eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Jak rozliczać koszty samochodu osobowego po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących VAT?


2014-04-26 19:05 autor: h.w.1

10 822 odsłon

Jak rozliczać koszty samochodu osobowego po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących VAT?

Witam,

posiadam samochód osobowy w firmie w 2011 r. wprowadzony do firmy jako środek trwały, samochód jest amortyzowany. Do 31.03.2014 r. koszty związane z zakupem paliwa wprowadzałem do PKPiR w kwocie brutto, nie odliczałem od paliwa VAT-u.

Jak w świetle nowych przepisów mam rozliczć zakup paliwa i innych kosztów zwiazanych z eksploatacją tego samochodu, co z dalszą amortyzacją?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-04-26 22:58 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Obecnie też nie odliczamy podatku Vat od paliwa aż do 2015 roku  .

    Od kosztów innych związanych z ekspoloatacją np  naprawa , zakup części  można odliczyć 50% podatku wynikającego  z faktury  . Do pkrir wpisujemy zatem wartość netto takiej faktury powiększonej o 50% nie odliczonego podatku Vat Amortyzacja nie ulega zmianie - należy ją kontynuować .

    Michał Szczodrowski skomentował/a odpowiedź 2014-05-07 23:08

    Piszę ponieważ po ostatniej wizycie w US mam duży dylemat. Zapytałem urzędnika o to samo: czyli jak rozliczać auto po nowemu, bo chciałbym auto używać do celów prywatnych i firmowych. Usłyszałem: Urzędnik:Auto jest środkiem trwałym? Ja:Tak U:Jest amortyzowane? Ja:Tak U:To w takim razie nie mogę prywatnie wykorzystywać auta, jeśli jest amortyzacja to może być wykorzystane tylko do celów firmowych. Ja:Czyli co? U:Proszę to przemyśleć... Proszę o jakiś komentarz. Mi wydaję się jakieś nielogiczne.

    Oceń odpowiedź 0 9

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • h.w.1

    Dodano 2015-03-05 17:29 przez h.w.1

    Jak rozliczać samochód osobowy w firmie nie będąc VAT-owcem?

    Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i nie jestem VAT-owcem. Przekazałam swoj prywatny samochód osobowy do majątku firmy jako środek trwały. Chcę go amortyzować a koszty eksploatacji i paliwa ujmować w KPiR.Czy skoro nie jestem VAT-owcem i nie odpisuję VAT-u muszę...

  • VAT a faktura za media

    Dodano 2014-04-05 17:16 przez VAT a faktura za media

    VAT za paliwo od samochodu osobowego

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodatczą, KPiR, VAT. Samochód osobowy jako środek trwały, zamortyzowany, przeznaczony na cele mieszane (prywatne i służbowe).
    Jak to teraz jest od 1 kwietnia 2014 r.? Co się dzieje z VAT-em za paliwo od osobówek? Z wydatkami eksploatacyjnymi? Wcześniej VAT od pal...

  • Jerzy 12345

    Dodano 2014-05-23 17:36 przez Jerzy 12345

    Samochód w firmie a podatki

    Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się PKPiRVAT.
    W 2012 r. kupiłem auto osobowei wprowadziłem do firmy jako środek trwały. Odliczyłem przysługujące 6000 zł podatku VAT i koryguję podatek należny od nabycia środków trwałych przez kolejne 5 lat oraz amortyzuję przez 60 miesięcy. W koszty zal...

  • VIOLA

    Dodano 2014-05-21 21:16 przez VIOLA

    Zakup samochodu w firmie

    Witam,
    prowadzę działalność gospodarczą, formą opodatkowania jest PKPiR, nie jestem VAT-owcem. W maju 2014 zakupiłam auto osobowe na firmę. Rocznik 2007, wartość 28 000 zł.
    Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób mogę je amortyzować, tzn. czy mam stworzyć dokument przyjęcia środka trwałego, jaką stawkę,...

  • basia333b

    Dodano 2014-10-15 18:57 przez basia333b

    Koszty paliwa i eksploatacji samochodu osobowego

    Prywatny samochód osobowy wprowadzony oświadczeniem do środków trwałych nie dawno rozpoczętej działalności gospodarczej (KPiR, VAT). Jak księgować koszty związane z eksploatacją samochodu? Czy paliwo w całości brutto do PKPiR, a pozostałe koszty np. części do samochodu, płyny, oleje netto do PKPiR i...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania