eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż udziału w nieruchomości i przejęcie kredytu hipotecznego


2015-08-22 19:08 autor: konto usunięte

3 736 odsłon

Sprzedaż udziału w nieruchomości i przejęcie kredytu hipotecznego

Moja sprawa dopiero się zaczyna. Ale mam pytanie odnośnie spłaty udziałów w mieszkaniu i przejęcia zadłużenia.

Moje małżeństwo rozpada się na wniosek mojej żony. Chce to zrobić bez orzekania o winie gdyż spieszy jej się by zacząć oficjalnie spotykać się z "nowym partnerem". Ale to sprawa poboczna.

Chce spłacić mój udział w mieszkaniu i przejąć kredyt. W banku po wizycie dowiedzieliśmy się, że by przejąć kredyt najpierw musi być rozwód, następnie sprzedaż udziału mieszkania, a potem bank może wyrazić zgodę na przejęcie kredytu przez jedną ze stron.

Okazało się że żona nie ma sama zdolności i musi to zrobić wraz z rodzicami. Czy jest jakieś niebezpieczeństwo w tym, że gdy sprzedam udziały żona nie będzie chciała przejąć kredytu?

Czy jest jakiś zapis, który można dodać do umowy sprzedaży, który uchroni mnie przed takim "podstępem", że w przypadku gdy nie nastąpi przejęcia kredytu umowa stanie się nieważna?

Pozdrawiam,

Franki

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-08-24 13:59 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Witam,

  Jeżlei mieszkanie,, którego dotyczy pytanie wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, to formalnie przejęcie nieruchomosci przez żonę winno odbyć się w drodze podziału majątku wspólnego, a nie w drodze zawarcia umowy sprzedaży. Podział majątku wspólengo może nastąpić dopiero po ustaniu wspólności majątkowej małżeńksiej np. po uprawomocnieniu się wyroku orzekającego rozwód, lub ustanowieniu rozdzielności. Są różne sposoby zabezpieczenia w sytuacji, której Pan pisze, w zależności od tego, czy podział mająktu nastęuje mocą orzeczenia sądu, czy też drogą umowną. W tym ostatnim przypadku zobowiązanie do zwolnienia z długu wraz np. z karą umowną. Pozdrawiam, Aneta Zaleska Adwokat z Warszawy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ankabatmanka

  Dodano 2014-07-21 11:56 przez ankabatmanka

  Sprzedaż domu przed upływem 5 lat od nabycia a rozwód

  Witam,
  jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu. Kilka miesięcy temu nabyliśmy dom. Co możemy zrobić w tej sytuacji, aby uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości?
  Na domu ciąży kredyt hipoteczny w wysokości 270000 zł. Nasz wkład własny to 180000 zł. Do tego na wykończen...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-06 07:04 przez konto usunięte

  Budowa domu w konkubinacie a rozstanie

  Kupiliśmy z partnerem działkę w 2012 r. 50/50, w 2013 roku dostaliśmy pozwolenie na budowę i załatwiliśmy kredyt hipoteczny również oboje jesteśmy w umowie.Partner oznajmił mi, że odchodzi do innej kobiety, chciał mi to wszystko zostawić, niestety nie zgodziłam się wziąć na siebie kredytu, bo nie wi...

 • mimik86

  Dodano 2014-11-27 10:01 przez mimik86

  Sprzedaż domu przed upływem 5 lat - oddanie części kredytu po rozwodzie

  Witam,pytanie dotyczy o oddanie części kredytu byłemu mężowi. Dom został kupiony za kwotę 570 000 zł, mąż dostał 100 000 zł darowizny, kredyt 355 000 zł i notariusz około 3 500 zł. Żadne remonty nie były przeprowadzane. Jesteśmy po rozwodzie i jak mam rozwiązać problem z domem? On nie za bardzo chce...

 • tasior602

  Dodano 2014-03-17 22:49 przez tasior602

  Jaki zapłacę podatek od sprzedaży nieruchomości?

  Witam,
  w sierpniu 2009 roku kupiliśmy z żoną działkę, na której wybudowaliśmy dom. Koszt działki to 50 tys. zł. Budowa rozpoczęta w 2010 r. Na etapie stanu surowego otwartego wzięliśmy kredyt hipoteczny w ramach programu rodzina na swoim - 150 tys. zł aby dokończyć budowę. We wrześniu 2013 wzięliśmy...

 • moniula

  Dodano 2014-02-11 10:05 przez moniula

  Sprzedaż mieszkania po rozwodzie. Jak wypełnić PIT-39?

  Witam,
  po rozwodzie sprzedałam mieszkanie za 160 tys. zł, które było kupione wspólnie z małżonkiem jeszcze przed rozwodem, cała ta kwota poszła na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na to lokum.
  Jak prawidłowo wypełnić PIT-39? Czy w kwocie przychodu wpisuję połowę wartości tj. 80 tys.? Co z k...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • We dwoje lżej spłacać kredyt mieszkaniowy

  We dwoje lżej spłacać kredyt mieszkaniowy

  Kawalerskie życie nie jest tanie, także jeśli chodzi o zakup mieszkania. Zamiast kupować najmniejsze mieszkania, warto pomyśleć o drugiej połówce serca i zdecydować się na większe lokum. To się po prostu bardziej opłaca.

 • Kredyt hipoteczny i gotówkowy lepiej zaciągnąć w 2 osoby?

  Kredyt hipoteczny i gotówkowy lepiej zaciągnąć w 2 osoby?

  Wspólny kredyt hipoteczny lub gotówkowy to dogodne rozwiązanie dla kredytobiorców, którym zdolność kredytowa nie pozwala na zbyt wiele. Do tego połączenie dochodu dwóch lub więcej osób umożliwia niejednokrotnie wynegocjowanie lepszych ...

 • O kolejny kredyt hipoteczny może być trudniej niż o pierwszy

  O kolejny kredyt hipoteczny może być trudniej niż o pierwszy

  Kredyt hipoteczny to produkt, który cieszy się wśród Polaków niesłabnącym zainteresowaniem. Z danych BIK wynika, że od stycznia do listopada 2019 roku ilość zaciągniętych zobowiązań podskoczyła o 3,2%, a wartość o 14,3% rdr. Warunki ...

 • 4 kroki, które poprawią ci zdolność kredytową

  4 kroki, które poprawią ci zdolność kredytową

  Jeśli planujesz zakup mieszkania czy samochodu, powinieneś pamiętać, że w ustaleniu twojej zdolności kredytowej bank podpierać się będzie oceną wielu kwestii. Jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego, warto się zastanowić, czy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania