Witam,
mój tata chce mi darować dom z działką, którą zakupił pond 5 lat temu. Który wariant jest dla mnie najkorzystniejszy podatkowo?
1). Tata daruje mi (notarialnie) dom i działkę. Czy muszę zapłacić podatek przy sprzedaży tej darowizny? Czy w momencie darowania staję się nabywcą i muszę czekać 5 lat aż będę mógł ją sprzedać bez podatku?
2). Tata sprzedaje działkę i dom i przekazuje mi pieniądze jako darowiznę. Czy płacę od niej podatek?
3). Tata sprzedaje działkę i dom. Za te pieniądze kupuję mieszkanie, które mi daruje.
Czy w dwóch pierwszych przypadkach, jeżeli pieniądze ze sprzedaży lub darowizny przeznaczę na zakup mieszkania, to muszę płacić podatek? Czy mieszkanie musi być nowe czy może być z rynku wtórnego? Jaki jest czas na zakup takiego mieszkania po zbyciu nieruchomości (przykład 1) lub uzyskaniu darowizny pieniężnej (przykład 2).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
2014-05-17 11:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Hmm - jeżeli minęło już 5 lat licząc od końca roku, w którym tata nieruchomość kupił, to najtańszym rozwiązaniem jest sprzedaż tej nieruchomości przez niego i darowanie Panu uzyskanych z tego tytułu środków finansowych na konto bankowe. Darowiznę taką trzeba zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy i wtedy nie wystąpi żaden podatek (darowizna musi być na rzecz syna, a nie syna i synowej). Pan tymi pieniędzmi może swobodnie rozporządzać.
Zakup przez tatę mieszkania i następnie jego darowizna na rzecz Pana także nie pociągnie za sobą podatków niemniej płacicie wtedy 2x za notariusza.
Gdyby zaś miała nastąpić darowizna nieruchomości na Pana rzecz i jej późniejsza sprzedaż - pieniądze trzeba wydać na własne cele mieszkaniowe (czyli np. zakup mieszkania, może być z rynku wtórnego jak i pierwotnego) w terminie 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2017-08-01 16:51 przez bafi
W lutym 2013 r. otrzymałam w darowiźnie dom od siostry. Teraz chcę go sprzedać i kupić dwa mieszkania - dla siebie i siostry. Jak wygląda sprawa z podatkiem? Czy od mieszkania dla siostr darczyńcy zapłacę podatek?
Dodano 2013-02-03 23:07 przez Wies
Jaki podatek zapłacę jeżeli w 2011 roku sprzedałem mieszkanie, które rok wcześniej otrzymałem w darowiźnie od rodziców? Mieszkałem tam od urodzenia. Złożyłem PIT-39, a w 2012 roku kupiłem dom w Anglii. Dochód ze sprzedaży włożyłem na wpłatę depozytu (czyli wpłatę własną reszta na raty). Jak mam to z...
Dodano 2014-02-16 16:16 przez justysia8s7
Witam,
chciałabym sprzedać działkę, którą otrzymałam w wyniku darowizny od ojca przed upływew 5 lat w celu wybudowania domu na innej darowanej mi również przez ojca działce.
Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Chciałabym tutaj zaznaczyć że 3 lata temu kupiłam mieszkanie za środki ze sprz...
Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1
Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Dodano 2014-09-02 12:25 przez lolobbi
Witam,
nieruchomość w postaci działki, domu jednorodzinnego oraz budynków gospodarczych ma zostać przekazana na mnie (bratanek) z wuja jako darowizna. Pytanie, w jaki sposób korzystniej jest to przekazać: czy darowizna z wuja na mojego ojca (jego brata), czy bezpośrednio z wuja na mnie? Być może jes...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Darowizny i spadki bez podatku. Od 1 lipca 2023 r. nowe kwoty wolne.
Od 1 lipca 2023 roku znacząco wzrosną kwoty darowizn i spadków wolne od podatku. Z powodu zamieszania legislacyjnego tego samego dnia nowe przepisy dotyczące darowizn od wielu osób zostaną od razu zastąpione kolejnymi regulacjami, które ...
Ujawnienie niezgłoszonej darowizny pieniężnej lub pożyczki = 20 proc. podatku
W przypadku ujawnienia majątku niemającego pokrycia w wiarygodnych źródłach przychodu, organ skarbowy może wymierzyć sankcyjną stawkę opodatkowania w wysokości 75% wartości tego majątku. W celu ograniczenia stosowanej przez podatników ...
Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?
Czy fiskus może domagać się podatku od prezentów bożonarodzeniowych? Wszystko uzależnione jest od tego, kto komu wręczył upominek oraz jak go sfinansowano. W najprostszy sposób prezenty można podzielić na służbowe i prywatne. W ...
Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?
Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.