eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż mieszkania a podatek


2015-09-17 22:21 autor: EccLeston

2 899 odsłon

Sprzedaż mieszkania a podatek

Witam,

6 miesięcy temu zakupiłem mieszkanie za kwotę 60 tys. zł (trochę doinwestowałem i odnowiłem mieszkanie). Obecnie chcę je sprzedać za 105 tys. zł, wszystkie te środki chcę przeznaczyć na budowę domu.

Proszę mi powiedzieć, czy podatek od wzbogacenia od kwoty 45 tys. zł będę musiał zapłacić nawet, jeśli dochód jest przeznaczony na budowę domu?

Czy jeśli przedstawię jakieś faktury i dokumenty ukazujące wniesienie wkładu na poczet podniesienia wartości mieszkania, to mogę uchronić się od zapłacenia tego podatku lub go w jakiś sposób pomniejszyć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-18 06:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Owe podniesienie wartości mieszkania, to koszty, które zmniejszają dochód (tak samo jak sam zakup mieszkania).
  Jeżeli całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży (czyli 105 tys. zł) przeznaczy Pan na budowę w ciągu 2 lat licząc od końca roku sprzedaży, podatku nie będzie. Jeżeli przeznaczy Pan mniej, część dochodu będzie opodatkowana.
  Polecam kalkulator który to ładnie zobrazuje:
  http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-18 07:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Z opisu wynika, że nie będzie Pan płacił podatku (deklarację PIT-39 trzeba mimo to złożyć). Opodatkowaniu podlega dochód, czyli przychód ze sprzedaży minus koszty uzyskania przychodu. Nakłady, które zwiększyły wartość sprzedawanego mieszkania stanowią koszty uzyskania przychodu, warunkiem jest, że musi Pan posiadać faktury. Jeśli wykaże Pan wogóle dochód, może Pan skorzystać z ulgi ponosząc wydatki na budowę domu, ale żeby nie zapłacić żadnego podatku, wydatki, poniesione w ciągu 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż, muszą być w wysokości conajmniej przychodu ze sprzedaży. Zwolniona jest kwota, która odpowiada iloczynowi dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie. W Internecie, w tym na portalu egospodarka.pl są dostępne kalkulatory umożliwiające wyliczenie zobowiązania podatkowego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • thx20

  Dodano 2019-11-18 21:03 przez thx20

  Odpłatne zbycie nieruchomości

  Dzień dobry,zwracam się z następującym pytaniem:W styczniu zeszłego roku zakupiłem mieszkanie i poniosłem wydatki na jego remont (mam fakturę VAT), zmuszony byłem je sprzedać i przenieść się do innego miasta. Mieszkanie sprzedałem w maju. W czerwcu kupiłem następne i podobnie jak tamto wyremontowałe...

 • magdalasek16

  Dodano 2015-06-07 20:08 przez magdalasek16

  Podatek od wzbogacenia

  Witam,w listopadzie 2014 roku kupiłam mieszkanie do remontu w kwocie 60 tys. zł, zainwestowałam w podstawowy remont. Chcę sprzedać mieszkanie teraz za 100 tys. zł, gdyż mieszkanie nabrało na wartości. Ile zapłacę podatku za wzbogacenie się?

 • Apgela

  Dodano 2019-10-08 11:29 przez Apgela

  Ulga podatkowa po sprzedaży mieszkania

  Przed ślubem mąż kupił mieszkanie za kwotę 250 tys. zł. Aktualnie dokonał jego zbycia za kwotę 350 tys. zł przed upływem 5 lat. W związku z tym mąż powinien zapłacić podatek od wzbogacenia.
  Jednak planujemy wybudować dom i całą kwotę dochodu włożyć w budowę. Czy w związku z tym, że dom będzie już bu...

 • ate2

  Dodano 2016-09-23 20:29 przez ate2

  PIT-39 - rozliczenie zakupu mieszkania

  Dzień dobry,nie wiem, jak prawidłowo powinien wyglądać PIT-39 w sytuacj:1. Kupno mieszkania w 2009  - przeprowadzono w nim remont, zaciągnięty częściowo kredyt mieszkaniowy. 2. Sprzedaż mieszkania kupionego w 2009 i spłata całego kredytu z uzyskanych pieniędzy.3. Kupno drugiego mieszkania w 2009 rów...

 • aap1

  Dodano 2015-07-13 12:32 przez aap1

  Sprzedaż i zakup mieszkania w tym samym roku

  W kwietniu minionego roku kupiłam z mężem. Mieszkanie za 155 000 zł (z tego 115 000 zł kredyt). Teraz w lipcu sprzedajemy swoje za 120 000 zł. Z tej kwoty spłacamy kredyt 70 000 zł zaciągniety na "stare" mieszkanie, a z reszty chcemy również spłacić kredyt z nowego mieszkania.Sprzedaliśmy przez pośr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania