eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Odmowa wykonania polecenia służbowego ze względu na obawy o zagrożenie stanu zdrowia


2016-07-16 02:06 autor: NIEDOBRYKOKOSEK

3 652 odsłon

Odmowa wykonania polecenia służbowego ze względu na obawy o zagrożenie stanu zdrowia

Zaczął się sezon letni. Pracuję jako magazynier, pracy nie mam ciążkiej na swoim dziale, ale z powodu okresu letniego jako pracownik zostaje czasami oddelegowany na inny dział, gdzie niestety spotykam się z przetaczaniem beczek o masie ponad 200 litrów.

Zgodnie z BHP mogę przetaczać taki ciężar, ale ja fizycznie nie daję rady tego zrobić mam ogromne problemy, a po całym dniu takiej pracy bolą mnie strasznie plecy i w zasadzie boję się o swój stan zdrowia.

Czy mogę odmówić wykonywania takiej pracy gdyż obawiam się o swoje zdrowie ponieważ jestem osobą szczupłą i nie jestem w stanie podjąć się aż tak ciężkiej pracy.
Czy odmowa wykonania takiego zadania może spowodować, że pracodawca będzie mógł mnie zwolnić? Według mnie zdrowie jest ważniejsze niż praca bo pracę można znaleźć a zdrowia mogę już nie odzyskać.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-16 10:00 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Pracy można odmówić bez konsekwencji w przypadku zastosowania art 210 Kodeksu Pracy. Ja tu widzę inne rozwiązanie. Była Pan dodatkowo badany przed przeniesieniem na inne stanowisko? a powinien. Lekarz mając informację jaka to będzie praca określa przeciwskazania lub ich brak do wykonywanej pracy.
  200 l to ile kg? być moze nie ma zachowanych norm, w zasadzie kg to nie wszystko.
  czytając rozporządzenie  w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych mamy więcej informacji co to transportowanego ładunku. 
  § 16. Dopuszczalne jest ręczne przetaczanie przedmiotów o kształtach okrągłych (w szczególności beczek, rur o dużych średnicach), pod warunkiem zachowania wartości sił określonych w § 14, a ponadto przy spełnieniu następujących wymagań:
  1) masa ręcznie przetaczanych przedmiotów po terenie poziomym nie może przekraczać 300 kg na jednego pracownika,
  2) masa ręcznie wtaczanych przedmiotów na pochylnie przez jednego pracownika nie może przekraczać 50 kg.

   § 14. Podczas oburęcznego przemieszczania przedmiotów siła użyta przez pracownika niezbędna do zapoczątkowania ruchu przedmiotu nie może przekraczać wartości:
  1) 300 N – przy pchaniu,2) 250 N – przy ciągnięciu,przy czym podane wartości określają składową siły mierzoną równolegle do podłoża.  Art. 210 Kodeksu pracy

  § 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

  § 2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

  § 21. Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2.

  § 3. Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

  § 4. Pracownik ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób.

  Ja na Pana miejscu porozmawiałabym ze służbą BHP w firmie, spytała czy są normy przestrzegane  z ww rozporządzenia. Transport ręczny jest do zastąpienia, zmechanizowania i tak powienien organizować pracę pracodawca.  Jak często wykonuje Pan tą pracę? jaka odległość? jest ocena ryzyka? Pracodawcy nie zalezy na tym, by Pan chorował, warto porozmawiać i znaleźć rozwiązanie zadowlalające obie strony.

  NIEDOBRYKOKOSEK skomentował/a odpowiedź 2016-07-16 14:48

  Nasza pani od BHP nie widzi zadnych przeciwskazan do przetaczania beczek wszystko jest w normach BHP lecz skoro pare osob jest wstanie robic taka prace i wygladaja jak strongmeni i nie maja problemow z przetaczaniem beczek to pracodawca uwaza ze wszyscy to beda potrafili zrobic. Ostatnio na tym magazynie byl wypadek przy przetaczaniu beczek pani BHP przyjechala do tego chlopaka i uznala wypadek w pracy. Wiec moim zdaniem ocena ryzyka wypadku przy takiej pracy jest bardzo wysoka. Lekarz tez nie widzi zadnych przeciwskazan poniewaz takie same badania przechodza pracownicy jednego dzialu jak i drugiego pracownik magazynowy to pracownik magazynowy. Po prostu nie mam tyle krzepy jak inni pracownicy by szarpac sie z takimi beczkami a od poniedzialku ide do lekarza bo mam bol plecow. § 16. Dopuszczalne jest ręczne przetaczanie przedmiotów o kształtach okrągłych (w szczególności beczek, rur o dużych średnicach), pod warunkiem zachowania wartości sił określonych w § 14, a ponadto przy spełnieniu następujących wymagań: 1) masa ręcznie przetaczanych przedmiotów po terenie poziomym nie może przekraczać 300 kg na jednego pracownika I tutaj pani napisala konkretnie 300kg beczka 208litrow nie przekracza masy 300 kg na jednego pracownika. Wiec w zasadzie nie moge sie klocic w tym momencie albo mam do wyboru utrate pracy badz utrate zdrowia.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-16 17:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Szanowny Panie. Zgadzam sie w 100 % z odpowiedzia Pani Moniki, bo normy powinny być zachowane. Lekarz wystawia zaswiadczenie o zdolności do pracy dla dorosłego męzczyzny i normy są dla wszystkich. Nie wiem jakiej oczekuje Pan porady, ale pracodawca ma prawo odelegować pracownika do innej pracy na okres 3 miesięcy bez jego zgody. Kwestia tego, ze nie ma Pan siły jest bezdyskusyjna, bo tak jak Pan napisał sa mięśniaki i ludzie, którzy tyle siły nie mają. Istotne jest też to, jaki zakres obowiązków Pan ma. Sytuacja nie jest komfortowa, w szczególności dla Pana, bo cóż można zrobić? Może markować robotę...jak się da. Być może zwolnienie lekarskie ( na ten okres)  jest jakimś wyjściem. Ma Pan nie łatwą sytuację, ale nikt Panu nie powie , co ma zrobic, bo decyzja nalezy do Pana.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-16 18:34 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Beczka 208 litrów to nie jest 208 kg!. jeszcze nalezy dodać masę beczki. Nie byłabym taka pewna czy normy transportu są zachowane. 
  TAK, zdrowie jest najważniejsze.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-16 18:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  To prawda, wszystko zależy od tego, co jest w środku:)

  NIEDOBRYKOKOSEK skomentował/a odpowiedź 2016-07-16 20:10

  olej silnikowy

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tomasz1232

  Dodano 2017-11-01 20:46 przez Tomasz1232

  Szlifiernia optyczna - zagrożenie

  Dzień dobry,jakiś czas temu podjąłem pracę na szlifierni optycznej (wycinanie w maszynie automatycznej soczewek okularowych mineralnych i organicznych). Podczas szlifowania soczewek wydobywa się bardzo nieprzyjemny zapach, szczególnie przy soczewkach indeksowanych. Materiał z jakich są wykonane to m...

 • dorcia1

  Dodano 2017-02-24 12:33 przez dorcia1

  Kary finansowe dla pracownika a BHP na stanowisku pracy

  Witam, w firmie pracuję przy obsłudze prasy, normy hałasu nie wykazują przekroczenia, ale kierownik wprowadza obowiązek noszenia ochronników słuchu pod karą finansową za niezastosowanie się do tego.Na dużej hali jest bardzo duszno, jest tylko nawiew, nie ma możliwości otwierania okien. Takie nauszni...

 • pracownik1

  Dodano 2016-09-26 18:06 przez pracownik1

  Brak oświetlenia naturalnego

  Ze względu na warunki produkcji pomieszczenia produkcyjne nie posiadają okien. Jedyne okna znajdują się na korytarzu i w pomieszczeniu stołówki. Okna te zostały obecnie pokryte mleczną folią uniemożliwiające pracownikom dostęp do naturalnego oświetlenia. Czy jest to zgodne z przepisami BHP? Jeśli ni...

 • niunia28

  Dodano 2018-01-03 20:35 przez niunia28

  Ciąża a praca fizyczna

  Dobry wieczór,mam takie pytanie: jestem w 2 miesiącu ciąży, pracuję fizycznie - obsługuję paleciaka ręcznego. Mam towar, który waży od 100 kg do 300 kg. Jak powiedzieć o tym w biurze?

 • smutek

  Dodano 2017-05-30 15:19 przez smutek

  Czy takie traktowanie praktykanta jest zgodne z prawem?

  Witam,jestem praktykantką w sklepie odzieżowym, jestem tam od 1 klasy zawodowej. Aktualnie mam ukończone 18 lat i jestem w drugiej klasie. Miałam operację na skoliozę, moja praktykantka o tym wie. Tydzień temu byłam na zwolnieniu chorobowym (L4) na dwa tygodnie, ponieważ chciałam odpocząć i "zregene...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania