eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności a rozliczenie VAT


2014-09-22 19:31 autor: kala-kala

5 726 odsłon

Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności a rozliczenie VAT

Witam,

prosiłabym o wyjaśnienie odnośnie rozliczenia podatku VAT. Otrzymałam dofinansowanie w kwocie 40 000 zł ze środków unijnych w ramach PO KLP VI działanie 6.2 na zakup środków trwałych i wyposażenia. Jestem płatnikiem podatku VAT. Dodatkowo przez 6 miesięcy będę otrzymywała pomoc pomostową w kwocie 1600 zł. Spełniam warunki by odliczyć VAT naliczony z zakupów finansowanych dotacją i wydatków finansowanych z pomostówki (jestem czynnym podatnikiem VAT i zakupy są wykorzystywane do działalności opodatkowanej), przy czym zwrot VAT muszę wykorzystać na działalność firmy. Poniżej przytaczam odnośny fragment regulaminu dot. rozliczenia VAT od zakupów:

"Przedsiębiorca nie jest Beneficjentem w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a zatem rozlicza wydatki ponoszone w ramach dotacji na rozwój przedsiębiorczości w kwotach brutto (łącznie z podatkiem VAT) bez względu na fakt, czy jest płatnikiem podatku VAT czy też nie. Jednocześnie istnieje obowiązek przeznaczania całej kwoty środków uzyskanej w wyniku zwrotu zapłaconego podatku VAT na pokrycie wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przez Przedsiębiorcę będącego płatnikiem podatku VAT i dotyczy on zarówno dotacji inwestycyjnej, jak również środków finansowych przyznanych w ramach wsparcia pomost owego. Obowiązek monitorowania odzyskiwanego podatku VAT dotyczy jedynie jednorazowego zwrotu zapłaconego podatku w okresie objętym realizacją projektu."

Proszę o wyjaśnienie, jak należy dokonać tego rozliczenia - rozumiem, że w ramach składanej deklaracji VAT? Co w przypadku gdy podatek należny będzie wyższy niż naliczony i nie będzie możliwości zwrotu - czy będzie to potraktowane jako wykorzystanie na działalność firmy? Jak rozumieć zapis "obowiązek monitorowania dotyczy jednorazowego zwrotu zapłaconego podatku"

Będę wdzięczna za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-23 08:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Moim zdaniem należy rozumieć to w ten sposób, że "odzyskany" VAT (przy czy to odzyskanie należy rozumieć szeroko) należy przeznaczyć na potrzeby firmy, a więc na zakup np. innego wyposażenia. Owo odzyskanie to natomiast już samo odliczenie tego podatku, a nie jego fizyczny zwrot.

  Załóżmy dla przykładu, że sprzedaż wynosiła 3000 zł netto i 690 zł VAT. Gdyby nie było żadnych zakupów, tyle trzeba by oddać fiskowi (czyli 690 zł). Niemniej dokonano zakupów z dotacji za netto 2000 zł i VAT 460 zł. Do fiskusa odprowadzamy zatem jedynie 230 zł. Czyli to 460 zł od zakupu, dziwnie to zabrzmi, ale jakbyśmy "odzyskali", bo o tyle mniej płacimy fiskusowi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Wojz

  Dodano 2013-05-21 10:10 przez Wojz

  Czy mam prawo do zwrotu podatku ze środków otrzymanych z Urzędu Pracy?

  Treść umowy z Urzędu Pracy:
  Bezrobotny zobowiązuje się do zwrotu równowartości odzyskanej/ zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatku naliczonego dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania, w terminie:
  a) nie dłuższym niż 90 dni od...

 • Kate27

  Dodano 2013-11-23 18:00 przez Kate27

  Jak rozliczyć VAT przy dotacji?

  Założyłam działalność gospodarczą, prowadzę KPiR, opodatkowanie na zasadach ogólnych, jestem VAT-owcem. Na rozpoczęcie działalności otrzymałam środki unijne z Kapitału Ludzkiego, działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Dofinansowanie dostałam w kwocie brutto.
  Waru...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-24 15:42 przez konto usunięte

  Jak wystawiać fakturę za usługę z 8% stawką?

  Witam serdecznie i proszę o informacje,
  jestem VAT-owcem, kupuję towar z 23%. Moja praca polega przeważnie na usłudze, np. montaż ogrodzenia lub montaż deski tarasowej. Czy jeśli wystawiałbym fakturę za usługę dla klienta ze stawką 8%, to czy mogę ubiegać się o zwrot 15% od urzędu skarbowego?
  Jeśli ...

 • Darek117

  Dodano 2022-08-31 14:38 przez Darek117

  Podatek VAT w handlu internetowym

  Dzień dobry,
  Mam zarejestrowaną w Polsce JDG i jestem dobrowolnym płatnikiem VAT. Będę poprzez platformę eBay.pl sprzedawał głównie ubrania i akcesoria typu kubki, poduszki itp. Odbiorcami będą klienci z Polski.
  Produkty będę zamawiał bezpośrednio u producenta w Hiszpanii lub Łotwie. Stamtąd będą wy...

 • Naobi

  Dodano 2014-09-16 11:03 przez Naobi

  Korekta deklaracji VAT

  Witam,
  prowadzę działalność od roku maj 2013, świadczę usługi zwolnione oraz opodatkowane. W roku 2013 świadczyłem je w różnej skali, w tym roku póki co występują jedynie zwolnione. Na koniec roku 2013 uzyskałam w US potwierdzenie proporcji do rozliczania kosztów.
  Moje pytanie:
  Problem 1
  1. Póki co ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania