eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od zbycia nieruchomości


2016-09-23 10:08 autor: Patryk

2 349 odsłon

Podatek od zbycia nieruchomości

Witam,

potrzebuję wyjaśnienia następującej kwestii: moja mama posiada grunty rolne. Otrzymała je w darowiźnie około 10 (lub więcej) lat temu. Obecnie są w fazie przekształcania na działki budowlane.

Po sprzedaży tych działek, chce mi przekazać w drodze darowizny pieniądze ze sprzedaży części działek na to, abym mógł wybudować dom. Pytanie brzmi: czy moja mama będzie musiała z tego tytułu zapłacić podatek? Czy w ogóle będzie musiała płacić podatek od sprzedaży pozostałych działek (nie będzie inwestować ich na potrzeby mieszkaniowe)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-09-23 10:31 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam. Sprzedaż nieruchomości, która nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej, jest zwolniona od podatku dochodowego, skoro Pana mama posiada je już 10 lat. Niestety, skoro przekształca je na działki budowlane, to organ podatkowy może uznać, że sprzedaż następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły.

  Patryk skomentował/a odpowiedź 2016-09-23 10:41

  Witam, dziękuję za odpowiedź. Niemniej przekształcanie tych gruntów nie jest zależne od mojej mamy. To gmina przystępuje do zmiany panu zagosp. przestrzennego dla tego obszaru. Oczywiście moja mama formalnie nie prowadzi działalności gospodarczej. Skoro gmina przystąpiła do zmian przeznaczenia gruntów, to moja mama jak najbardziej chce z tego korzystać i na tym zarobić. Czy to w jakikolwiek zmienia sytuację?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-09-23 11:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Uważam, że jeśli Pana mama nie nabyła nieruchomości w celu ich zbycia po przekształceniu, a przekształcenie nie następuje z Jej inicjatywy, tylko w wyniku tego, że pojawiła się okazja, to rzeczywiście nie jest to działalność gospodarcza. Jeśli działek jest dużo, lub istnieją jakieś inne okoliczności niesprzyjające, może Pan rozważyć wystąpienie o interpretację indywidualną ministra finansów.

  Patryk skomentował/a odpowiedź 2016-09-23 11:32

  Rozumiem, dziękują bardzo za udzielenie odpowiedzi, Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ewaEWAK

  Dodano 2013-10-22 20:43 przez ewaEWAK

  Podatek od sprzedaży działki budowlanej przed upływem 5 lat

  Czy pieniądze (dochód) ze sprzedaży działki budowlanej zakupionej 09/2009 r. a sprzedawanej przed upływem 5 lat, mogę przeznaczyć w ramach ulgi na spłatę kredytu hipotecznego syna lub w ramach ulgi zrobić darowiznę na spłatę kredytu hipotecznego syna? To będzie moja pierwsza darowizna dla syna.
  Dzię...

 • szysia08

  Dodano 2013-11-08 20:14 przez szysia08

  Sprzedaż działki po 5 latach a budowa domu

  Witam,
  mój tato jest właścicielem działki budowlanej od kwietnia 2008 roku. Chce on sprzedać ją by uzyskać pieniądze na budowę mojego (córki) domu. Mogłabym prosić o sugestię, jak ominąć płacenie podatku, czy jest w ogóle taka możliwość?
  Czytałam, że jednym z rozwiązań jest wydatkowanie uzyskanych p...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-07 08:10 przez konto usunięte

  Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat i kupno domu. Jak uniknąć podatku?

  W listopadzie 2008 roku otrzymałam (wraz z mężem) darowiznę w postaci działki budowlanej od mojego ojca. Wylaliśmy tam fundamenty, jednak uznaliśmy, że sprzedamy działkę i kupimy starszy domek do remontu. Czy jest możliwość, aby uniknąć płacenia podatku w wysokości 19% ? Wolelibyśmy przeznaczyć tą k...

 • kamilla-p-l

  Dodano 2013-04-14 18:01 przez kamilla-p-l

  Jaki procent podatku od przepisania działki na wnuczkę?

  Witam,
  Babcia ma przepisać mi (wnuczce) ziemię rolną. Jaki wtedy procent muszę zapłacić oraz jaki procent jest, gdy sprzedam działkę przed upływem 5 lat od przepisania?
  Prawdopodobnie działka rolna zostanie sprzedana na działkę budowlaną.

 • mappeo

  Dodano 2020-05-26 21:31 przez mappeo

  Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości czy przysługuje ulga?

  Witam!
  Sprzedaję działkę budowlaną w okresie nie przekraczającym 5 lat od jej nabycia (darowizna ojciec-syn), chciałbym przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na kupno działki budowlanej w innej miejscowości i mam kilka pytań:
  1) Działka, którą zamierzam kupić, jest budowlana - czy urząd skarbowy może p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Darowizny i spadki bez podatku. Od 1 lipca 2023 r. nowe kwoty wolne.

  Darowizny i spadki bez podatku. Od 1 lipca 2023 r. nowe kwoty wolne.

  Od 1 lipca 2023 roku znacząco wzrosną kwoty darowizn i spadków wolne od podatku. Z powodu zamieszania legislacyjnego tego samego dnia nowe przepisy dotyczące darowizn od wielu osób zostaną od razu zastąpione kolejnymi regulacjami, które ...

 • Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?

  Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?

  Czy fiskus może domagać się podatku od prezentów bożonarodzeniowych? Wszystko uzależnione jest od tego, kto komu wręczył upominek oraz jak go sfinansowano. W najprostszy sposób prezenty można podzielić na służbowe i prywatne. W ...

 • Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

  Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

  Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

 • Budujesz domy na sprzedaż? Zapłacisz podatek VAT

  Budujesz domy na sprzedaż? Zapłacisz podatek VAT

  Podatniczka, która w 2006 r. nabyła grunt, na którym obecnie buduje cztery domy mieszkalne, każdy z dwoma mieszkaniami, z których to sześć mieszkań ma zostać sprzedane – prowadzi działalność gospodarczą w myśl ustawy o podatku VAT ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania