z urzędu,
  2) możliwe są do ustalenia przez organ
  na podstawie:
  a) posiadanych przez niego ewidencji,
  rejestrów lub innych danych,
  b) rejestrów publicznych posiadanych
  przez inne podmioty publiczne,
  do których organ ma dostęp
  w drodze elektronicznej na zasadach
  określonych w przepisach
  ustawy z dnia 17 lutego 2005 r.
  o informatyzacji działalności podmiotów
  realizujących zadania
  publiczne,
  c) wymiany informacji z innym podmiotem
  publicznym na zasadach
  określonych w przepisach o informatyzacji
  działalności podmiotów
  realizujących zadania publiczne,
  d) przedstawionych przez zainteresowanego
  do wglądu dokumentów
  urzędowych (dowodu osobistego,
  dowodów rejestracyjnych
  i innych).
  § 2. Organ administracji publicznej żądający
  od strony lub innego uczestnika
  postępowania zaświadczenia albo
  oświadczenia na potwierdzenie faktów
  lub stanu prawnego jest obowiązany
  wskazać przepis prawa wymagający
  urzędowego potwierdzenia
  tych faktów lub stanu prawnego
  w drodze zaświadczenia

  To kto sporządza umowę o dofinansowaniu? Przeszkolony urzędnik PUP czy nieświadomy bezrobotny, który nie wie w dniu podpisania umowy że jest bezrobotny? Za co urzędnik PUP pobiera pieniądze, który nie sprawdził, przed podpisaniem umowy, czy starający się o dofinansowanie jest uprawniony do jego otrzymania, czy nie? Tak, żeby później bezrobotny-beneficjant nie miał kłopotów? Urzednik sporządzający umowe o dofinansowanie odpowiada za swoją pracę i zna przepisy obowiązujące, lepiej od bezrobotnego. Urzędnik PUP, jak wynika z postu mógł w prosty sposób ustalić, czy był uprawniony czy nie. ZUS udziela informacji dla PUP. Urzędnik PUP nie zrobił tego, co należało do jego obowiazków. Nie ustalił czy dotacja się nalezy czy nie. Teraz zrzuca się winę na bezrobotnego, który zawsze jest w słabszej pozycji. W podobnej sprawie, sąd uznał racje bezrobotnego i oddalił wniosek PUP o zwrot dotacji.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mmm178

  Dodano 2014-07-30 12:42 przez mmm178

  Działalność gospodarcza a ciąża. Dotacja z PUP

  Witam,
  jestem w trakcie finalizowania dotacji z PUP na własną działalność gospodarczą. Planowany termin rozpoczęcia działalności - wrzesień/październik tego roku. W międzyczasie dowiedziałam się, że jestem w ciąży (termin porodu marzec 2015). Jak odnosi się to do rocznej umowy, którą zawrę z PUP? Cz...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-29 18:53 przez konto usunięte

  Czy dotacje z Urzędu Pracy przeznaczone na zakup wyposażenia mogę zaliczyć do kosztów?

  Witam,
  bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie: być może banalne, ale budzące moje wątpliwości.
  Jako osoba bezrobotna otrzymałam dotację z Urzędu Pracy na działalność gospodarczą tj. otwarcie sklepu ubuwniczego, którego zamierzam powiększać o dodatkową działalność gospodarczą. Jestem zwolniona z ...

 • lola1241

  Dodano 2018-09-17 13:21 przez lola1241

  Otworzenie firmy ze środków UP, a gospodarstwo rolne

  Witam,od przeszło tygodnia jestem żoną rolnika, który odziedziczył grunty przed ślubem (darowizna imienna) oraz wydzierżawił. Przed wstąpieniem w związek małżeński zaczęłam starać się o dofinansowanie z UP na otworzenie pierwszej działalności. Pokątnie dowiedziałam się, że jako żona rolnika nie przy...

 • laura-1990

  Dodano 2018-09-07 12:05 przez laura-1990

  Dopisanie dodatkowego PKD a dotacja z PUP

  Witam, na początku roku otworzyłem działalność gospodarczą z środków uzyskanych z PUP, jest to salon fryzjerski dla psów. Teraz chciałbym dopisać kolejne PKD zupełnie niezwiązane z profilem mojej obecnej działalności, miałyby być to usługi budowlane. Dodam, że w umowie mam zapis, że nie mogę zmienić...

 • skaczaca

  Dodano 2013-06-28 17:46 przez skaczaca

  Założyłem działalność gospodarczą. Czy wymagany jest dokument OT?

  Rozpoczynam działalność gospodarczą z dotacji z PUP. Środki trwałe, jakie będą wprowadzone do firmy zakupiłam przed rozpoczęciem działalności. Czy w takim razie muszę mieć na rozpoczęcie działalności wystawiony na nie dokument OT, czy po prostu ujmuję je na podstawie faktury VAT w ewidencji środków ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania