eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Darowizna mieszkania a sprzedaż przed upływem 5 lat. Co z podatkiem?


2014-07-09 21:53 autor: agana30

3 906 odsłon

Darowizna mieszkania a sprzedaż przed upływem 5 lat. Co z podatkiem?

W lutym 2014 rodzice przekazali mi i mojemu mężowi mieszkanie w formie darowizny, warte ok. 90 000 zł. Od 14 lat jesteśmy w nim zameldowani. Obecnie chcielibyśmy zakupić działkę z rozpoczętą już budową domu (170 000 zł.). Tym samym chcielibyśmy sprzedać darowane mieszkanie, wziąć kredyt hipoteczny i na czas dokończenia budowy zamieszkać w wynajętym mieszkaniu.

Nasz problem polega na tym, że nie wiemy, czy aby uniknąć podatku od sprzedaży darowizny (jeśli to możliwe), najpierw powinniśmy wziąć kredyt hipoteczny w całości na zakup działki, a potem sprzedać mieszkanie, aby kontynuować budowę czy też na odwrót?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-15 09:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czy przy darowiźnie skorzystano ze zwolnienia określonego w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn? Jeżeli tak - to w omawianym przypadku ciężko będzie utrzymać to zwolnienie (fiskus bowiem bardzo rygorystycznie podchodzi tutaj do  konieczności zmiany warunków lub miejsca zamieszkania).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-15 14:43 autor odpowiedzi: agana30

    Ja jako córka bylam zwolniona z podatku, natomiast mój mąż już nie.

    Jakie w takim razie moga być okoliczności zmiany miejsca zamieszkania?W naszym przypadku wyglada to tak, że obydwoje w tej chwili dojeżdżamy do pracy (a po przprowadzce ja miałabym pracę na miejscu). Poza tym mamy dwoje dzieci, a mieszkamy na 38 metrach kwadratowych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-16 20:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli mąż nie korzystał ze zwolnień a płacił podatek, Pani zaś (jako córka) korzystała ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy. Sprzedaż mieszkania nie spowoduje w związku z tym żadnych skutków w podatku od spadków i darowizn.

    Odrębną kwestią jest podatek dochodowy. Niemniej tutaj także wydaje się występować zwolnienie (skoro pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości mieszkalnej).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mieczyslaw53

    Dodano 2013-11-21 23:58 przez mieczyslaw53

    Podatek od darowizny. Sprzedaż i kupno mieszkania

    W 2009 r., jako kawaler otrzymałem od rodziców mieszkanie (darowizna), sprzedałem je w 2013 r. przed upływem pięciu lat za 25000 zł, teraz kupuję wraz z żoną za 350000 zł. W akcie notarialnym będzie, że kupujemy razem z żoną. Czy zapłacę jakiś podatek?
    Proszę o pilą odpowiedź, bo może będzie trzeba ...

  • adi123123

    Dodano 2013-11-07 21:45 przez adi123123

    Sprzedaż mieszkania a ulga mieszkaniowa

    Witam,
    żona dostała w darowiźnie mieszkanie w 2010 roku, teraz chce je sprzedać i przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na inne, większe mieszkanie, ale jego właścicielami byłaby już nie ona sama, ale już również ja. Czy ulga będzie jej się należeć? Dodam, że cena mieszkania sprze...

  • malwa.007

    Dodano 2014-07-01 20:42 przez malwa.007

    Darowizna mieszkania przed małżeństwem. Sprzedaż po zawarciu małżeństwa przed upływem 5 lat

    Mam do państwa kilka pytań. Żonie przed małżeństwem zostało darowane mieszkanie. Obecnie chcemy je sprzedać (cena sprzedaży to około 120 tys. zł) i kupić większe w cenie 146 tys. zł. Od darowizny nie minęło 5 lat.
    Moje pytanie: czy przeznaczona kwota ze sprzedaży mieszkania na zakup nowego wystarczy...

  • Mich-81

    Dodano 2015-04-22 18:09 przez Mich-81

    Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie przed upływem 5 lat a podatek

    Dzień dobry, uprzejmie proszę o poradę. W 2013 roku otrzymałem od rodziców w darowiźnie mieszkanie warte dziś ok. 130000 zł. Byłem wtedy 3 lata po ślubie. Planuję sprzedaż tego mieszkania i budowę domu na kredyt (zakup działki i budowa). Jaka będzie wysokość podatku, który będę zmuszony zapłacić po ...

  • Iloona

    Dodano 2014-05-17 20:31 przez Iloona

    Mieszkanie w darowiźnie, sprzedaż i kupno innego. Co z podatkiem?

    Witam,
    bardzo byłabym wdzięczna za pomoc. Rodzice męża w formie darowizny przepisali mu mieszkanie wraz z miejscem parkingowym - osobne akty, było to rok temu, jeszcze przed naszym ślubem. Chcielibyśmy sprzedać to mieszkanie i miejsce parkingowe (ok. 300 000 zł) i kupić nowe z dwoma miejscami parkin...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania