eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Czy pracodawca może udzielić dni wolnych na dziecko/urlopu wypoczynkowego?


2019-12-09 20:49 autor: MyDziubki

856 odsłon

Czy pracodawca może udzielić dni wolnych na dziecko/urlopu wypoczynkowego?

Od dnia 2.01.2019 do 27.12.2019 przebywam na urlopie wychowawczym (trzecia część). Wcześniej wykorzystałam jeszcze 2 części urlopu wychowawczego po czym udałam się na urlop wypoczynkowy zaległy (przed urlopem wypoczynkowym wykonałam badania lekarskie - jak mi powiedziano, że dopiero wtedy mogą mi udzielić urlopu, wiedząc że za chwilę pójdę na urlop wychowawczy).

Badania miały ważność do czerwca tego roku. Dnia 30 oraz 31.12.2019 zamierzam skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, następnie wykorzystać jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy z 2018 roku i wnioskować o kolejną część urlopu wychowawczego (chcę złożyć wniosek równocześnie z wnioskiem o dni wolne oraz urlop wypoczynkowy zaległy).

Czy w tej sytuacji powinnam odbyć badania lekarskie - pracodawca może mi nie udzielić tych 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Czy może też mi nie udzielić urlopu wypoczynkowego? Zaznaczam, że tą część urlopu wychowawczego, na którym obecnie przebywam nie poprzedzała choroba tylko urlop wypoczynkowy.

Czy zasadne jest wysyłanie mnie na te badania, skoro i tak idę po urlopie wypoczynkowym znów na urlop wychowawczy? W tamtym roku byłam zmuszona wykonywać te badania na urlopie wychowawczym!!!

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Pytanie zaktualizowano 2019-12-09 21:04

Dzisiaj telefonicznie kadrowa zrobiła mi problemy z tego, mówiąc że nie wie czy mogę tak zrobić, ze badania kosztują a ja mam iść na urlop wychowawczy znowu i że nikt tak nie robi. Ale czy koszta badań naprawdę muszą mnie obchodzić? Czy mam prawo do tych 2 dni opieki na dziecko (mąż nie korzystał) i do urlopu wypoczynkowego, który nie dezorganizuje pracy, ponieważ i tak nie świadczę w tym momencie pracy, więc jestem "zawieszona" w grafiku i w niczym nikomu nie przeszkadzam tymbardziej, że zapowiedziałam, że i tak idę znów na wychowawczy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-12-10 08:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli nie wraca Pani do pracy, tylko idzie na urlop, to nie ma potrzeby robić badań lekarskich dopuszczających Panią dopracy. Szkoda Pani czasu i kasy pracodawcy, bo takie badania nie są potrzebne.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • julka2013

  Dodano 2014-08-19 14:47 przez julka2013

  Czy muszę podejść do badań okresowych?

  Witam. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który planuję przerwać i przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ jestem w ciąży. Pracodawca będzie żądał, abym zrobiła badania okresowe przed przyjściem do pracy (nie informowałam go, że jestem w ciąży i że planuję przejść na chorobowe).
  Moje pytanie ...

 • kasienka_m

  Dodano 2017-11-16 21:37 przez kasienka_m

  Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim, przed wychowawczym a zwolnienie z pracy

  Witam,
  jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy się 31.01.2018 r. Potem chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy (34 dni) oraz urlop wypoczynkowy za 2018 (26 dni) a po nich pójść na roczny urlop wychowawczy.
  Czy pracodawca na urlopie wyp...

 • Joanna1001

  Dodano 2017-07-10 18:52 przez Joanna1001

  Czy można przesunąć termin rozpoczęcia urlopu wychowawczego?

  Pracodawca udzielił mi urlopu wychowawczego od 21.07.2017. Do dnia 20.07.2017 powinnam przebywać na urlopie wypoczynkowym, ale aktualnie korzystam z opieki na chore dziecko. Czy w tej sytuacji muszę wykorzystać cały urlop wypoczynkowy i w związku z tym przesunie mi się termin rozpoczęcia urlopu wych...

 • Malwina

  Dodano 2018-12-12 08:40 przez Malwina

  Przerwanie urlopu wychowawczego a pójście na L4 z powodu choroby

  Jestem na urlopie wychowawczym, 21 grudnia mam stawić się do pracy. Pierwsze moje pytanie brzmi następująco - czy muszę wykonać badania, jeśli chcę przejść w pierwszym dniu na zwolnienie lekarskie z powodu choroby, nie ciąży? Będąc na zwolnieniu lekarskim, jak będę miała płacone?

 • Kadrowe

  Dodano 2017-08-13 15:00 przez Kadrowe

  Urlop wypoczynkowy po drugim urlopie macierzyńskim

  Witam,pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do lutego 2016, po czym wykorzystała należny urlop wypoczynkowy za lata 2015 oraz 2016 oraz 2 dni opieki nad dzieckiem. Po tym okresie przez dwa miesiące przebywała na urlopie wychowawczym, który odwołała i wracając do pracy przyniosła L4 ciążowe ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

  BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

  Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...

 • Badania okresowe: przejazd pracownika a PIT

  Badania okresowe: przejazd pracownika a PIT

  Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o to, aby pracownicy mieli aktualne badania lekarskie niezbędne do wykonywania określonej pracy. Na badania takie z reguły pracownik musi dojechać i to nierzadko do innej miejscowości, aniżeli ta ...

 • Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

  Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

  Każdy pracownik, bez względu na zajmowane stanowisko, przed dopuszczeniem do pracy musi uzyskać zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na zajmowanym stanowisku, a w trakcie zatrudnienia odbywać badania ...

 • Profilaktyka raka a badania okresowe pracownika

  Profilaktyka raka a badania okresowe pracownika

  Konfederacja Pracodawców Polskich zgadza się, że zwiększenie wykrywalności chorób nowotworowych w ich początkowym stadium powinno być jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Zdrowia. Skuteczna diagnostyka oznacza bowiem nie tylko ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania