eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Koniec umowy na czas określony, a ciąża i zwolnienie lekarskie


19 dni temu, 09:49 autor: Maja6969

570 odsłon

Koniec umowy na czas określony, a ciąża i zwolnienie lekarskie

Gdybym zaszła w ciążę teraz, a umowa kończy mi się 30 września, a poszłabym od początku ciąży na zwolnienie lekarskie, czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Kiedy muszę się zgłosić do pracodawcy w celu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego ze jestem po 3 miesiącu ciąży, żeby pracodawca przedłużył mi umowę do dnia porodu?

Czy jest jakaś luka w prawie, gdzie pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży, która przebywa na L4 i kończy się jej umowa mimo tego ze przed końcem umowy będzie już powyżej 3. miesiącu ciąży?

Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 19 dni temu, 11:50 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jeżeli przesłanki wskazane w art. 177 § 3 Kodeksu pracy zostałyby spełnione, to pracodawca musiałby przedłużyć Pani umowę do dnia porodu (chyba, że mówimy o umowie na zastępstwo). Zaświadczenie można dostarczyć w dowolnym momencie, a konkretny termin najlepiej skonsultować z działem zajmującym się rachubą płac w Pani firmie. Rozstanie kobiety w ciąży z pracodawcą może mieć miejsce w przypadkach wskazanych poniżej:
  - zwolnienie dyscyplinarne,
  - likwidacja lub upadłość pracodawcy,
  - zwolnienia grupowe (w ograniczonym zakresie),
  - wygaśnięcie umowy,
  zatem generalnie jest ona chroniona jednak z kilkoma wyjątkami.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Nisia

  Dodano 2017-10-27 15:53 przez Nisia

  Przedłużenie umowy do dnia porodu. Czy potrzebne jest zaświadczenie o ciąży?

  Witam,proszę o pomoc, jestem w 6. tygodniu ciąży i ze względu na wcześniejsze poronienia jestem od razu na zwolnieniu lekarskim, a 17 listopada kończy mi się umowa o pracę na czas określony. I tu moje pytanie. Czy pracodawca może nie przedłużyć mi umowy o pracę (będzie to 10 tydzień ciąży), i czy je...

 • Kasiar111

  Dodano 2017-07-03 19:16 przez Kasiar111

  Ciąża a koniec umowy na czas określony

  Witam,jestem w 5. tygodniu ciąży. Umowa kończy mi się 10 października. Kiedy mam iść na zwolnienie lekarskie by została mi przedłużona umowa do czasu porodu by otrzymać 100 % wynagrodzenia i po porodzie skorzystać z macierzyńskiego ?

 • Ania1212

  Dodano 2018-07-11 08:29 przez Ania1212

  Urlop macierzyński i wychowawczy a umowa na czas określony

  Witam.... obecnie jestem na zwolnieniu, termin porodu mam na 31 lipiec, a umowę do końca sierpnia 2019 r. Czy jeśli skończy mi się macierzyński mogę zajść w ciążę i szef będzie musiał przedłużyć mi umowę? Czy nie należy mi się już zwolnienie? Czy tylko urlop wychowawczy?

 • princessa

  Dodano 2016-07-02 11:57 przez princessa

  Zakończona umowa na czas określony i ciąża. Czy umowa zostanie przedłużona?

  Witam,w dniu 30.06.2016 roku zakończyła mi się umowa na czas określony w przedszkolu publicznym. Jeden dzień później tj. 1.07.2016 roku dowiedziałam się, że jestem w 7. tygodniu ciąży. Czy w związku z tym, gdy zaniosę zwolnienie lekarskie do pracy, przedłużą mi umowę do dnia porodu?Bardzo proszę o o...

 • gosia1995

  Dodano 2016-04-04 16:02 przez gosia1995

  Ciąża - umowa na czas określony

  Odbywałam 4-miesięczny staż z urzędu, później podpisałam z pracodawcą umową o pracę na 3 miesiące, która skończyła się 19 marca. W marcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i 11.03 zaniosłam zwolnienie lekarskie do pracodawcy. Czy umowa przedłuży mi się automatycznie? Czy będę dostawała co miesiąc p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

 • Zaświadczenie lekarskie po terminie a zasiłek chorobowy

  Zaświadczenie lekarskie po terminie a zasiłek chorobowy

  Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA po zakończeniu okresu orzeczonej nim niezdolności do pracy. Jak należy liczyć okres opóźnienia w celu obniżenia zasiłku chorobowego o 25%?

 • Nakładające się zwolnienia lekarskie

  Nakładające się zwolnienia lekarskie

  Dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione na formularzu ZUS ZLA.

 • Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

  Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

  Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania