eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt a kupno samochodu


2013-01-16 23:00 autor: Piotr ed

30 997 odsłon

Ryczałt a kupno samochodu

Witam,
zastanawiam się nad zakupem auta dostawczego, używanego na firmę. Prowadzę firmę na ryczałcie i jestem vatowcem. Czy jest  możliwe odliczenie VATu od zakupu. Mam kilka pytań z tym związanych:

1. Jakie jest postępowanie w takim wypadku? Prowadzę działalność usługową i sam prowadzę księgowość, gdzie mam wpisać zakup auta tzn. czy w deklaracji VAT-7 czy doliczyć go do ewidencji zakupów?

2. Czy mając samochód na firmę mogę odliczać faktury Vat na paliwo w całości i naprawy? wydaje mi się że tak

3. Czy w takim wypadku muszę prowadzić jakiś rejestr przejazdów czy coś takiego???
podpowiedzcie proszę

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-20 22:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim proszę pamiętać, że samochód "ciężarowy" nie zawsze jest uznawany za taki na cele podatków. To pierwsza kwestia którą trzeba wyjaśnić. Czy jego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony? Jeżeli tak to jest to auto "ciężarowe" podatkowo. Jeżeli nie, konieczne będzie potwierdzenie tego, że nie jest to "samochód osobowy" na okręgowej stacji kontroli pojazdów (chyba że dla tego pojazdu zostało już wydane zaświadczenie w tym zakresie).

  1 Jeżeli auto będzie "ciężarowe" podatkowo, to cały VAT wynikający z faktury zakupu będzie podlegał odliczeniu (o ile wykonuje Pan jedynie czynności opodatkowane VAT-em, nie ma czynności zwolnionych). Wykazuje się taki zakup w deklaracji VAT-7 (oddzielne rubryki dla tego celu w deklaracji przewidziano), a wcześniej oczywiście w rejestrze zakupu.

  2. Naprawy odliczać można w całości, paliwo gdy auto będzie "ciężarowe" podatkowo, także.

  3. Ewidencji przebiegu pojazdów prowadzić nie będzie trzeba. Auto należy jednak ująć w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 7

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jaskokrakow

  Dodano 2013-02-07 20:52 przez jaskokrakow

  Czy ryczałtowiec może odliczyć VAT ?

  Posiadam zarejestrowaną działalność i płacę podatek ryczałtowy 8,5%, jestem vat-owcem. Czy mogę odliczyć VAT od zakupionego samochodu opel combo ciężarowy - lecz przestrzeń bagażowa jest mniejsza nieco niż osobowa.
  Czy paliwo i koszty związane z użytkowaniem pojazdu w części VAT mogę odliczyć?

 • karo33

  Dodano 2020-02-21 13:39 przez karo33

  Czy zakup samochodu dostawczego mogę odliczyć w 100%?

  Witam!Kupiłem samochód dostawczy o pojemności powyżej 3,5 tony od osoby prywatnej. Chcę go zaliczyć do środków trwałych firmy. Bus posiada dwa rzędy siedzeń. Czy mogę odliczyć 100% VAT-u od zakupu i jak go amortyzować i rozliczać w PKPiR? Dodam, że będzie wykorzystywany wyłącznie w działalności.

 • Miden

  Dodano 2015-02-08 13:27 przez Miden

  Sprzedaż samochodu (środka trwałego) po pół roku zamortyzowanego jednorazowo. Czy to możliwe?

  Dzień dobry,kupiłem auto od osoby prywatnej na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 4000 zł. Auto jest z przegrodą, jednym rzędem siedzeń itp. typu berlingo. W dowodzie auto ciężarowe z wbitym VAT-1, ponieważ spełnia wszystkie wytyczne (wielozadaniowe). Auto wykorzystuje wyłącznie na potrzeby firmy.1. Aut...

 • halcia4

  Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4

  Samochód w firmie. Jaki wybrać i jak rozliczać?

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
  Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...

 • serwisant

  Dodano 2017-09-26 08:17 przez serwisant

  Rozliczenie podatku VAT

  Kupiłem auto "na firmę" w trybie prywatno-służbowym i odliczyłem 50% z VAT z faktury zakupu. Nie wystąpiłem o zwrot VAT-u lecz rozliczam się z US w comiesięcznych deklaracjach VAT składanych do US.Nastąpiła sytuacja, że zmuszony jestem do zamknięcia lub ewentualnie zawieszenia działalności z powodu ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania