eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż nieruchomości - przepisy związane z podatkiem


2016-09-21 10:49 autor: danieleski

3 062 odsłon

Sprzedaż nieruchomości - przepisy związane z podatkiem

Witam serdecznie,

mam kilka pytań do Państwa. Sprzedałem mieszkanie, chciałbym teraz kupić działkę pod budowę domu. Czy aby uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania muszę zainwestować całość otrzymanych ze sprzedaży pieniędzy (na chłopski rozum: przychów - koszty = dochód), czy tylko wysokość wyliczonego podatku, czyli kilkanaście tys. w tym przypadku, bo tak mnie ktoś poinformował i wydaje mi się, że wprowadził mnie w błąd...

Inna sprawa, wiem że pieniądze mogą być zainwestowane w działkę pod budowę domu, jednak czy musi być to działka budowlana, czy może być to działka rolna z wydanymi na nią warunkami zabudowy? We wsi, w której chcę kupić działkę nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie ma możliwość kupienia działki czysto budowlanej.

I na koniec - jeżeli te pieniądze przeznaczyłbym na zakup 2 działek, i jedną chciał oddać w darowiźnie dziecku, to czy również zapłacę podatek, ja bądź dziecko, czy muszę odczekać jakiś okres karencji po zakupie, przykładowo 5 lat znaim będę mógł przepisać ją dziecku?

Pozdrawiam serdecznie,
Daniel

Pytanie zaktualizowano 2016-09-21 10:51

*Uścicślająć: przychód(pieniądze ze sprzedaży mieszkania) - koszty(zakup działki) = dochód (to co pozostanie),  i od tego dopiero wyliczany podatek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-09-27 07:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Aby podatku nie było w ogóle, trzeba na własne cele mieszkaniowe wydać przychód ze sprzedaży, a więc uzyskaną cenę, a nie dochód (a już tym bardziej wyliczony podatek).
  2. Działka ma być pod budowę domu, ewentualnie ma stać się taką działką w ciągu 2 lat licząc od końca roku w którym miała miejsce sprzedaż.
  3. Nieruchomość ma zaspokajać własne cele mieszkaniowe, a nie innych osób. Stąd jeżeli kupujemy działkę z zamiarem jej darowizny dziecku - zwolnienie nie przysługuje.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania