eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Jak wygląda zatrudnienie bezrobotnego na umowę agencyjną?


2012-08-08 19:00 autor: aluśkak

5 805 odsłon

Jak wygląda zatrudnienie bezrobotnego na umowę agencyjną?

zostałam skierowana do pracy z pup, na miejscu okazało się że dostanę umowę agencyjną przedłużaną co tydzień, czy należą mi się świadczenia społeczne? czy wlicza się to zatrudnienie do stażu?

Pytanie zaktualizowano 2012-08-08 21:27

Czy zgłosić do PUP inne warunki umowy? W ofercie była mowa o umowie tymczasowej.,tylko dla zarejestrowanych ,drugie to samo otwarte dla wszystkich ,ja otrzymałam skierowanie z biura w konkretne miejsce.

Pytanie zaktualizowano 2012-08-08 21:31

Co bardziej 'opłacalne' umowa tymczasowa czy agencyjna?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-08-08 21:07 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

  Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną do której mają zastoswanie przepisy kodeksu cywilnego - art. 758 - 764. Jest to umowa cywilnoprawna pomiędzy osobą przyjmującą zlecenie - agentem a zleceniodawcą. Obie strony umowy agencyjnej muszą być przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Poprzez umowę agencyjną osoba odbierająca zlecenie zobowiązuje się w zakresie prowadzonej działalności do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz lub w imieniu dającego zlecenie. Typowym przykładem działalności prowadzonej w oparciu o umowę agencyjną są czynności wykonywane przez agenta ubezpieczeniowego. Umowa agencyjna może być zawarta w dowolnej formie, choć najwłaściwsze jest zawarcie jej na piśmie. Umowa agencyjna może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Umowę zawartą na czas określony a wykonywaną przez strony po upływie tego terminu, uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Pomimo, że umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną – tryb jej wypowiadania jest podobny, jak w przypadku rozwiązywania stosunku pracy.
  Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowym  ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, a więc okres ten zaliczany jest do uprawnień emerytalnych, jako okres składkowy.

  aluśkak

  aluśkak skomentował/a odpowiedź 2012-08-08 21:19

  Dziękuję serdecznie ,jutro rano mam się zgłosić do pracy i nie chciałabym zrobić głupoty,zmartwiłam się bo w ofercie było określenie :umowa tymczasowa .czy z taką umową agencyjną tygodniową mogę iść do lekarza?czy zgłosić inne warunki umowy w PUP?

  Zatrudnienie, bezrobocie,rynek pracy, prawo administracyjne,

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-08 22:50 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

  Proszę zgłosić w urzędzie pracy, że oferta którą Pani przekazano wykonywaniem pracy w formie umowy agencyjnej. Osoby wykonujące pracę na podstwie umowy agencyjnej podlegają obowiązkowemu ubepieczeniu zdrowotnemu. Natomiast w przypadku ubezpieczeń społecznych osoby wykonujące pracę w ramach umowy agencyjnej nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia chorobowego. Mogą jednak to ubezpiecznie opłacać dobrowolnie . Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

  S-Kadra Beata Barwinek zaktualizował/a odpowiedź 2012-08-09 01:27
  Praca tymczasowa jest stosunkiem prawnym zawieranym między trzema podmiotami. Po pierwsze agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracownika i kieruje go do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy. Po drugie pracodawca użytkownik jest podmiotem, na rzecz którego pracownik wykonuje pracę. Po trzecie  pracownik tymczasowy zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej i kierowany do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika.

  Pracownik tymczasowy może być zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej:

  • na podstawie umowy o pracę
  • na podstawie umów cywilnoprawnych.


  Zatrudnienie, bezrobocie,rynek pracy, prawo administracyjne,

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-06 09:48 autor odpowiedzi: wjzda

  Witam serdecznie zamierzam zatrudnićpracownika na umowę agencyjną i mam pytanie: cytuję pani odpowiedź: "Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną do której mają zastoswanie przepisy kodeksu cywilnego - art. 758 - 764. Jest to umowa cywilnoprawna pomiędzy osobą przyjmującą zlecenie - agentem a zleceniodawcą. Obie strony umowy agencyjnej muszą być przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Poprzez umowę agencyjną osoba odbierająca zlecenie "        

  i chodzi mi o sformułowanieże :    obie strony muszą być przedsiębiorcami- jak mam to rozumieć? Ja przedsiębiorca a pracownik? też przedsiębiorca? jak to w tym przypadku z zusem i ze składkami?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-06 13:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie pracownik, którego Pan/i zatrudnia ma być przedsiębiorcą tylko zleceniodawca. Pan/i zatrudnia pracownika na jakąś umowę (dowolna forma) i pośredniczy w pracy. Składki do ZUS u odprowadza Pan/i za pracownika zgodnie z formą umowy.

  Wschodnie Centrum Wsparcia dla Biznesu GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Praca

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.