eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Zawieszenie, wykreślenie z CEIDG działalności a dotacja


2014-04-01 23:39 autor: ach

9 050 odsłon

Zawieszenie, wykreślenie z CEIDG działalności a dotacja

Witam,

zawiesiłam działalność w kwietniu 2011 r. - nie była wznowiona. Po 24 miesiącach jest automatycznie wykreślana z urzędu. Czy to oznacza, że jest zamknięta? Chciałbym się dowiedzieć czy mogę ubiegać się o dotację z urzędu pracy bądź innej instytucji?

Pani kierownik w urzędzie pracy poinformowała mnie, że nie bo będę miała wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Choć w regulaminie napisane jest, że nie wolno posiadać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez ostanie 12 miesięcy.

Z kolei pani z urzędu miasta poprosiła o wypełnienie formularza o wykreślenie z CEIDG. Nie rozumiem po co, jeśli w CEIDG firma ta nie istniała i robiła to przez jakiś inny system. Dostałam druk, że firma jest zawieszona.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-08 14:07 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy

  Jeżeli przedsiębiorca nie wznowi działalności po upływie 24 miesięcy okresu zawieszenia, wpis w CEIDG jest wykreślany z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej, przez Ministra Gospodarki (art. 34 ust. 2 pkt. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

  Ponieważ wykreślenie przedsiębiorcy z urzędu ma charakter konstytutywnej decyzji administracyjnej, jest ono skuteczne dopiero od momentu jej wydania. Zatem do dnia wydania decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z CEIDG figuruje on w tym rejestrze. Z drugiej strony, ponieważ przedsiębiorca nie może złożyć wniosku o wykreślenie wpisy z datą wsteczną (wcześniejszą niż złożenie wniosku), nie ma możliwości, aby po upływie 24 miesięcy okresu zawieszenia mógł samodzielnie wykreślić się z z CEIDG.

  Jednakże z samego faktu figurowania w rejestrze CEIDG nie można formułować wniosku, że dana osoba jest przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą.
  Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (art. 4 ust. 1) przedsiębiorcą w jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą z kolei działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 sdg.).

  Jeżeli zatem dana osoba nie spełnia przesłanek ustawowych – nie prowadzi działalności gospodarczej w sposób zorganizowany i ciągły – nie jest przedsiębiorcą, mimo iż figuruje w rejestrze CEIDG.

  W przypadku zawieszenia działalności również można badać przesłanki bycia przedsiębiorcą, jednakże jest to utrudnione, ponieważ z istoty zawieszenia działalności wynika zaprzestanie wykonywania czynności w sposób zorganizowany i ciągły. Interpretację komplikuje również orzeczenie Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2011 r., II UK 377/2010, gdzie stwierdzono, że: zawieszenie działalności gospodarczej nie jest czasowym jej zaprzestaniem, ale jej ograniczeniem. Stanowi ono zdarzenie prawne, którego zaistnienie zależy od wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zatem okres zawieszenia działalności liczy się do formalnego okresu jej prowadzenia.

  W przypadku Urzędu Pracy w regulaminie powinno być odniesienie nie do wpisu w CEIDG ale do faktu prowadzenia działalności gospodarczej (spełniania przesłanek bycia przedsiębiorcą). W takim przypadku, jeżeli działalność nie była po okresie 24 miesięcy zawieszenia praktycznie prowadzona, można dowodzić, że w kwietniu 2014 r. minie rok od momentu zaprzestania jej prowadzenia.
  Zgodnie z art. 33 ustawy o sdg. domniemywa się, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe. Oznacza to, że dopóki nie zostanie przedstawiony dowód przeciwny, zakłada się, że przez fakt figurowania w CEIDG jako przedsiębiorca – prowadzi się działalność gospodarczą.
  Ustawowe domniemanie można obalić przedstawiając dowody na fakt nieprowadzenia działalności gospodarczej. W każdej sytuacji takie dowody będą wyglądały inaczej i podlegają ocenie organy administracji, a jeżeli dojdzie do sporu sądowego – również przez sąd.

  W przypadku urzędu miasta – jak już wspomniano powyżej – przedsiębiorca nie może wykreślić działalności gospodarczej z datą wsteczną. Żądanie urzędnika jest bezzasadne i nieoparte na przepisach prawa. Jedynym podmiotem uprawnionym do wykreślenia wpisu przedsiębiorcy z CEIDG w przypadku niepodjęcia działalności po 24 miesięcznym okresie zawieszenia jest Minister Gospodarki.

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • igopol

  Dodano 2014-06-17 08:32 przez igopol

  Działalność gospodarcza i dotacja z UP a ciąża

  Witam,
  od sierpnia 2014 r. otwieram działalność gospodarczą z dofinansowaniem z urzędu pracy w kwocie 21000 zł i tak kwota jest bezzwrotna pod warunkiem, że działalność zostanie utrzymana  przez rok czasu, czyli przez ten rok muszę co miesiąc opłacać składki do ZUS-u.
  Dwa dni temu dowiedziałam się, ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-14 08:30 przez konto usunięte

  Jak przedłużyć zawieszenie działalności?

  Czy mogę jakoś przedłużyć zawieszenie firmy? Na wniosku CEIDG wpisałem okres zawieszenia od kwietnia do końca czerwca, ale przydałoby się jeszcze przedłużyć o lipiec i sierpień. Czy jest jakaś możliwość przedłużenia zawieszenia?

 • erta

  Dodano 2014-01-27 13:17 przez erta

  Ponowne korzystanie z "małego ZUS-u"

  Uprzejmie proszę o poradę w niniejszej sprawie: obecnie prowadzę działalność gospodarczą, którą mam zamiar zakończyć/zawiesić z końcem stycznia. Styczeń to ostatni miesiąc, w którym korzystam z małego ZUS-u.
  Jeżeli teraz zawieszę działalność na okres 24 miesięcy i w tym czasie jej nie podejmę, to ki...

 • kirk714

  Dodano 2015-04-03 13:39 przez kirk714

  Zmiana daty rozpoczęcia działalności gospodarczej na wniosku CEIDG

  Czy można zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej na wniosku CEIDG?Mój wniosek ma obecnie statut działalność zawieszona i chciałbym zmienić datę rozpoczęcia na 01.05.2015 - czy jest to możliwe? Bo jak próbuje wprowadzić zmiany we wniosku to wyskakuje mi komunikat, że nie można zmienić dat...

 • Ciekawski4

  Dodano 2015-03-04 00:34 przez Ciekawski4

  Zatrudnienie ciężarnej narzeczonej we własnej firmie

  Witam,mam pytanie związane z refundacja z UP na stworzenie stanowiska pracy. Mianowicie jestem właścicielem firmy od ponad roku. Dwa tygodnie temu dowiedziałem się, że zostanę najszczęśliwszym człowiekiem na świecie - będę ojcem. Narzeczona jest po wypadku samochodowym, po którym został jej nadany s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Będą zmiany w CEIDG

  Będą zmiany w CEIDG

  Usprawnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – to główny cel rządowego projektu ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

 • Automatyczne wznowienie działalności gospodarczej - korzystne czy nie?

  Automatyczne wznowienie działalności gospodarczej - korzystne czy nie?

  Bycie przedsiębiorcą w Polsce jest z każdym dniem coraz większym wyzwaniem. Rząd i fiskus urządzają podatnikom istną ścieżkę zdrowia. Przez nieustannie zmieniające się przepisy osobom prowadzącym działalność gospodarczą niezbędne ...

 • Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u

  Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u

  Okres wakacji w niektórych branżach może powodować wyraźne skurczenie się liczby zamówień lub nawet zastój. Jeśli przedsiębiorca pracuje samodzielnie, może zawiesić swoją działalność, uwalniając się tym samym od obowiązku ...

 • Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

  Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

  Przedsiębiorcy wznawiający działalność gospodarczą po wakacjach muszą pamiętać o złożeniu wniosku do CEIDG lub urzędu gminy. W przypadku drobnych usług, zawieszenie może pomóc w uniknięciu obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania