eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wypadek w pracy - tak czy nie?


2015-04-27 10:34 autor: petitka

7 487 odsłon

Wypadek w pracy - tak czy nie?

Witam,

chciałabym poradzić się w mojej sprawie. Będąc na wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony, byłam na zwolnieniu na chorą córkę. Wypowiedzenie miałam do 14.01.2015. 13.01.2015 pojechałam do biura, żeby podziękować pracodawcy i współpracownikom za pracę. Pech chciał, że tuż przed drzwiami biura na terenie, gdzie mieszczą się biura firmy, w której pracowałam, skręciłam nogę.

Byłam wtedy z niespełna trzyletnią córką, której nie miałam z kim w domu zostawić. Weszłam do biura mocno kulejąc i po chwili zemdlałam na chwilę. Po dojściu do siebie zadzwoniłam po kolegę męża (mąż był na szkoleniu skoszarowanym, nie mógł przyjechać). Pojechaliśmy na SOR, gdzie włożono mi nogę w longetę gipsową na 3 tygodnie. Zakończenie leczenia było 26.03. (rehabilitacja). Złożyłam odpowiednie dokumenty do PZU, gdzie bez najmniejszego problemu otrzymałam odszkodowanie. Chciałam też uzyskać odszkodowanie od ZUS-u. 

Poinformowałam pracodawcę pisemnie o wypadku, wskazałam świadków. Wprawdzie nie widzieli oni samego wypadku, ale byli świadkami tego jak weszłam mocno kulejąc do biura i jak zemdlałam. Udzielili mi wtedy pomocy. Nie wiem czy został sporządzony protokół powypadkowy i czy pracodawca w ogóle zgłosił zdarzenie do ZUS-u. Dzwoniąc do niego usłyszałam tylko, że w związku z tym, że świadkowie nie widzieli samego zdarzenia musi to skonsultować z ZUS-em. Czekałam. No i w końcu napisał mi, że zaciągnął szczegółowych porad prawnych w oddziale ZUS oraz u swoich prawników, i że zgodnie z posiadaną wiedzą opisane przeze mnie zdarzenie nie spełnia kryteriów wypadku przy pracy opisanych w art. 3 ust. 1 punkt 1-3 ustawy z dnia 20 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 169, poz. 1322).

Dodał też, że jeśli moja interpretacja jest odmienna, powinnam złożyć pisemne wyjaśnienie w zakresie zaistniałego zdarzenia w związku z pracą, m. in. informacji w jakim celu przebywałam wraz z córką będąc na zwolnieniu lekarskim na terenie obiektu, gdzie znajduje się firma, czy byłam wzywana przez firmę i powinnam przedłożyć dokumenty medyczne, z udzielenia pomocy. 

W związku z powyższym chciałabym zapytać, czy rzeczywiście pracodawca ma rację. Czy nie należy mi się żadne odszkodowanie?


Z góry serdecznie dziękuję za rychłą odpowiedź/pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-27 11:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracodawca ma rację. W tym przypadku nie było związku z pracą a jest to jeden z warunków, aby zdarzenie uznać jako wypadek przy pracy. Wątpliwości może budzić fakt nie powołania zespołu i sporządzenia protokołu, w którynm to jednoznacznie zostały by okreslone przyczyny i okoliczności zdarzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-27 11:59 autor odpowiedzi: petitka

  Panie Grzegorzu,

  dziękuję za odpowiedź. Jak się Pan zapewne domyśla, konsultowałam tę sprawę też z BHPowcem. On twierdzi, że sam fakt, iż zdarzenie miało miejsce na terenie, na którym znajdują się biura firmy, kwalifikuje do wypadku w pracy.
  Dodam też, że po raz kolejny zwróciłam się z prośbą o protokół powypadkowy do pracodawcy, ponieważ nie widziałam go jeszcze na oczy, a powinnam go podpisać, o ile się nie mylę. 
  Czy wynikają z tego konsekwencje, jeśli pracodawca takiego protokołu nie sporządził?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-27 13:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Muszą być spełnione warunki: nagłe zdarzenie, uraz lub śmierć, czynnik zewnętrzny oraz związek z pracą. Przyjście na kawę do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego nie ma związku z wykonywaniem pracy. Pracodawca ma obowiązek sporządzic protokół, który jest prawomocnym dokumentem potwierdzającym całe zdarzenie. Jeżeli tego nie zrobił może się narazić na karę w trakcie kontroli z PIP.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-18 21:01 autor odpowiedzi: kkinga1

  Witam 
  Obecnie jestem na zwolnieniu lekarski doznała urazu w pracy ale niestety  pracodawca nie uznał  tego jako wypadek.
  Poproszony przez kierownika odkładają towar i coś  strzykawki mi w kręgosłupie koleżanka zawiodła mnie do lekarza  ponieważ  nie byłam w stanie nawet prowadzić .
  Po zbadaniu dostałam silne leki i L4 na własną rękę zrobiłam rezonans ponieważ ból  długo  nie  ustępować fakt ze lekarz w kartę wpisał mi ból  bo nawet nie dałam się  zbadać  tak potwornie bolało.
  Z rezonansu wyszło  ze mam przesunięty kręgosłupa oraz uciska na korzeń  nerwowy.
  Oczywiście  przesłałem skan pracodawcy żeby  mogli stwierdzić czy to jest  wypadek w pracy.
  I nic zero odzewu juz z miesiąc.
  Obecnie zamierzam wrócić do  pracy wiem ze to może  nie mądre ale nie mam wyjścia,
  Lekarz nie zakończył mi leczenia tylko wystawił kartę inf . Dla medycyny pracy bo teraz we wrześniu mam konsultacje czy zabieg czy operacja.
  Co robić  czy to był wypadek w pracy dlaczego  mi tego nie uznali.
  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-19 16:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli zawiadomiła Pani pracodawcę o tym, że w pracy doszło do zdarzenia, to szef powinien uruchomić całą procedure i w ciągu 14 dni od uzyskania informacji powinien sporządzic protokół powypadkowy i w nim ustalic czy doszło do wypadku w pracy czy też nie. W obecnej sutuacji może Pani powiadomić PIP a cała sytuacja nabierze rozpędu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-19 16:59 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Pisze Pani, że wypadku nie uznano, skąd ta wiedza?
  Wg przepisów uznaje się/ nie uznaje wypadku w protokole powypadkowym. W każdym przypadku powinien być sporządzony protokół i tam zawarte stwierdzenie JEST, NIE JEST. Miałaby Pani odpowiedź dlaczego nie uznano.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-20 15:01 autor odpowiedzi: kkinga1

  Witam

  Oczywiście  był  stworzony protokół  powypadkowych ale w nim jako decyzję mam napisane
  "Zdarzenie któremu uległa  pani jest  najprawdopodobniej nagle, związany z wykonywana praca mogło  być  spowodowane przyczyną zewnętrzna, lecz nie spowodowało urazu a jedynie ból, którego nie można  uznać  za uraz nie wyczerpuje więc  definicji wypadku w pracy " 
  Tak jest uznanie przez BHP ponieważ  w karcie leczenia nie miała  opisany jako uraz a jedynie ból dopiero  rezonans przedstawił co to się  stało  oczywiście podczas protokołu nie zgodziłam się  z decyzją ponieważ  jak wiadomo do lekarzy się  czeka i konsultacje trwają .  

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-20 17:21 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Na etapie gdzie tworzono protokół pewnie zawierał on zgodność ze stanem faktycznym i tak pozostał zakończony. 
  Mogła Pani wnieść zastrzeżenia  (5 dni) do protokołu wskazując na oczekiwanie na rozpoznanie lekarskie. 
  Na tym etapie jedyne co mogę doradzić Pani to odwołanie się do Sądu Pracy, zgodnie z pouczeniem. Czy będzie to skuteczne, to decyzja Sądu.
  Poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego, uprawniony członek rodziny zmarłego pracownika, może wystąpić do sądu rejonowego – sądu pracy w  ....... z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. 

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-21 23:38 autor odpowiedzi: kkinga1

  WitamOczywiscie odwolalam się od decyzji i za pare dni doszly dok podpisane przez firmę ze przyjeli protokół. I nic sprawa utknela teraz chce wrócić do pracy i lekarze nie wyrazili zgody ponieważ mam tylko inf od lekarza pierwszego kontaktu ze leczenie nie jest zakończone. Ponieważ we wrześniu mam jeszcze konsultacje. Dziś w pracy przemienili mi dok z po długim zwolnieniu na badania okresoweI wyslali na urlop ponieważ nie mam juz zwolnienia a wizytę u lekarza medycyny pracy mam dopiero na poniedziałek a w piatek mam okuliste.Sama juz nie mam pojęcia co robić i czy też tak mozna po takim zwolnieniu iść na urlop?Prosze o pomoc Pozdrawiam i dziekuje za cierpliwość .

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-22 08:55 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Powinna być Pani nie dopuszczona do pracy do czasu orzeczenia lekarskiego.  Pani zgłasza gotowość do pracy a firma powoduje tego zwłokę, przez niemożność odbycia badań. Wg mojej opinii nie powinna Pani przebywać na urlopie obecnie. 
  W sprawie wypadku warto (nieniecznie) odwołać się do Sądu. Być może będzie Pani po konsultacjach, z nową dokumentacją medyczną. 
  Ma Pani obecnie rozpoznany uraz? 

  Prosze rozważyć sytuację co będzie jak lekarz medycyny pracy napisze Pani przeciwskazania. Pracodawca rozwiąże z Panią umowę!
  Inna  sytuacja jest w przypadku  gdy powodem niezdolności jest wypadek przy pracy.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-13 21:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam serdecznie, jestem pracownikiem służb mundurowych i w pracy parę dni temu doznałem urazu w postaci skręcenia kolana i zerwania ścięgna bocznego spowodowane poślizgnięciem się i skręceniem tułowia w lewą stronę na obciążonej nodze, co zaskutkowało tylko chrupnięciem i silnym bólem. Natychmiast poinformowałem swojego przełożonego o zdarzeniu, który to odnotował w swojej dokumentacji.

  Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim 3 tyg. oraz stale noszę orteze z szynami stabilizującymi. Niedawno zadzwonił do mnie behapowiec z informacją, że nie zakwalifikuje mi tego jako wypadek w pracy, bo nie było świadków, kamer, a z monitoringu nie wynika żeby mnie bolało kolano.

  Zaraz po wyjściu z pracy widziało jak utykam kilka osób. Udałem się na pogotowie, gdzie stwierdził lekarz w/w dolegliwości. Co mam robić? Zaczęła się też głupia rozmowa żebym odpuścił, bo on mi tego nie zakwalifikuje a dyrektor go zaj....e jak będzie inaczej.

  Cos mi tu śmierdzi ta sprawinka, proszę o poradę co robić, dziękuję.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Oska2

  Dodano 2014-01-10 14:15 przez Oska2

  Przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego po uzyskaniu wypowiedzenia z pracy

  Witam,
  Choruję od maja 2013 r i obecnie pobieram świadczenie rehabilitacyjne. Szef poinformował mnie, że w lutym mam przyjść podpisać wypowiedzenie. Moje świadczenie kończy się w maju tego roku.
  Chciałabym się zapytać, czy w takiej sytuacji dostanę odszkodowanie, ponieważ był to wypadek w pracy, i j...

 • andrzej2811

  Dodano 2015-06-19 14:37 przez andrzej2811

  Wypadek w pracy

  Witam,miałem wypadek w pracy. Zleciałem z rusztowania i złamałem rękę w 2 miejscach a bale na rusztowaniu były źle położone.Czy należy mi się odszkodowanie, jeśli te bale źle ułożyłem na rusztowaniu?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-01 09:30 przez konto usunięte

  Wypadek w pracy na okresie próbnym. Co mi się należy?

  Witam,dwa dni po zatrudnieniu na okres próbny na miesiac, miałem wybadek w pracy -  połamany obojczyk. Co mi się należy? Umowę mam do 31.12 a L4 do 04.01.

 • tb

  Dodano 2015-09-01 10:22 przez tb

  Drugi wypadek w pracy

  Witam,jakoś 3 lata temu uległem wypadkowi w pracy. Została stwierdzona przepuklina międzykręgowa. ZUS przysłał mi decyzję, iż stwierdzono wypadek w pracy i wypłacano świadczenie w wysokości 100%.Teraz uległem wypadkowi po raz drugi (przeciążenie w pracy). Czy należy mi się płatne chorobowe w wysokoś...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-02-25 08:56 przez konto usunięte

  Czy należy mi się odszkodowanie za wypadek w pracy?

  Witam, jestem zatrudniona na 1/4 etatu, pracodawca potrąca mi składki na ubezpieczenie społeczne i dodatkowo na ubezpieczenie zdrowotne. Miałam wypadek w pracy - spadły na mnie półki i mam ranę na nosie - pęknięcie, które było szyte. Czy mogę starać się o odszkodowanie, jeśli tak to do kogo się kier...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Służby mundurowe: odszkodowanie za wypadek i chorobę w związku ze służbą

  Służby mundurowe: odszkodowanie za wypadek i chorobę w związku ze służbą

  Unormowanie pojęcia choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, rozszerzenie obecnie stosowanych definicji, np. wypadku związanego ze służbą, dodanie nowych definicji, np. uszczerbku na zdrowiu, a ...

 • Odszkodowanie za zwolnienie z pracy

  Odszkodowanie za zwolnienie z pracy

  Kryzys finansowy, który dotknął większość państw, zmusza niektórych pracodawców do szukania oszczędności. Zazwyczaj cięcie kosztów odbywa się poprzez zwolnienia pracowników. W ten sposób przedsiębiorcy starają się polepszyć ...

 • Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

  Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

  Odprawa rentowa jest świadczeniem niezależnym i przyznawanym na podstawie innego przepisu niż odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa.

 • Bezprawne wypowiedzenie i zwolnienie: zbieg roszczeń

  Bezprawne wypowiedzenie i zwolnienie: zbieg roszczeń

  Rozważmy następującą sytuację: pracownikowi wręczono oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony. W trakcie biegu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia zatrudniony otrzymał kolejne pismo. Tym razem oświadczenie szefa ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania