eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy VAT-owiec może wystawiać rachunki?


2016-02-10 14:55 autor: konto usunięte

6 954 odsłon

Czy VAT-owiec może wystawiać rachunki?

Witam,

zamierzam otworzyć firmę usługową (projektowanie stron www itp.). Z racji tego, że wielu klientów to firmy, to muszę być płatnikiem VAT-u i wystawaić faktury VAT.

Jako dodatkowe źródło dochodu chcę prowadzić sklep internetowy, gdzie kupującymi są w większości osoby prywatne (nie firmy). Czy tą sprzedaż muszę dokumentować tylko fakturami VAT? Czy mogę np. wystawiać rachunki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-02-15 14:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Powinny być faktury (jeżeli mają być wystawiane), jako że cała Pana sprzedaż będzie objęta podatkiem VAT. Nie można zastosować opodatkowania do projektowania stron i zwolnienia dla sklepu internetowego w ramach jednej firmy.

  cassia

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-02-16 16:28

  Hmmm... Chyba w takim razie pomyliłam rachunek z paragonem... Ostatnio robiłam zakupy w sklepie internetowym (art. papiernicze). Otrzymałam paragon z kasy fiskalnej. Innym razem kupowałam w tym samym sklepie papier do drukarki i poprosiłam o fakturę vat na firmę a sprzedawca ją wystawił... Czyli z tego co zauważyłam tamten sprzedawca wystawiał i jedno i drugie?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-17 16:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - pragony fiskalne występują obok faktur. Paragony dokumentują sprzedaż bezrachunkową dla osób prywatnych. W przypadku firm mamy faktury (te wystawia się też na żądanie osób prywatnych, niemniej w takim przypadku paragon również trzeba wystawić, gdy kasa fiskalna jest stosowana, z tym że klient dostaje fakturę, zaś paragon trafia z kopią faktury do dokumentacji sprzedawcy). Oczywiście sprzedawcę należy powiadomić o tym, że klient jest przedsiębiorcą, w związku z czym ma zostać wystawiona faktura.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania