eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Podatki i faktury


2016-03-08 22:04 autor: Nena2

935 odsłon

Podatki i faktury

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą handlowo-usługową. Prowadzę sklep motoryzacyjny wraz z usługami. Jestem na 23%. Chciałbym rozszerzyć swoje usługi na zrywkę i pozyskanie drewna wiem, że jest opodatkowana stawką 8%. Będę miał spisaną umowę z wykonawcą, a będę podwykonawcą.

Moje pytanie dotyczy: czy będąc VAT-owcem (23%) mogę wystawić fakturę lub rachunek na 8%? Może jakieś inne rozwiązanie Państwo mi polecą?

Nena

Pytanie zaktualizowano 2016-03-09 13:56

Dziękuję Bardzo za odpowiedź.Mam pytanie czy mogłaby mi Pani przedstawić to obrazowo tak po chłopsku. Jestem na zasadach ogólnych(18) i vatowcem (23%) i przepuśćmy że muszę wystawić fakturę na kwotę 8tyś.brutto obowiązująca stawka usługi leśne 8% Jak to się wtedy odlicza.Przedstawię Pani moje orientacyjne płatności miesięczne działalności brutto. Czynsz 500zł ZUS 1 121,52 Biuro Rachunkowe 169,99 Dojazd po towar 800,00 Telefon 20,00 zakup towarów 5 000,00 sprzedaż z kasy 4 000,00 Bardzo proszę o pomoc . Pozdrawiam Bardzo prosze o pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-03-09 08:47 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Z tego co rozumiem, jest Pan czynnym podatnikiem VAT i dotychczas wystawiał Pan jedynie faktury ze stawką 23% VAT, nie wynika to jednak z tego, że tylko takie faktury Pan może wystawiać, a z tego, że dotychczas wykonywał Pan czynności, do których miała zastosowanie ta właśnie stawka. Jeśli jest Pan zarejestrowany podatnikiem VAT, może Pan (a właściwie musi) wystawiać faktury VAT ze stawką wynikającą z ustawy, czyli jeśli to 8% to z tą właśnie stawką. Rachunków natomiast Pan nie może wystawiać, ponieważ od 1 stycznia 2014 r. faktury są dokumentami wystawianymi przez wszystkich podatników, wynika to z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT.

    Nena2 skomentował/a odpowiedź 2016-03-09 11:53

    Dziękuję Bardzo za odpowiedź.Mam pytanie czy mogłaby mi Pani przedstawić to obrazowo tak po chłopsku. Jestem na zasadach ogólnych(18) i vatowcem (23%) i przepuśćmy że muszę wystawić fakturę na kwotę 8tyś.brutto obowiązująca stawka usługi leśne 8% Jak to się wtedy odlicza.Przedstawię Pani moje orientacyjne płatności miesięczne działalności brutto. Czynsz 500zł ZUS 1 121,52 Biuro Rachunkowe 169,99 Dojazd po towar 800,00 Telefon 20,00 zakup towarów 5 000,00 sprzedaż z kasy 4 000,00 Bardzo proszę o pomoc . Pozdrawiam Bardzo prosze o pomoc

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-10 06:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Widzę że korzysta Pan z usług biura rachunkowego, stąd to ono powinno dokonać odpowiednich obliczeń. Tym bardziej, że ma wszystkie niezbędne ku temu dane, czego nie można powiedzieć o nas.
    Tak po chłopsku to z jednej strony ma Pan sprzedaż 8 tys. na 8% VAT i 4 tys. na 23% - VAT będzie podany na raparocie fiskalnym oraz fakturze. Można też skorzystać z naszego kalkulatora: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-vat

    Z drugiej strony ma Pan koszty, gdzie część jest objęta VAT-em, a część nie (ta na rozliczenie tego podatku nie wpływa). Bez VAT-u są na pewno składki ZUS. Nie wiemy jak jest w przypadku czynszu (tutaj bowiem wynajmujący może korzystać ze zwolnienia i też ten podatek może nie wystąpić).
    Dojazd po towar ale czym? - jest to usługa zewnętrzna czy własnym samochodem? - jeżeli własnym samochodem to jakim (podatkowo ciężarowy czy osobowy)? Jeżeli usługa zewnętrzna to znowu pytanie o to, czy usługodawca rozlicza VAT czy korzysta ze zwolnienia?
    Przy towarze zapewne VAT jest naliczony i to wg stawki 23%, to samo przy telefonie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lalka27

    Dodano 2014-02-11 16:27 przez lalka27

    Świadczenie usług dla niemieckiego kontrahenta

    Serwisuje centralę wentlacyjne. Wysłałem pracowników do Niemiec do jednego z moich klientów, by tam przeprowadzili konserwację centarli. Czy w związku z tym muszę wystąpić o VAT w UE, by wystawić fakturę i czy stawka VAT to "np" czy "0"? Klinet ma NIP UE.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • dl

    Dodano 2016-04-13 08:00 przez dl

    Faktura czynności zwolnione od podatku a podmiotowe zwolnienie od podatku

    Witam,planuję otworzyć działalność gospodarczą w zakresie napraw sprzętu komputerowego i podzespołów. Nie będę płatnikiem na zasadach ogólnych. Otóż sam będę prowadził księgowość. Osobą fizycznym będę wystawiał rachunki zwolnione podmiotowo z VAT, na żądanie fakturę zwolnioną podmiotowo z VAT. Do te...

  • ciekwaskakobieta

    Dodano 2017-01-31 14:58 przez ciekwaskakobieta

    Faktura odwrotne obciążenie

    Jaki VAT należy zastosować przy wystawieniu faktury za wyprodukowanie np. drzwi i ich usługę zamontowania? Oczywiście jesteśmy podwykonawcą i warunki co do nabywcy spełnione. Czy rozdzielamy to jako dwie pozycje na fakturze, czyli VAT 23% za np. drzwi a za usługę VAT odwrotne obciążenie, czy jedna s...

  • aga104

    Dodano 2016-07-13 12:01 przez aga104

    VAT 8% na firmę

    Witam,czy zmiana faktury z osoby prywatnej na firmę przy budowie domu mieszkalnego zmiania VAT z 8 na 23%, czy mogę wystawić fakturę 8% na firmę?Pozdrawiam

  • cassia

    Dodano 2016-02-10 14:55 przez cassia

    Czy VAT-owiec może wystawiać rachunki?

    Witam,zamierzam otworzyć firmę usługową (projektowanie stron www itp.). Z racji tego, że wielu klientów to firmy, to muszę być płatnikiem VAT-u i wystawaić faktury VAT.Jako dodatkowe źródło dochodu chcę prowadzić sklep internetowy, gdzie kupującymi są w większości osoby prywatne (nie firmy). Czy tą ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak rozliczyć w VAT usługi sprzątania dla podmiotów zagranicznych

    Jak rozliczyć w VAT usługi sprzątania dla podmiotów zagranicznych

    W Polsce szeroko rozumiane usługi sprzątania czy mycia opodatkowane są co do zasady podstawową stawką VAT (nieco inaczej sprawa może wyglądać w przypadku utrzymania terenów zielonych, ale usługi takie są inaczej klasyfikowane). Od usług ...

  • Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

    Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

    Zdarzenia gospodarcze w ewidencjach księgowych ujmujemy na podstawie dowodów księgowych. Tymi w przeważającej większości są faktury. Niekiedy dokument taki jednakże zaginie i wówczas przedsiębiorca występuje do sprzedawcy o wystawienie ...

  • Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że podatnik co do zasady nie jest obowiązany do wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od tego podatku. Fakturę trzeba jednak wystawić, gdy żąda tego nabywca towaru bądź ...

  • Faktura podatnika zwolnionego z VAT - wymagane elementy

    Faktura podatnika zwolnionego z VAT - wymagane elementy

    W ubiegłym roku nowelizacja przepisów wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Od początku 2015 r. z wystawiania faktur skorzystać może każdy polski przedsiębiorca, bez względu na status podatku VAT. Rachunki powoli ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.