eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Koszty samochodowe w KPiR


2016-03-07 08:34 autor: mpk

4 077 odsłon

Koszty samochodowe w KPiR

Witam,

mam pytanie o odliczanie kosztów w KPiR dla samozatrudnionego wg skali i nie VAT-owca. Czy koszty dotyczące samochodu służbowego użytkowanego również dla celów prywatnych (np. paliwo, naprawy, akcesoria), można odliczać w wartości brutto z faktury w KPiR, czy należy wpisywać w KPiR wartość netto 50% VAT?

A jak w przypadku samochodu z leasingu operacyjnego: czy również takie koszty dotyczą samochodu (użytkowanego też dla celów prywatnych), czy koszty np. paliwa, napraw można odliczać w wartości brutto z faktury i bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-14 14:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie ma tutaj ograniczenia wynikającego z podatku dochodowego. Samochody firmowe, tzn. w opisanym przypadku stanowiące środki trwałe firmy jak też wzięte w leasing operacyjny nie wymagają ewidencji przebiegu pojazdu. Niemniej bieżące koszty eksploatacyjne (chodzi o paliwo) powinny wykazywać związek z działalnością. Mówiąc innymi słowy nie księgować paliwa, które służyło tylko wyjazdom prywatnym. Urząd skarbowy może bowiem próbować dochodzić do tego, w jakim zakresie taki pojazd służy działalności. Spotkałem się już z oświadczeniami o trasach i spalaniu auta. Dlatego zalecam ostrożność - jeżeli idzie o paliwo.
  Co do kosztów remontów i wymian - tutaj zaliczałbym w całości - auto musi bowiem być sprawne aby mogło spełniać swoją rolę - stąd te wydatki służą działalności, zaś organowi podatkowemu ciężko będzie udowodnić, że akurat ta część wydatku nie może być kosztem, bo ten remont przypada tylko na potrzeby prywatne.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania