eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna działki i domu od ojca. Co z podatkiem?


2014-04-22 00:02 autor: kristof1000

7 405 odsłon

Darowizna działki i domu od ojca. Co z podatkiem?

Witam,

mój tata chce mi darować dom z działką, którą zakupił pond 5 lat temu. Który wariant jest dla mnie najkorzystniejszy podatkowo?

1). Tata daruje mi (notarialnie) dom i działkę. Czy muszę zapłacić podatek przy sprzedaży tej darowizny? Czy w momencie darowania staję się nabywcą i muszę czekać 5 lat aż będę mógł ją sprzedać bez podatku?

2). Tata sprzedaje działkę i dom i przekazuje mi pieniądze jako darowiznę. Czy płacę od niej podatek?

3). Tata sprzedaje działkę i dom. Za te pieniądze kupuję mieszkanie, które mi daruje.

Czy w dwóch pierwszych przypadkach, jeżeli pieniądze ze sprzedaży lub darowizny przeznaczę na zakup mieszkania, to muszę płacić podatek? Czy mieszkanie musi być nowe czy może być z rynku wtórnego? Jaki jest czas na zakup takiego mieszkania po zbyciu nieruchomości (przykład 1) lub uzyskaniu darowizny pieniężnej (przykład 2).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-17 11:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Hmm - jeżeli minęło już 5 lat licząc od końca roku, w którym tata nieruchomość kupił, to najtańszym rozwiązaniem jest sprzedaż tej nieruchomości przez niego i darowanie Panu uzyskanych z tego tytułu środków finansowych na konto bankowe. Darowiznę taką trzeba zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy i wtedy nie wystąpi żaden podatek (darowizna musi być na rzecz syna, a nie syna i synowej). Pan tymi pieniędzmi może swobodnie rozporządzać.

  Zakup przez tatę mieszkania i następnie jego darowizna na rzecz Pana także nie pociągnie za sobą podatków niemniej płacicie wtedy 2x za notariusza.

  Gdyby zaś miała nastąpić darowizna nieruchomości na Pana rzecz i jej późniejsza sprzedaż - pieniądze trzeba wydać na własne cele mieszkaniowe (czyli np. zakup mieszkania, może być z rynku wtórnego jak i pierwotnego) w terminie 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bafi

  Dodano 2017-08-01 16:51 przez bafi

  Podatek od sprzedaży darowizny

  W lutym 2013 r. otrzymałam w darowiźnie dom od siostry. Teraz chcę go sprzedać i kupić dwa mieszkania - dla siebie i  siostry. Jak wygląda sprawa z podatkiem? Czy od mieszkania dla siostr darczyńcy zapłacę podatek?

 • Wies

  Dodano 2013-02-03 23:07 przez Wies

  Jaki podatek zapłacę od sprzedaży mieszkania, które dostałem w darowiźnie od rodziców?

  Jaki podatek zapłacę jeżeli w 2011 roku sprzedałem mieszkanie, które rok wcześniej otrzymałem w darowiźnie od rodziców? Mieszkałem tam od urodzenia. Złożyłem PIT-39, a w 2012 roku kupiłem dom w Anglii. Dochód ze sprzedaży włożyłem na wpłatę depozytu (czyli wpłatę własną reszta na raty). Jak mam to z...

 • justysia8s7

  Dodano 2014-02-16 16:16 przez justysia8s7

  Sprzedaż darowanej działki. Czy jest konieczność płacenia podatku?

  Witam,
  chciałabym sprzedać działkę, którą otrzymałam w wyniku darowizny od ojca przed upływew 5 lat w celu wybudowania domu na innej darowanej mi również przez ojca działce.
  Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Chciałabym tutaj zaznaczyć że 3 lata temu kupiłam mieszkanie za środki ze sprz...

 • tees1

  Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

  Kiedy i jaki podatek od darowizny?

  Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 • lolobbi

  Dodano 2014-09-02 12:25 przez lolobbi

  Darowizna z wuja na bratanka

  Witam,
  nieruchomość w postaci działki, domu jednorodzinnego oraz budynków gospodarczych ma zostać przekazana na mnie (bratanek) z wuja jako darowizna. Pytanie, w jaki sposób korzystniej jest to przekazać: czy darowizna z wuja na mojego ojca (jego brata), czy bezpośrednio z wuja na mnie? Być może jes...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania