eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od darowizny pieniężnej. Ile mam czasu na jej zgłoszenie do US?


2013-06-20 08:36 autor: Staszek67

10 432 odsłon

Podatek od darowizny pieniężnej. Ile mam czasu na jej zgłoszenie do US?

Witam,

Jeżeli dostałem darowiznę 50 000 zł 22.12.2012 roku, a jeżeli zgłoszę w urzędzie skarbowym 22.06.2013 roku, to czy zapłacę podatek? Jaki okres jest na zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym?

Z poważaniem,

Stanisław

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-25 19:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wszystko zależy od tego od kogo otrzymana darowizna i w jaki sposób (gotówką, przelew na konto). Chodzi tutaj zapewne o zwolnienie dla tzw. grupy zerowej, gdzie zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

    art. 12 par. 3 Ordynacji podatkowej mówi, że terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

    Terminy określone w tygodniach lub miesiącach swój bieg rozpoczynają właśnie w dniu, w którym zdarzenie takie wystąpiło, skoro w przypadku obu tak określanych terminów ustawodawca wskazuje na ich dzień końcowy, precyzując, iż kończą się one z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniu terminu, względnie z upływem tego dnia w miesiącu, który odpowiada początkowemu dniu terminu.

    Tutaj termin liczy się od otrzymania darowizny, czyli 22.12.2012. Kończy się on zatem 6 miesięcy później, a więc 22.06.2013 - złożenie deklaracji w takim przypadku winno być uznane za złożone w terminie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mbzielinsk

    Dodano 2017-05-26 10:12 przez mbzielinsk

    Sprzedaż nieruchomości a późniejsza darowizna pieniężna. Czy występuje obowiązek podatkowy?

    Opis sytuacji: Ojciec jest w posiadaniu ziemi, nabytej przed 15 laty w ramach spadku/darowizny. Chce sprzedać ziemię, a następnie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazać córce w ramach darowizny.Czy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy lub konieczność przeznaczenia darowanych środków pie...

  • kristof1000

    Dodano 2014-04-22 00:02 przez kristof1000

    Darowizna działki i domu od ojca. Co z podatkiem?

    Witam,
    mój tata chce mi darować dom z działką, którą zakupił pond 5 lat temu. Który wariant jest dla mnie najkorzystniejszy podatkowo?
    1). Tata daruje mi (notarialnie) dom i działkę. Czy muszę zapłacić podatek przy sprzedaży tej darowizny? Czy w momencie darowania staję się nabywcą i muszę czekać 5 ...

  • Marekmod

    Dodano 2014-01-10 12:57 przez Marekmod

    Podatek od darowizny do zapłaty a trudna sytuacja finansowa. Czy mam jakieś wyjście?

    Mam do zapłacenia podatek od sprzedaży darowizny, którą otrzymałem od rodziców. Pieniądze niestety się rozeszły. Mam do zapłaty ok 5000 zł. Jestem obecnie w trudnej sytuacji finansowej. Brak dochodów, na utrzymaniu żona, dwoje dzieci. Co robić?

  • ninaW

    Dodano 2014-01-08 11:53 przez ninaW

    Podatek od darowizny pieniężnej od siostry męża

    Witam!
    Mąż otrzymał przelewem na konto 30 tys. od siostry i okazuje się, że musi to zgłosić w US jako darowiznę. Czy na przelewie musi być napisane, że to darowizna czy niekoniecznie? Jestem upoważniona do konta. Czy to nie będzie problem, że będziemy musieli zapłacić podatek? Chcę nadmienić, że prz...

  • wisnia0708

    Dodano 2013-11-01 14:49 przez wisnia0708

    Podatek od darowizny

    Dzień dobry,
    mam pytanie w takiej sprawie: w 2012 roku mama darowała mi mieszkanie, pomieszkałem troszkę i postanowiłem sprzedać mieszkanie i kupić większe. W urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że będę zapłacić podatek 19 procent ponieważ mama mi darowała mieszkanie, a ja kupuję inne wraz z żoną. Z ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

  • Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

    Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

    W najbliższej rodzinie darowany może być majątek albo środki pieniężne o sporej wartości i to bez konieczności płacenia z tego tytułu podatku. Aby jednak zwolnienie przysługiwało, darowizna musi zostać zgłoszona fiskusowi. Niekiedy z ...

  • Spłata wspólnego kredytu mieszkaniowego w podatku od darowizny

    Spłata wspólnego kredytu mieszkaniowego w podatku od darowizny

    Spłata wspólnie zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości, która będzie stanowić własność tylko innej osoby, nie jest darowizną. Stanowi ona regulację własnych zobowiązań. Dlatego też nie podlega opodatkowaniu podatkiem od ...

  • Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

    Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

    Podatkiem od spadków i darowizn objęte są jedynie czynność enumeratywnie wymienione w tej ustawie. Skoro zatem zabrakło wśród nich odwołania darowizny, czynność taka podatkiem objęta nie jest - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.