eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Problemy z VAT


2014-04-24 09:15 autor: balbinka

3 337 odsłon

Problemy z VAT

Witam!

Proszę o informację dotyczącą odpisu VAT w 100% za zakup auta. Auto zostało zakupione w grudniu 2013 r., jest to auto, które ma wbite do dowodu rejestracyjnego VAT-2. W kwietniu rozpoczęto kontolę skarbową, bo zróciłem się o zwrot VAT za to auto. Urząd skarbowy żąda badania z diagnostyki, a żadna diagnostyka nie wyda wstecznego przeglądu.

Samochód, który zakupiłem miał badania robione przez poprzedniego wlaściciela i na tej podstawie już w starym dowodzie rejestracyjnym był wbity VAT-2, który przy przerejstrowaniu na mnie został automatycznie wbity w komunikacji.

Czy mam prawo żądać zwrotu 100% zwrotu VAT przez Urząd Skarbowy na podstawie dowodu rejestracyjnego, który przecież jest niepodważalny i wydany przez urząd  państwowy?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo jesteśmy w trakcie kontroli US.

Z góry dziękuję.

Z powazaniem,

Jerzy Sabat

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-27 20:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mhm  - kwestia polemiki. Przepisy bowiem mówią, że owe VAT-2 stwierdza się na podstawie przeprowadzonego badania oraz odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym (a więc jakoby na podstawie dwóch dokumentów). Ponowny przegląd nie wydaje się tutaj być konieczny. Warto dodać, że urzędy też akceptowały wykonanie takiego przeglądu na bieżąco, a nie wstecznie (niemniej obecnie przepisy uległy zmianie i w sumie to nie wiem, czy takie zaświadczenie jest Pan w stacie uzyskać). Pytanie, czy poprzedni właściciel nie dysponuje jeszcze kopią tego dokumentu, aby dla świętego spokoju to urzędowi pokazać, aby sprawa się nie ciągła zbyt długo? Niemniej wydaje się, że urząd stosuje tutaj trochę nadmiernie politykę fiskalną.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • chrzanislaw

  Dodano 2014-01-03 12:32 przez chrzanislaw

  Przerobienie samochodu ciężarowego a zwrot VAT

  W 2011 roku kupiłem samochód typu combi spełniający warunki samochodu ciężarowego (2 miejsca stała przegroda). Od zakupu odliczyłem jednorazowo pełną wartość podatku VAT. Przerobienie na auto 5-osobowe wiązało się ze zwrotem odliczonego podatku, gdyż nie spełniałby już kryteriów VAT-1.
  Czy w obecnej...

 • mirka350

  Dodano 2014-07-15 12:07 przez mirka350

  VAT po 1 kwietnia 2014

  Spółka z o.o. posiada samochód ciężarowy do 3,5 tony z wpisem VAT-1.
  Czy może odpisać 100% VAT od paliwa i wszelkich napraw po 1 kwietnia 2014? Czy musi zgłosić ten fakt w US?

 • Andrejos

  Dodano 2013-11-05 14:19 przez Andrejos

  Urząd skarbowy podważył zasadność zwrotu VAT na użyte materiały

  Dlaczego nie mogę odliczyć od podatku VAT kołków mocujących izolację styropianową ocieplającą budynek i płyt OSB kupionych do budowy ścian pokoiku na strychu?

 • Naobi

  Dodano 2014-09-16 11:03 przez Naobi

  Korekta deklaracji VAT

  Witam,
  prowadzę działalność od roku maj 2013, świadczę usługi zwolnione oraz opodatkowane. W roku 2013 świadczyłem je w różnej skali, w tym roku póki co występują jedynie zwolnione. Na koniec roku 2013 uzyskałam w US potwierdzenie proporcji do rozliczania kosztów.
  Moje pytanie:
  Problem 1
  1. Póki co ...

 • MTD

  Dodano 2014-03-19 11:29 przez MTD

  Sprzedaż samochodu z kratką

  Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W grudniu 2010 r. kupiłem samochód ciężarowy BMW (z kratką) o wartości 275 000 zł. Amortyzowany jest stawką 20%, podatek VAT był odliczony. Czy sprzedając go teraz innej firmie mam możliwość nie naliczać od sprzedaży podatku VAT?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania