eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy ja jako obdarowany muszę płacić za media darczyńcy i zapewnić mu opał?


2015-11-20 21:03 autor: urszula45

3 168 odsłon

Czy ja jako obdarowany muszę płacić za media darczyńcy i zapewnić mu opał?

Umowa darowizny.

Ja obdarowany oświadczam, że obciążam nabyty budynek na rzecz rodziców służebnością osobistą polegającą na dożywotnim nieodpłatnym zamieszkaniu w dwóch pokojach.

Pytanie zaktualizowano 2015-11-24 09:29

Czy ja – obdarowany – mam płacić media za rodziców i zapewnić im opał? Umowa darowizny rodzice darują córce prawo własności nieruchomości, córka darowiznę przyjmuje.

Córka oświadczyła, że obciąża nabyty budynek mieszkalny na rzecz rodziców służebnością osobistą polegającą na dożywotnim nieodpłatnym zamieszkiwaniu w dwóch pokojach budynku mieszkalnego, korzystaniu ze wspólnych urządzeń oraz swobodnym poruszaniu się po całej nieruchomości (to jest cała umowa).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-23 08:46 autor odpowiedzi: adw. Agata Mikucka

    Bez wglądu w treść całej umowy nie można udzielić jednoznacznej porady prawnej. Z tego co Pani pisze można wywnioskować, że mamy do czynienia z umową darowizny z elementem umowy dożywocia. Gdybyśmy mieli do czynienia z umową dożywocia, wówczas zgodnie z art. 908 par. 1 kodeksu cywilnego jest Pani zobowiązana do zapewnienia rodzicom dożywotniego utrzymania, co obejmuje również opłacanie mediów (chyba że z umowy wynika co innego). Jesli mielibyśmy do czynienia z ustanawianiem wyłącznie służebności osobistej, wówczas za media musieliby płacić rodzice. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że ta druga opcja jest bliższa prawdy, aczkolwiek tak jak napisałam na początku, bez wglądu do całej treści umowy, jednoznaczna odpowiedź nie jest możliwa.

    Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Skwer Kościuszki 15/ 7, 81-370 Gdynia, www.molaw.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-24 12:23 autor odpowiedzi: adw. Agata Mikucka

    Odpowiedź została już udzielona. Niczego nowego Pan nie napisał.

    Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Skwer Kościuszki 15/ 7, 81-370 Gdynia, www.molaw.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-27 20:48 przez konto usunięte

    Darowizna nieruchomości a prawo zamieszkiwania przez osobę obdarowującą

    Moja mama chce przepisać nieruchomość na wnuka (teraz wnuk tam zamieszkuje z nią) - jest coraz starsza (ma 84 lata) i chce żeby wnuk czuł się odpowiedzialny m.in. do płacenia podatków od nieruchomości i innych opłat.
    Jeszcze za życia taty rodzice spisali testament, w którym zapisują nieruchomość na ...

  • malaga

    Dodano 2014-07-16 14:36 przez malaga

    Kto ponosi opłaty za mieszkanie przy nieodpłatnej służebności mieszkania?

    Jestem darczyńcą mieszkania, w którym mam zagwarantowane prawo dożywotniej i nieodpłatnej służebności mieszkania na podstawie umowy darowizny. Obecnie znalazłem się w trudnej sytuacji finansowej i nie zapłaciłem opłat za mieszkanie tytułem kosztów utrzymania nieruchomości, funduszu remontowego za ce...

  • iZUNIA12

    Dodano 2016-08-17 11:27 przez iZUNIA12

    Spadek, służebność dożywotnia a sprzedaż gruntu

    Witam,w 1999 roku mój ojciec otrzymał darowiznę - dom z gospodarstwem i polem. Dziadkowie na jej podstawie mają dożywotnie prawo do korzystania z kuchni, jednego pokoju, łazienki i korytarza oraz jednego miejsca postojowego w garażu. 14.04.2016 r., mój ojciec zmarł. My z mamą i dwójką rodzeństwa wni...

  • Jinxter

    Dodano 2015-11-25 11:03 przez Jinxter

    Przyjęcie mieszkania od kuzyna uzależnionego od alkoholu. Jak to załatwić formalnie?

    Mój kuzyn (syn siostry mojej matki) z Gdańska - lat 56, mieszka sam. Mieszkanie ok. 45 m2 jest w tej chwili jego własnością, ale chciałby je przepisać na mnie lub moją matkę.
    Dlaczego? Niestety to niereformowalny (do tej pory), niepracujący straszny alkoholik i boi się, że je przepije. W sensie, że ...

  • puszek

    Dodano 2013-09-25 12:56 przez puszek

    Współwłasność domu, darowizna i problem z jej podziałem

    Mąż razem z bratem umową darowizny otrzymali dom z działką i zabudową gospodarczą po 1/2. Dokąd żyła teściowa było ok. Miała zapisaną służebność. Po jej śmierci mieszkania, ktore zajmowała miały być dla męża (wiedzą to wszyscy w rodzinie i znajomi).
    Niestety brat męża powiedział, że mieszkania są ty...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowę dożywocia regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jednocześnie nie znalazła się ona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn. Tej daniny zatem z tytułu zawarcia umowy dożywocia płacić nie trzeba - uznał ...

  • Służebność mieszkania w umowie dożywocia bez podatku

    Służebność mieszkania w umowie dożywocia bez podatku

    W przypadku gdy w ramach umowy dożywocia zostaje ustanowiona także służebność osobista mieszkania, a co za tym idzie, gdy służebność taka stanowi integralną część umowy dożywocia, nie podlega ona odrębnemu opodatkowaniu. W efekcie, z ...

  • Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek

    Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek

    Rodzice, darując dziecku dobytek całego życia, często chcą zabezpieczyć swój byt. W jaki sposób? - ustanawiając na darowanej nieruchomości nieodpłatną służebność osobistą. Dzięki temu zyskują pewność, że nikt ich z tej ...

  • Podatek od darowizny: zwolnienie gdy przelew od darczyńcy

    Podatek od darowizny: zwolnienie gdy przelew od darczyńcy

    To darczyńca musi wpłacić pieniądze na konto bankowe obdarowanego, aby darowizna była zwolniona od podatku. Jeżeli darczyńca przekaże pieniądze w gotówce, a następnie obdarowany wpłaci je na własne konto - zwolnienie przysługiwać nie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.