eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jak ZUS traktuje rencistkę na działalności gospodarczej?


2013-05-07 08:58 autor: AJA

13 014 odsłon

Jak ZUS traktuje rencistkę na działalności gospodarczej?

Witam,

Jestem rencistką prowadzącą działalność gospodarczą. Czy przychód z działalności ma wpływ na moje świadczenie z ZUS?

Które kwoty ZUS bierze pod uwagę przy rozliczaniu: faktycznie uzyskane z prowadzenia działalności, czy podstawę, od której płacę składki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-07 14:11 autor odpowiedzi: zakład Ubezpieczeń Społecznych

    Na zawieszenie prawa do świadczeń lub też zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się między innymi prowadzenie pozarolniczej działalności.

    W przypadku emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność, jako przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń ZUS przyjmuje zadeklarowaną podstawę wymiaru składki, która nie może być niższa niż najniższa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Najniższa podstawa tej składki wynosi 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a dla osób rozpoczynających działalność (jeśli spełniają dodatkowe warunki) nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    Oceń odpowiedź 8 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.