Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron > Umowy
eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron


6 dni temu, 17:36 autor: lukasz2020

117 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Czy pracodawca może cofnąć swoją zgodę na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 5 dni temu, 14:32 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Jeśli sobie Pan życzy to może cofnąć.

    lukasz2020 skomentował/a odpowiedź 2 dni temu, 16:45

    A jeżeli pracownik nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • budowlaniec1

    Dodano 2013-10-18 10:18 przez budowlaniec1

    Zobowiązanie do przekazania spraw z powodu rozwiązania umowy za porozumieniem stron

    Podpisałem porozumienie stron dotyczące rozwiązania umowy o pracę (na podstawie art. 30 pra. 1 pkt. kp w związku z art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13.03.2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.
    Jeden z paragrafów tego porozumienia zobowiąz...

  • zuza12345

    Dodano 2018-05-01 13:08 przez zuza12345

    Koniec pracy i koniec L4 w ten sam dzień

    Witam,obecnie przebywam na L4 do 11 maja. Wczoraj złożyłam wypowiedzenie z pracy (okres próbny) za porozumieniem stron. Kierownik zaproponował mi datę zakończenia pracy na dzień właśnie 11 maja.Moje pytanie brzmi, czy może być w tym jakiś haczyk? Czy ostatni dzień zwolnienia i ostatni dzien w danej ...

  • izusszc

    Dodano 2018-07-12 19:58 przez izusszc

    Odejście z pracy po macierzyńskim i ekwiwalent

    Dnia 01.09.2018 r. kończę swój urlop rodzicielski. Nie chce wracać do obecnego pracodawcy. Nadmienię iż jestem zatrudniona od ponad 3 lat. Brałam różne opcje pod uwagę i moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć wypowiedzenie o pracę za porozumieniem stron z dniem 02.09.2018 i poprosić o ekwiwalent za url...

  • Anna Z

    Dodano 2018-03-29 16:05 przez Anna Z

    Zwolnienie po macierzyńskim. Czy należy mi się odprawa?

    Witam Panie Grzegorzu,4 lata temu urodziłam córkę, byłam na macierzyńskim i wychowawczym. Już niebawem miałam wracać do pracy, ale niestety nie ma już dla mnie miejsca. Przedsiębiorstwo zatrudnia powyżej 30 osób. W kadrach kazano mi napisaćc pismo o wypowiedzenie umowy, za porozumieniem stron  z prz...

  • jewel

    Dodano 2018-03-08 17:31 przez jewel

    Czy rekompensata przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron podlega opodatkowaniu ?

    Witam, w zeszłym roku rozstałam się z pracodawcą za porozumieniem stron. W wyniku takiego rozwiązanie dostałam rekompensatę finansową. Czy ta rekompensata jest wolna od podatku dochodowego czy ulega opodatkowaniu? Czy można starać się o zwrot podatku przy rozliczaniu PIT?Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Od porozumienia stron nie ma odwołania

    Od porozumienia stron nie ma odwołania

    Porozumienie stron wydaje się bezkonfliktowym sposobem na zakończenie zatrudnienia. Minimum formalności, swoboda stron w ustaleniu daty rozwiązania umowy i brak przepisów ograniczających możliwość zastosowania porozumienia przemawia za ...

  • Wypowiedzenie umowy czy porozumienie stron? Czy pracownik może wybrać?

    Wypowiedzenie umowy czy porozumienie stron? Czy pracownik może wybrać?

    Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę albo za porozumieniem stron. Pracodawca może umożliwić zwalnianemu pracownikowi wybór sposobu zwolnienia.

  • Zmiana trybu rozwiązania umowy o pracę za zgodą pracownika

    Zmiana trybu rozwiązania umowy o pracę za zgodą pracownika

    Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest ważne i z chwilą doręczenia pracownikowi nie może być przez pracodawcę odwołane w sposób jednostronny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zostało ono ...

  • Skuteczne rozwiązanie terminowej umowy o pracę

    Skuteczne rozwiązanie terminowej umowy o pracę

    Rozwiązując umowę z pracodawcą, należy zwrócić uwagę na szereg uwarunkowań, które muszą zostać spełnione, by proces ten przebiegał zgodnie z obowiązującym prawem. W innym przypadku mogą pojawić się komplikacje przy próbie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.