eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia a równoważny czas pracy


2016-01-21 11:51 autor: ABECADŁO

3 487 odsłon

Praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia a równoważny czas pracy

Witam,

pracuję na stanowisku asystentki stomatologicznej, na którym pracownicy są narażeni na wpływ czynników biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby, tkanki ludzkie).

Pracodawca ostatnio wprowadził równoważny czas pracy i jednego dnia muszę pracować 12 godzin, innego mniej, tak aby w sumie godzin było tyle, ile odpowiada danemu okresowi rozliczeniowemu (okres rozliczeniowy to 3 miesiące).

Czy ze względy na charakter mojej pracy w szkodliwych warunkach, nie jest to niezgodne z prawem pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-21 13:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ważne jest to ,aby były zachowane przerwy dobowe oraz tygodniowe a także prawidłowy czas pracy, który rozliczany jest w okresie rozliczeniowym.

  ABECADŁO skomentował/a odpowiedź 2016-01-21 13:12

  A czy nie powinien być zastosowany Art. 148 KP? Art. 148 W systemach i rozkładach czasu pracy, o których mowa w art. 135-138, 143 i 144, czas pracy: pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, pracownic w ciąży, pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody, - nie może przekraczać 8 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-22 06:41 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Dla czynników biologicznych nie ustala się NDN i NDS. Zagrożenia na stanowisku pracy występują u Pani bezspornie. Nie można jednak stwierdzić, że pracuje Pani na stanowisku pracy "na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia"
   

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bunia_95

  Dodano 2016-09-08 10:28 przez bunia_95

  Czas pracy w warunkach szkodliwych

  Czy istnieje coś takiego jak maksymalny wg przepisów BHP czas pracy przy substancjach z wykazu A, B (np. hydrokortyzon, chloramfenikol)? Jeśli tak, to ile godzin wynosi taki czas i czy jest to gdzieś uregulowane?

 • Mattrix92

  Dodano 2018-08-15 16:48 przez Mattrix92

  Przerwa w systemie równoważnym

  Witam,w mojej pracy, kiedy przychodzę na tzw. dwunastkę do pracy, to według panujących zasad w firmie przysługuje mi godzinna przerwa lecz nie jest ona wliczana do mojego czasu pracy, czyli np. na liście obecności wpisuję, że jestem od 10 do 14. Następnie od 15 do 22, co łącznie daje mi 11 przepraco...

 • smutek

  Dodano 2017-05-30 15:19 przez smutek

  Czy takie traktowanie praktykanta jest zgodne z prawem?

  Witam,jestem praktykantką w sklepie odzieżowym, jestem tam od 1 klasy zawodowej. Aktualnie mam ukończone 18 lat i jestem w drugiej klasie. Miałam operację na skoliozę, moja praktykantka o tym wie. Tydzień temu byłam na zwolnieniu chorobowym (L4) na dwa tygodnie, ponieważ chciałam odpocząć i "zregene...

 • janszu99

  Dodano 2015-04-09 09:44 przez janszu99

  Jaki jest maksymalny poziom hałasu w pracy?

  Witam, zmierzyłem dziś w pracy poziom hałasu i wyszło mi 90 dB. Pracuję w recepcji gdzie obsługuję w ciągu 8 do 9 godzin pracy bardzo dużo grup dzieci. Dodatkowo dzwoniące telefony, hałas z automatów do kaw itd. (załącza się chłodzenie) suszarki no i oczywiście praca przy komputerze. Czy taki hałas ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-05 20:15 przez konto usunięte

  Jakie są uprawnienia i obowiązki w pracy niepełnosprawnego w stopniu lekkim?

  Mam orzeczoną niepełnosprawność w stopniu lekkim, symbol przyczyny niepełnosprawności 05-R. Jestem zatrudniona w szpitalu na stanowisku położnej. We wskazaniach zaleca się zatrudnienie na otwartym rynku pracy, w pozostałych podpunktach - nie wymaga, nie dotyczy.
  Moje pytanie brzmi: czy dotyczy mnie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania