eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy wymuszanie świadczenia pracy "przy okazji" może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę?


2012-03-08 21:43 autor: konto usunięte

3 705 odsłon

Czy wymuszanie świadczenia pracy "przy okazji" może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w firmie X należącej do pani Y. Mój zakres obowiązków obejmuje m.in. prowadzenie ewidencji towarowej w tej firmie,  za co otrzymuję stosowne wynagrodzenie. Niestety, niejako przy okazji moja pracodawczyni od dłuższego czasu "używa mnie" do prowadzenia ewidencji i dokumentacji handlowej firmy swojego męża, która to firma funkcjonuje w tym samym biurze (robię to rzecz jasna nieoficjalnie, gdyż nie podpisuję żadnych dokumentów, które sporządzam).  Sytuacja taka nie wymaga ode mnie wprawdzie zostawania po godzinach, niemniej jednak w znaczący sposób zwiększa obciążenie dodatkowymi zajęciami, za które nie otrzymuję żadnego dodatkowego wynagrodzenia.

Opisywana  sytuacja sprawia, że czuję się  wyzyskiwana, ponieważ uważam, że właścicielka firmy w której pracuję wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję względem mnie (jestem od niej ekonomicznie zależna i odmowa wykonywania pracy dla jej męża może spowodować utratę zatrudnienia). Próbowałam delikatnie poruszać kwestię dodatkowych pieniędzy za dodatkową pracę, niestety spotkałam się z odmową, uzasadnioną tym, że "mam wolny czas". Moja umowa natomiast przewiduje zatrudnienie w ramach etatu, a nie pracę na akord, a wszystkie swoje obowiązki wykonuję uczciwie i rzetelnie, uważam więc, że taka argumentacja właścicielki jest bezzasadna.

W związku z opisaną sytuacją chciałabym się dowiedzieć, czy może ona stanowić podstawę do rozwiązania przeze mnie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy a jeśli tak, to na jakiej podstawie, oraz czy mam prawo dochodzić przed sądem pracy wynagrodzenia z tytułu świadczenia pracy na rzecz firmy męża mojej pracodawczyni jeśli jestem w stanie udowodnić, że to ja tę pracę wykonywałam? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-10 13:50 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Pani sprawa jest ciekawa, aczkowleik myślę, że często spotykana w naszym kraju. Są oczywiście dwie płaszczyzny:

    1) ludzka i moralna - tu jest ona niejednoznaczna, bo sama Pani pisze, że nie musi Pani zostawać po godzinach, nic Pani nie podpisuje, nie wymaga to żadnych działań niezgodnych z Pani kwalifikacjami; jasne, byłoby uczciwiej, gdyby szefowa przyszła i to z Panią uzgodniła; z drugiej strony przedsiębiorcy muszą liczyć kazdy grosz kosztów, by firma mogła działac, a jeżeli "ma Pani wolny czas", to pracodawca chce go wykorzystac, bo za niego płaci.

    2) formalno-prawna - tu jest jasne, że jesli Pani pracuje w firmie A, to wykouje pani prace na rzecz firmy A i firma B nie powinna się w Pani pracę mieszać; nie wiem jak powiązane są firmy Pani szefowej i jej męża i jak jest skonstruowana Pani umowa o pracę; jest teoretycznie taka możliwość, że Pani praca odbywa się legalnie na rzecz firmy B (tzn. męża szefowej).To trzeba by sprawdzić. Ważne jest także, czy Pani praca jest dobrze oceniana i szefowa nie może się do niczego przyczepić. Stawianie sprawy ostro formalnie może doprowadzić do konfliktu lub zwolnienia. Mozna też zrobić tak, że Pani bedzie zatrudniona na pół etatu w jednej firmie i na pół w drugiej - tak się czasem robi.

    Z podanych przez Panią informacji i z wpisu powyżej nie wynika jasno, o co Pani chodzi: czy o to, żeby sie zwolnić, bo nie lubi Pani szefowej, czy o to by więcej zarabiać, czy o to, by krócej pracować. Ponieważ nie znam wszystkich uwarunkowań, relacji i zapisów w umowach, trudno jednoznacznie coś doradzić. Może warto poprosić szefową na szczerą rozmowę. A może porozmawiac z jej mężem? Może trzeba przygotować uzasadnienie własnego stanowiska, które polegałoby na tym: nie mogę wykonywac prac na rzecz drugiej firmy, bo nie wolno mi nic podpisywać i nie mogę wziąć odpowiedzialności za ewentualnne błędy czy niejasności lub coś w tym stylu. Życzę powodzenia!

    Oceń odpowiedź 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-11 17:40 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, nie może Pani rozwiązać umowy o pracę z pracodawcą bez wypowiedzenia z w/w tytułu, bowiem nie jest to ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę, na drugie pytanie odpowiem Pani pytaniem, czy pracę wykonywała Pani po godzinach pracy czy w godzinach pracy za które ma Pani zapłacone. Moim zdaniem pozostaje albo odmowa wykonywania zadań nie ujętych w zakresie obowiązków, albo zgoda na wykonywanie tych zadań, niestety nic innego nie mogę Pani doradzić, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania