eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od darowizny pieniężnej. Ile mam czasu na jej zgłoszenie do US?


2013-06-20 08:36 autor: Staszek67

7 732 odsłon

Podatek od darowizny pieniężnej. Ile mam czasu na jej zgłoszenie do US?

Witam,

Jeżeli dostałem darowiznę 50 000 zł 22.12.2012 roku, a jeżeli zgłoszę w urzędzie skarbowym 22.06.2013 roku, to czy zapłacę podatek? Jaki okres jest na zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym?

Z poważaniem,

Stanisław

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-25 19:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wszystko zależy od tego od kogo otrzymana darowizna i w jaki sposób (gotówką, przelew na konto). Chodzi tutaj zapewne o zwolnienie dla tzw. grupy zerowej, gdzie zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

  art. 12 par. 3 Ordynacji podatkowej mówi, że terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

  Terminy określone w tygodniach lub miesiącach swój bieg rozpoczynają właśnie w dniu, w którym zdarzenie takie wystąpiło, skoro w przypadku obu tak określanych terminów ustawodawca wskazuje na ich dzień końcowy, precyzując, iż kończą się one z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniu terminu, względnie z upływem tego dnia w miesiącu, który odpowiada początkowemu dniu terminu.

  Tutaj termin liczy się od otrzymania darowizny, czyli 22.12.2012. Kończy się on zatem 6 miesięcy później, a więc 22.06.2013 - złożenie deklaracji w takim przypadku winno być uznane za złożone w terminie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.