eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Odrzucenie spadku po zmarłej cioci


2015-10-25 23:59 autor: g_utek

10 089 odsłon

Odrzucenie spadku po zmarłej cioci

Witam,

spróbuję sprawę opisać możliwie, jak najbardziej szczegółowo. W 2012 roku zmarła ciocia pozostawiając po sobie długi i zaczęło się postępowanie w sprawie odrzucenia wniosku. Rodzice cioci, teście nie żyli.

Kolejno spadek odrzucili:

1. Mąż
2. Syn i dwie córki.
3. Wniosek składany w imieniu dziecka jednej z córek.
4. Moja Mama.
5. Ja, Brat, i moje dwie siostry.

Z czego jedna siostra ma dziecko w wieku 4 lat a ja i druga siostra mamy dzieci, które urodziły się w tym roku.

Moje pytanie jest następujące: czy ja również mam zakładać sprawę o odrzucenie spadku dla mojej małoletniej córki? Na sprawie sędzia dowiadują się, że mojej drugiej siostrze dziecko urodziło się w maju i sędzia mówił, że w tym wypadku gdy dziecko narodziło się po zgonie, to sprawa go dotyczy. Moje dziecko urodziło się w marcu 2015 roku i mówił żeby złożyć. Czegoś tutaj nie rozumiem.

Wniosek mam składać do sądu dla nieletnich w imieniu mojej córki.

Proszę o pomoc, w razie niejasności służę pomocą.

Pytanie zaktualizowano 2015-12-07 11:22

Witam,

W dalszym ciągu pojawia się dużo pytań odnośnie odrzucenia spadku w imieniu mojej małoletniej córki. Po krótce postaram się opisać sytuację:
22.11.2015 odrzuciłem spadek w moje miejsce ma dziedziczyć moja małoletnia córka urodzona 10.03.2015 (sprawa dotyczy zmarłej ciotki 22.10.12)
 
Mamy niby 6 msc na odrzucenie spadku. Końcem paździenirka wysłalem wniosek dot. zezwolenia na dokonanie czynności przekraczajace zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka pismo kierowane do wydziału rodziny i nieletnich.

Teraz czekam na zgode i uprawomocnienie się orzeczenie sądu (o ile doszło w ogóle do rozprawy czy nie jestem jeszcze w kolejce). Jak w tej sytuacji ma się ten obowiązujący okres 6 msc? Na internecie znalezłem postanowienie SN z dnia 20 listopada 2013 r. I CSK 329/13 gdzie pisze ze na czas oczekiwania na zgodę termin jest zawieszony. Czy ja muszę jeszcze coś składać czy mogę spokonie czekać na zgodę sądu i pożniej odrzucić spadek w imieniu maloletniej córki ??

Drugie pytanie czy sprawa jest wiążąca z moją córką gdy urodziła się w 2015 a zmarła ciocia w 2012?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-27 09:52 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Jeżeli Pani odrzucuła spadek, to zgodnie z przepisami, na Pani miejscie wchodzą zstępni, czy Pani dzieci. To oni dziedziczą wówczas spadek, który należałby się Pani, gdyby nie złożyła Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeżeli nieletnia córka ma spadek odrzucić, to winna wystąpić Pani do Sądu rodzinnego o wyrażenia zgody na złożenie w jej imieniu (jako opiekun prawny) oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku. Dopiero po uzyskaniu zgody Sądu możliwe będzie odrzucenie spadku w imieniu córki. Pozdrawiam, Aneta Zaleska Adwokat z Warszawy

  Aneta Zaleska "Kancelaria Adwokacka Zaleska i Współpracownicy" | al. Solidarności 119/125 lok. 67 | 00-897 Warszawa | Aneta.Zaleska@zwlegal.pl | http://zwl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-27 10:00 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  O ile dobrze zrozumiałam treść pytania, to dziecko Pani siostry urodziło się w maju tego roku, Pani dziecko w marcu i chce Pani uzyskać informację czy dzieci te mogą dziedziczyć po zmarłej w 2012 roku cioci? Pozwolę sobie przytoczyć przepisy kodeksu cywilnego, a mianowicie art. 927 który mówi, że nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje (nie istnieje) w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Jeśli dziecko w chwili śmierci spadkodawcy zostało poczęte, może dziedziczyć pod warunkiem, że urodzi się żywe. W Pani sytuacji i sytuacji Pani siostry (z tego co zrozumiałam), dzieci zostały poczęte już po śmierci zmarłej. Teoretycznie więc nie mogą one dziedziczyć po cioci. Jednakże zakładam po treści pytania, że sędzia pouczył Panią o konieczności założenia sprawy o odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Mimo że nie widzę podstaw, z ostrożności złożyłabym taki wniosek. Powinna Pani złożyć w pierwszej kolejności wniosek do Sądu Rejonowego (sądu rodzinnego) o zezwolenie przez sąd na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka z powołaniem się na stan faktyczny, w tym liczne długi zmarłej. Następnie złożyć wniosek o przyjęcie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku przez dziecko.

  Pozdrawiam
  adw. Agata Mikucka, Gdynia

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-27 12:03 autor odpowiedzi: g_utek

  Witam,
   Dziękuję za odpowiedzi.  Czyli w pierwszej kolejności składamy wniosek do sądu rodzinnego i po uzyskaniu zgody wniosek o odrzucenie spadku także do sądu rodzinnego? Jaki jest czas oczekiwania na uzyskanie zgody z sądu rodzinnego?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-27 12:06 autor odpowiedzi: g_utek

  Dodam jeszcze ze żadne pismo adresowane do Nas czy do córki nie przyszło tj. to było w naszym przypadku gdzie przyszło pismo i zostaliśmy wtedy poinformowani ze dnia...  taka osoba odrzuciła spadek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-27 12:18 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Wniosek o przyjęcie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku składa się do sądu spadkowego. Teoretycznie sąd rodzinny powinien rozpoznać wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w miarę szybko.

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-27 12:28 autor odpowiedzi: g_utek

  Można prosić jeszcze o pomoc w wypełnieniu tego wniosku. Wygląda on tak;
  Wnioskodowca ( tutaj wpisuje siebie i żonę) czy tylko jedną osobę
  Uczestnik postępowania ( ma tutaj być imię nazwisko Pesel córki?)

  W nagłówku pisze: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.

  Wnoszę o:
  Zezwolenie wnioskodawcy ( mam wpisać siebie czy z żoną?) na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego.... (tutaj imię nazwisko córki) urodzonego dnia.... W ....  Polegającej na i co tutaj mam wpisać???

  I co mam zamieścić w uzasadnieniu???

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Krystian

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kasiaka

  Dodano 2015-07-31 21:39 przez kasiaka

  Odrzucenie długu po zmarłym bracie

  Witam,proszę o poradę. Mój brat zmarł miesiąc temu. Po rozwodzie, miał jedną córkę, miał też długi. Córka ta prawdopodobnie zrzekła się spadku (nie jestem pewna, bo nikogo nie informowała o swoim działaniu).Jaki mam czas do odrzucenia tego spadku, i czy wystarczy odpis zgonu? Czy powinno przyjść pis...

 • barabara4

  Dodano 2015-02-20 23:24 przez barabara4

  Ile trzeba czekać żeby odrzucić spadek?

  Zmarł mój brat. Podobno miał długi. Czy mogę razem z moimi synami odrzucić spadek czy muszę czekać aż najpierw zrobi to jego żona i syn?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-27 11:36 przez konto usunięte

  W sprawie odrzucenia spadku

  Witam serdecznie,proszę o pomoc w zrozumieniu zapisu art. 934 k.c. Jesteśmy w sytuacji, gdzie zmarły teść nie zostawił po sobie nic więcej tylko niespłacone kredyty, a nie do końca wiemy, czy czegoś więcej w komplecie. 
  Wszyscy: synowie, wnuki, mama, rodzeństwo oraz dzieci i wnuki rodzeństwa odrzuci...

 • justi63

  Dodano 2014-03-05 21:56 przez justi63

  Długi teścia i ich dziedziczenie

  Teście mają po 75 lat. Mieszkanie spółdzielczo-własnościowe. Z mężem wyprowadziliśmy się od nich 25 lat temu. Alkohol teścia i krzyki teściowej. Ale od początku im pomagaliśmy, bo ciągle się zadłużali. Trzy razy spłacaliśmy mieszkanie, jeszcze wtedy lokatorskie. W końcu powiedzieliśmy dość! Zamienil...

 • sw33tdr3ams

  Dodano 2018-01-23 19:27 przez sw33tdr3ams

  Odrzucenie spadku

  10 lat temu zmarł mój dziadek zostawiając długi. Cała rodzina odrzuciła spadek. W grudniu urodziłam córkę. Czy muszę również w jej imieniu odrzucić spadek po moim dziadku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

  Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

  Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest oświadczeniem woli. Kwestię oświadczeń woli reguluje kodeks cywilny. Definicje i zasady generalne dotyczące oświadczeń woli znajdziemy w części ogólnej kodeksu cywilnego. Dodatkowo w ...

 • Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

  Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

  Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

 • Dziedziczenie długów: spadkobiercy mogą odetchnąć?

  Dziedziczenie długów: spadkobiercy mogą odetchnąć?

  Spadkobiercy osób posiadających długi wreszcie doczekali się lepszej ochrony. Już w drugiej połowie października zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których wszyscy ci, którzy wraz ze spadkiem otrzymali dług i nie złożyli ...

 • Odpowiedzialność za długi spadkowe: zmiany

  Odpowiedzialność za długi spadkowe: zmiany

  Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw ma na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe przewyższające wartość aktywów spadkowych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania