eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Ulga na powrót - dokumenty potwierdzające pobyt w Anglii


2022-03-25 13:09 autor: daro0388

1 321 odsłon

Ulga na powrót - dokumenty potwierdzające pobyt w Anglii

Kwalifikuję się do przyznania ulgi na powrót po prawie 10 latach zamieszkania w Anglii, jednak nie posiadam karty rezydenta, ani umowy o pracę czy najmu, których nie zabrałem ze sobą do Polski, dodatkowo na tychże umowach nie było wypisanego zakresu dat.

Niestety po Brexicie nie ma już możliwości wyrobienia karty rezydenta, zostały one zastąpione przez tzw. Settlement Status. Posiadam taki status na czas nieokreślony, który jest przyznawany po 5 latach zamieszkania i pracy w Anglii. Niestety Settlement Status nie jest na papierze, można go tylko sprawdzić na brytyjskiej stronie rządowej GOV. Czy taki status zastępuje kartę rezydencji jako dowód mojego zamieszkania w Anglii? Jeżeli nie, to czy P60 się kwalifikuje (roczne zestawienie dochodowe od pracodawcy)?

Gdy zadzwoniłem do urzędu skarbowego powiedziano mi, że takie dokumenty nie są akceptowane, jednakże w trakcie rozmowy telefonicznej trzy osoby w urzędzie skarbowym rozmawiały między sobą i się naradzały, czytając ogólnodostępne informacje na temat ulgi na powrót, po czym wnioskuję, że nie do końca posiadają potrzebne informacje na ten temat. Jeżeli jednak te dokumenty faktycznie się nie nadają jako dowód pobytu za granicą, to czym mógłbym je zastąpić?

Serdecznie pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MonikaMa3

  Dodano 2021-12-21 11:36 przez MonikaMa3

  Ulga na dzieci w rodzinie patchworkowej i ulga na dzieci dla rodzin 4 plus od 2022 roku

  Dzień dobry, jesteśmy rodziną tzw. patchworkową, w tym po ślubie w 2019 roku. Nie mamy wspólnych dzieci. Ja mam 3 dzieci (mieszkają oczywiście z nami) i Ich ojciec jest sądownie pozbawiony praw rodzicielskich i nie uczestniczy w wychowaniu dzieci. Mąż ma 2 dzieci, które również mieszkają z nami na p...

 • Jester

  Dodano 2022-01-14 09:36 przez Jester

  Co z zerowym PITem dla rodzin patchworkowych w ramach Polskiego Ładu?

  Jesteśmy patchworkową rodziną. Wychowujemy razem czwórkę dzieci. Dwójka dzieci pochodzi z pierwszego małżeństwa mojej Żony, jedno mamy wspólne i jedno z mojego pierwszego małżeństwa. Wyrokami Sądu, opieka wszystkich dzieci jest przy nas.
  Czy przy rozliczaniu PIT będziemy mogli skorzystać z preferenc...

 • Lucas

  Dodano 2021-09-27 11:27 przez Lucas

  Nieruchomości / Nowy ład / powrót do PL

  Krótki opis mojej sytuacji:
  Od 2009 r. mieszkałem i pracowałem w Holandii. Tam też rozliczałem się z podatku. W Polsce brak zameldowania, dochodów i brak jakichkolwiek rozliczeń z urzędem podatkowym. W październiku 2020 r. zakończyłem prace i wymeldowałem się z adresu zamieszkania w NL. Od tego czas...

 • piotr1000

  Dodano 2021-09-01 22:35 przez piotr1000

  Powrót do Polski z Wielkiej Brytanii - podatki

  Witam, Przez wiele lat mieszkałem na stałe i pracowałem w Wielkiej Brytanii, gdzie płaciłem podatki. Wróciłem do Polski i zaczynam pracę. 
  Ponieważ część tego roku (2021) pracowałem w UK, a część będę w Polsce jak powinno wyglądać moje rozliczenie podatkowe za ten rok?
  Dziękuję za pomoc.

 • Thomas5

  Dodano 2021-01-19 17:13 przez Thomas5

  Podwójne opodatkowanie PL - UK

  Witam. Pracuję w UK od 9 lat, tutaj wynajmuję oraz płacę inne zobowiązania typu Council tax (podatek od mieszkania), ubezpieczenia samochodu i inne opłaty związane z codziennym życiem. W Polsce mam żonę oraz dwójkę małoletnich dzieci, przybywam tam ok. 30 dni w roku. Zatrudniony jestem oczywiście na...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania