eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Ciąża a zasiłek macierzyński na własnej działalności


2014-02-17 13:26 autor: Isiowa

2 812 odsłon

Ciąża a zasiłek macierzyński na własnej działalności

Witam,

od 5 miesięcy staram się o dotacje na otwarcie działalności z urzędu pracy. Niestety pod koniec 2013 roku zabrakło funduszy, a w tym roku czekałam na nową ustawę określającą warunki przysługiwania funduszy. Dowiedziałam się dzisiaj, że mogę już starać się o dotację i mam złożyć wniosek, lecz sprawa wygląda tak, że w międzyczasie zaszłam w ciążę i termin porodu przewidywany jest na koniec miesiąca czerwca.

Zastanawiam się co mam zrobić w tej sytuacji, bo jeśli złożę wniosek to na otwarcie działalności mogę liczyć dopiero w kwietniu-maju, czy jeśli urodzę w czerwcu, to będzie mi się należał urlop macierzyński? Czy ktoś się do czegoś doczepi? Czy będę musiała zrezygnować z macierzyńskiego i normalnie prowadzić działalność?

Dodam też, że ma być to działalność usługowa i rozliczanie na podstawie książeczki. Zastanawiam się też jakby się miała sprawa, gdyby zatrudniono mnie od początku marca do końca ciąży u znajomego w firmie, jako pomoc biurową i czy wtedy mogłabym otrzymać zasiłek macierzyński?

I jeszcze jedna sprawa czy przy tej drugiej opcji, gdy będę na zasiłku macierzyńskim będę mogła jeszcze w tym roku starać się o dotację na otwarcie działalności czy na macierzyńskim nie mogę się ponownie zarejestrować u UP?

Pytanie zaktualizowano 2014-02-17 13:47

Dodam też ,że ma być to działalność usługowa i rozliczanie na podstawie książeczki.

Zastanawiam się też jakby się miała sprawa gdyby zatrudniono mnie od początku marca do końca ciąży u znajomego w firmie jako pomoc biurową i czy wtedy mogłabym otrzymać zasiłek macierzyński?

I jeszcze jedna sprawa czy przy tej drugiej opcji ,gdy będę na zasiłku macierzyńskim będę mogła jeszcze w tym roku starać się o dotację na otwarcie działalności czy na macierzyńskim nie mogę się ponownie zarejestrować u UP?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • izunia23

  Dodano 2013-09-30 11:00 przez izunia23

  Własna firma a zasiłek macierzyński

  Witam,
  moje pytanie związane jest z obliczeniem wysokości zasiłku macierzyńskiego, ponieważ do czerwca pracowałam na umowę o pracę i pracodawca opłacał za mnie podstawowe składki ZUS. W lipcu zwolniłam się i w sierpniu otworzyłam własną działalność gospodarczą. Obecnie opłacam najwyższe składki ZUS ...

 • katarzyna12345

  Dodano 2014-09-02 13:15 przez katarzyna12345

  Samozatrudnienie a zwolnienie z kodem B i urlop macierzyński

  Witam, 
  moja znajoma dostała dotacje z UP na własną działalność. Aby nie zwracać otrzymanych środków musi przez 12 miesięcy prowadzić firmę. 
  W najbliższym czasie planuje ciążę. Jeżeli przed upływem 12 miesięcy od założenia działalności pójdzie na zwolnienie, a potem macierzyński, to czy L4 i urlop ...

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-07-28 13:51 przez ANDZELIKA

  Ciąża, działalność gospodarcza, L4, a macierzyński

  Witam serdecznie,
  proszę o udzielenie mi odpowiedzi.
  Moja sytuacja wygląda następująco: obecnie jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Planowałam od września otworzyć własną działalność. Na dniach dowiedziałam się, że jestem we wczesnej ciąży.
  Chciałam się dowiedzieć czy jeżeli ter...

 • szalin

  Dodano 2014-06-12 11:50 przez szalin

  Przejście z wychowawczego na macierzyński przy działalności gospodarczej

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od 2011 roku, w 2012 urodziłam i przeszłam na macierzyński (jeszcze na starych zasadach na pół roku), później dalej prowadziłam działalność i we wrześniu zgodnie z ustawą dla przedsiębiorców zawiesiłam działalność i przeszłam na wychowawczy (na którym państwo ...

 • aga_buga

  Dodano 2014-01-17 16:17 przez aga_buga

  Przejście z etatu na działalność gospodarczą/macierzyński

  Witam!
  Moja sytuacja wygląda tak: jestem zatrudniona na umowę o pracę i aktualnie do 07.04 przebywam na urlopie macierzyńskim. Chciałabym założyć działalność gospodarczą ponieważ w maju mam kolejny termin porodu.
  Opłacę najwyższą składkę za miesiąc kwiecień i będzie mi przysługiwać najwyższy zasiłek...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania