eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Czy ryczałtowiec może odliczyć VAT ?


2013-02-07 20:52 autor: jaskokrakow

8 908 odsłon

Czy ryczałtowiec może odliczyć VAT ?

Posiadam zarejestrowaną działalność i płacę podatek ryczałtowy 8,5%, jestem vat-owcem. Czy mogę odliczyć VAT od zakupionego samochodu opel combo ciężarowy - lecz przestrzeń bagażowa jest mniejsza nieco niż osobowa.

Czy paliwo i koszty związane z użytkowaniem pojazdu w części VAT mogę odliczyć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-07 20:59 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Podatek VAT można odliczyć przy zakupie samochodu spełniającego warunki ustawy 

  Samochodem ciężarowym jest:

  1. samochód, który w świetle prawa, jest samochodem specjalnym (agregat spawalniczy/elektryczny, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, pojazdy służące do zimowego utrzymania dróg, pomoc drogowa, pojazd do prac wiertniczych, podnośnik do prac interwencyjno-montażowych, bankowóz, pojazdy służące do oczyszczania dróg, żuraw samochodowy),
  2. samochód posiadający kabinę osobową, a także nadwozie dedykowane do załadunku, których dwa te składniki są od siebie rozdzielone konstrukcyjnie,
  3. samochód z otwartą częścią przeznaczoną do załadunku,
  4. samochód posiadający jeden rząd siedzeń, za którym znajduje się ścianka albo stabilna przegroda oddzielająca kabinę osobową od ładowni. Takie pojazdy klasyfikowane są jako: wielozadaniowe, van,
  5. samochód posiadający więcej niż pojedynczy rząd siedzeń, za którymi znajduje się ścianka albo stabilna przegroda oddzielająca kabinę osobową od ładowni. W takim przypadku ładownia powinna mieć konkretną długość, która przekracza połowę długości całego pojazdu. Wielkość tą oblicza się od dolnej krawędzi przedniej szyby do punku wyprowadzonego w pionie od tylnej krawędzi podłogi ładowni. Od tych dwóch miejsc należy przeprowadzić linię poziomą, która będzie równoległa do boków tego samochodu.

  Przedsiębiorca musi dysponować na dzień kontroli zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów o tym że pojazd spełnia powyższe wymagania.

  Jeżeli nie spełnia, zawsze można odliczyć 60% podatku VAT nie więcej niż 6000 PLN.

  Koszty ekspleatacji pojazdu dają niezależnie czy są związane z tzw. ciężarowym czy osobowym pełne prawo do odliczenia podatku, wydatki na paliwo tylko w przypadku samochodów "ciężarowych"

   

   

   

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • karo33

  Dodano 2020-09-20 13:35 przez karo33

  Samochód ciężarowy w firmie

  Witam! Zakupiłem busa na firmę i w dowodzie mam wpisany samochód ciężarowy do pojemności 3,5 tony z jednym rzędem siedzeń. Samochód wprowadziłem do środków trwałych. Czy mogę odliczyć 100% VAT i 100% eksploatacji samochodu i inne wydatki z samochodem?
  Czy w urzędzie skarbowym mam złożyć jakieś dokum...

 • halcia4

  Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4

  Samochód w firmie. Jaki wybrać i jak rozliczać?

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
  Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...

 • Piotr ed

  Dodano 2013-01-16 23:00 przez Piotr ed

  Ryczałt a kupno samochodu

  Witam, zastanawiam się nad zakupem auta dostawczego, używanego na firmę. Prowadzę firmę na ryczałcie i jestem vatowcem. Czy jest  możliwe odliczenie VATu od zakupu. Mam kilka pytań z tym związanych:
  1. Jakie jest postępowanie w takim wypadku? Prowadzę działalność usługową i sam prowadzę księgowość, ...

 • jzpzs

  Dodano 2013-04-03 20:44 przez jzpzs

  Odliczenie VAT-u od paliwa

  Jestem "vatowcem" i posiadam samochód z homologacją ciężarową wpisany do książki środków trwałych. Niebawem kończą mi się odpisy amortyzacyjne na auto. Czy w związku z tym utracę także możliwość odliczania pełnego VAT-u od paliwa i kosztów eksploatacyjnych? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • kulczyba

  Dodano 2016-01-04 21:09 przez kulczyba

  Przerejestrowanie auta z 2 na 5 osób a VAT

  Dzień dobry,w 2010 roku został zakupiony samochód na działalność gospodarczą z pełnym odliczeniem VAT - przerobienie na wielozadaniowy van z jednym rzędem siedzeń. Obecnie chciałbym przerejestrować auto z 2 osobowego "ciężarowego" na 5 osobowy do celów mieszanych - wszystko w ramach działalności ocz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania