eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam,

Jestem rencistką prowadzącą działalność gospodarczą. Czy przychód z działalności ma wpływ na moje świadczenie z ZUS?

Które kwoty ZUS bierze pod uwagę przy rozliczaniu: faktycznie uzyskane z prowadzenia działalności, czy podstawę, od której płacę składki?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-07 14:11 autor odpowiedzi: zakład Ubezpieczeń Społecznych

    Na zawieszenie prawa do świadczeń lub też zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się między innymi prowadzenie pozarolniczej działalności.

    W przypadku emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność, jako przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń ZUS przyjmuje zadeklarowaną podstawę wymiaru składki, która nie może być niższa niż najniższa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Najniższa podstawa tej składki wynosi 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a dla osób rozpoczynających działalność (jeśli spełniają dodatkowe warunki) nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    Oceń odpowiedź 7 0

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.