eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy dług się przedawnił?


2015-10-19 15:07 autor: topolinka999

4 011 odsłon

Czy dług się przedawnił?

Witam,

dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji, od 5 lat mieszkam w innym miejscu niż miejsce zameldowania. Żadnych listów wcześniej nie odbierałem, gdyż tam nie mieszkam.

Dwa tygodnie temu na adres zamieszkania przyszło pismo o wszczęciu egzekucji. Nakaz zapłaty jest z dnia 13.10.2011, a postanowienie sądu z dnia 19.03.2012.

Czy ta sprawa jest przedawniona? Nie miałam wcześniej informacji o jakimkolwiek nakazie zapłaty.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-20 10:32 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Witam,

  Roszczenie nie jest przedawnione i komornik może skutecznie egzekowować wierzytelnosć tj. kwotę wskazaną w nakazie zapłaty. Jeżeli o całej sprawie dowiedziała się Pani dopiero z zawiadomienia o wszczęciu uegzekucji (nie otrzymała Pani wcześniej żadnej korespondencji z sądu) to może Pani złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej tj. do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Pozdrawiam, Aneta Zaleska Adwokat z Warszawy

  Aneta Zaleska "Kancelaria Adwokacka Zaleska i Współpracownicy" | al. Solidarności 119/125 lok. 67 | 00-897 Warszawa | Aneta.Zaleska@zwlegal.pl | http://zwl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-20 23:36 autor odpowiedzi: topolinka999

  Bardzo Pani dziękuję za odpowiedz. W końcu czegoś się dowiedziałam. A co nastąpi po tym jak napisze sprzeciw od nakazu zapłaty ? Nie ukrywam, ze nie stać mnie na spłatę tego długu, gdyż mam dwoje dzieci, mąż jest jedynym zywicielem rodziny a na dodatek wynajmujemy mieszkanie. 
  Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedz.
  Pozdrawiam

  Agata Mikucka skomentował/a odpowiedź 2015-10-21 10:32

  Niestety nie do końca mogę się zgodzić z odpowiedzią Pani Mecenas. Wniosek o przywrócenie terminu składa się po pierwsze w terminie tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu - taka jest zasada. Jeśli Pani dowiedziała się o wydaniu nakazu zapłaty wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji, które otrzymała Pani 2 tygodnie temu, to termin na skuteczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu upłynął - zostałby on odrzucony. Z drugiej strony nie jest to prawidłowa praktyka, aczkolwiek niektóre sądy przymykają na to oko i jeśli wniosek o przywrócenie terminu został złożony, często jest on uwzględniany. Czemu złożenie wniosku o przywrócenie terminu nie do końca jest prawidłowe? Ponieważ nakaz zapłaty nie może być uznany za skutecznie doręczony z uwagi na fakt, że Pani pod wskazanym przez powoda adresem nie zamieszkiwała. W tym miejscu pozwolę sobie na przytoczenie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12.11.2014 r., II CSK 297/14: "Stronie kwestionującej skuteczność doręczenia pisma

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-21 10:34 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Niestety nie do końca mogę się zgodzić z odpowiedzią Pani Mecenas. Wniosek o przywrócenie terminu składa się po pierwsze w terminie tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu - taka jest zasada. Jeśli Pani dowiedziała się o wydaniu nakazu zapłaty wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji, które otrzymała Pani 2 tygodnie temu, to termin na skuteczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu upłynął - zostałby on odrzucony.  Z drugiej strony nie jest to prawidłowa praktyka, aczkolwiek niektóre sądy przymykają na to oko i jeśli wniosek o przywrócenie terminu został złożony, często jest on uwzględniany. 
  Czemu złożenie wniosku o przywrócenie terminu nie do końca jest prawidłowe? Ponieważ nakaz zapłaty nie może być uznany za skutecznie doręczony z uwagi na fakt, że Pani pod wskazanym przez powoda adresem nie zamieszkiwała. W tym miejscu pozwolę sobie na przytoczenie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12.11.2014 r., II CSK 297/14: "Stronie kwestionującej skuteczność doręczenia pisma sądowego, od którego rozpoczyna się bieg terminu do dokonania czynności procesowej, nie przysługuje wniosek o przywrócenie tego terminu." Wniosek o przywrócenie terminu składa się przykładowo w sytuacji, gdy wskazany przez powoda adres był prawidłowy, a Pani nie mogła odebrać poczty z sądu w związku z tym, że przebywała Pani wówczas np. w sanatorium. Wówczas przywrócenie terminu byłoby zasadne. Jeśli jednak Pani od 5 lat nie mieszka pod wskazanym adresem, powinna Pani złożyć wniosek o doręczenie nakazu zapłaty na adres prawidłowy. We wniosku tym powinna Pani powołać się na okoliczność niezamieszkiwania w miejscu zameldowania, co powinna Pani udowodnić (dokumenty - np. rachunki za media, umowa najmu, akt własności, świadkowie etc.). Powinna Pani również wskazać, że o wydaniu nakazu zapłaty dowiedziała się Pani dopiero z dniem otrzymania zawiadomienia od komornika. Jednocześnie powinna Pani złożyć wniosek, o którym mowa w art. 139 par. 5 kodeksu postępowania cywilnego, tj. wniosek o wydanie zaświadczenia przez sąd, że nakaz zapłaty został uznany za doręczony, pomimo ,że go Pani nie odebrała. Następnie powinna Pani złożyć do komornika wniosek w trybie art. 820(3) par. 1 kpc o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i dołączyć do tego wniosku zaświadczenie otrzymane z sądu. 
  Na marginesie należy wskazać, że zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nie może być złożone z uwagi na upływ 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. 
  Właściwą drogą jest zatem najpierw złożenie wniosku o doręczenie nakazu zapłaty i wydanie zaświadczenie o uznaniu doręczenia poprzedniego nakazu zapłaty za skuteczne, następnie złożenie wniosku o zawieszenie egzekucji. Po otrzymaniu nakazu zapłaty będzie Pani miała 2 tygodnie na złożenie sprzeciwu i podniesienie odpowiedniej argumentacji, jeśli zakwestionuje Pani zasadność roszczenia.
  adw. Agata Mikucka, Gdynia

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-21 15:07 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

  Jak słusznie zauważyła Pani Mecenas, w różnych sądach jest różna praktyka. Ja spotkałam sie z praktyką, iż w sytuacji opisanej przez czytelnika, złożenie wniosku o przywrócenie terminiu do dokonania czynności procesowej, sądy faktycznie często odrzucały wniosek o przywrócenie terminu, jako niedopuszczalny z uwagi na fakt, iż wobec braku skutecznego doręczenia nakazu zapłaty nie rozpoczął biegu termin na wniesienie sprzeciwu, przyjmowały zaś do rozpoznania sprzeciw, jako złożony w terminie.
  Wydaje się więc, że sposób działania nie jest istotny. Ważne, by udało się osiągnąć zamierzony skutek. Ale faktycznie zgodnie z literą prawa powino być, jak napisała moja poprzedniczka.
  Pozdrawiam, Aneta Zaleska Adwokat z Warszawy

  Aneta Zaleska "Kancelaria Adwokacka Zaleska i Współpracownicy" | al. Solidarności 119/125 lok. 67 | 00-897 Warszawa | Aneta.Zaleska@zwlegal.pl | http://zwl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-22 13:11 autor odpowiedzi: topolinka999

  Dziękuję za odpowiedzi. A czy isnieje mozliwosc umorzenia tej kwoty, albo chociaz o kosztow sądowych ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-26 18:52 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Ciężko odpowiedzieć na pytanie czy istnieje możliwość umorzenia kwoty i/ lub kosztów sądowych. Jeśli chodzi o samą kwotę zadłużenia, wszystko uzależnione jest od tego, co to za wierzyciel, o jakiej kwocie mówimy, o jakich odsetkach, z jakiego tytułu. Bez zapoznania się ze sprawą i z Pani sytuacją życiową nie sposób jest radzić. Oczywiście zawsze istnieje możliwość umorzenia długu, jeśli dogada się Pani z wierzycielem (w co osobiście wątpię). Sąd może też na Pani wniosek rozłożyć świadczenie na raty. Jeśli chodzi o koszty sądowe, zgodnie z art. 102 kpc sąd może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Sądy jednak bardzo rzadko stosują ten przepis i mając na uwadze krótki opis stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, wątpię również, aby sąd ten wyjątek zastosował.

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-01-05 11:40 przez konto usunięte

  Wyjazd za granicę na lata a naliczenie długu przez komornika

  Witam!
  Zacznę od początku: w roku 1998 wyjechałam z Polski do Niemiec, mój kontakt z rodziną przez pierwsze osiem lat był całkowicie zerwany, dopiero po latach dowiedziałam się od mojego brata, że rok po moim wyjeździe przychodziła do mnie poczta (ok. 3-4 listy polecone), ale mój brat odmawiał ich o...

 • monrob13

  Dodano 2014-01-06 08:10 przez monrob13

  Zajęcie komornicze za kredyt dla osoby trzeciej

  14 lat temu wzięłam kredyt (osobie trzeciej), nie został on do końca spłacony o czym nie wiedziałam. Bank, w którym brałam kredyt posiada moje stare dane, czyli adres zamieszkania i numer dowodu. Przez te wszystkie lata nie otrzymałam żadnego zawiadomienia. Obecnie mieszkam od 9 lat gdzieś indziej, ...

 • celebry29

  Dodano 2013-08-08 00:48 przez celebry29

  Przedawniony kredyt a windykacja przez e-sąd

  W 1997 roku wzięłam kredyt dla kogoś i dziś dowiedziałam się od komornika, że mam dług do spłaty. Komornikowi zlecił to e-sąd, do którego firma windykacyjna zgłosiła się, odkupiła mój dług w 2009 roku. W 2008 roku zmieniłam adres,  zameldowania wraz z zamieszkaniem, dziś otrzymałam telefonicznie inf...

 • czapelka21

  Dodano 2014-03-21 02:56 przez czapelka21

  Dług solidarny mieszkaniowy

  Witam,
  otrzymałam od komornika (wraz z pełnoletnim rodzeństwem) pismo z nakazem solidarnej zapłaty części długu mieszkaniowego wytworzonego przez moją mamę za nie płacenie rachunków.
  Aktualnie mam 22 lata, a z mamą nie mieszkam już blisko 3 lata. Jednym słowem komornik nalicza mi płatności nawet za ...

 • sadi

  Dodano 2016-03-10 09:37 przez sadi

  Rozwód i długi siostry. Czy komornik ma prawo do majątku rodzinnego?

  Moja siostra wzięła kredyt na 30 lat, wybudowała dom dobrała 13 kredytów drobnych, m.in. chwilówki, prowidenty i inne... Teraz rozwodzi się z mężem. Prawdopodobnie dojdzie do tego, że przyjdzie mieszkać do domu rodzinnego do mamy, tam jest od zawsze zameldowana.Czy komornik może zabrać mamie dom? Ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Postępowanie egzekucyjne: skarga na komornika

  Postępowanie egzekucyjne: skarga na komornika

  Wydawać by się mogło, że od uzyskania tytułu wykonawczego już tylko krok do odzyskania należności. Co, jeśli początek postępowania egzekucyjnego to dopiero początek nowych problemów? Komornik bowiem nie zawsze stanowi postrach ...

 • Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji - kolejne zmiany

  Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji - kolejne zmiany

  Dnia 9 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (dalej "nowelizacja", Dz. U. z 2010 r., Nr 155, poz. 1038), której celem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz uzupełnianie luk, jakie ...

 • Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

  Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

  Dnia 17 czerwca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2010 r., Nr 40, poz. 228, dalej "nowelizacja"), która przywraca możliwość obniżenia wysokości opłat ...

 • Postępowanie egzekucyjne: poszukiwanie majątku przez komornika

  Postępowanie egzekucyjne: poszukiwanie majątku przez komornika

  W postępowaniu egzekucyjnym zasadniczo obowiązek wskazania składników majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSN 1956, nr III, poz. 69) ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania