eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Jedna działalność gospodarcza: praktyka lekarska ogólna i naprawa komputerów. Czy to możliwe?


2013-09-15 21:29 autor: Tome2013.11

12 464 odsłon

Jedna działalność gospodarcza: praktyka lekarska ogólna i naprawa komputerów. Czy to możliwe?

Witam,

czy mając działalność gospodarczą o nr PKD 86.21.Z praktyka lekarska ogólna, to można podpiąć np. dodatkowy rodzaj usług np.: 95.11.Z naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych? Czy takie 2 rodzaje usług można wykonywać pod logiem jednej firmy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-16 10:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, w ramach jednej działalności może Pan wykonywać różne rzeczy. W US z tego tytułu nie będzie miał Pan żadnych problemów.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-16 10:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

  W US nie, ale nie jest tak różowo...

  Oto odpowiedź Ministerstwa Gospodarki na interpelację poselską.

  Wprawdzie temat nie do końca zbieżny, ale są fragmenty istotne dla naszego tematu...

  Wg mnie najlepiej skontaktować się z rzecznikiem dyscyplinarnym izby i zapytać.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-16 13:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W interpelacji  nr 23318 (jeżeli to ta sama) jest mowa o dwóch rodzajach działalności  -praktyka lekarska i spółka kapitałowa. W ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest  jasno okreslony zakres wykonywania działalności przez lekarza (z art. 2 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty), ale nie ma ani słowa o zakazie wykonywania innego rodzaju działalności w tym samym czasie. W kodeksie etyki lekarskiej też nie ma żadnego zapisu, który mówiłby o tym, że takie postępowanie moze byc nie etyczne. Według poglądu Sądu Najwyższego, lekarz nie może wykorzystywać swego tytułu do celów komercyjnych, tj. dla potrzeb prowadzonej działalności, gdyż jest to sprzeczne z kodeksem etyki, ale w kodeksie etyki art. 63 pkt 2 jest sugestia, że lekarz nie powinien wykorzystywać swojego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych. Oczywiście, tak jak stwierdził Pan z Biura IN PLUS w rozstzygnięciu wątpliwości co do konfliktu interesów z etyką pomoże Panu rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-16 14:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Teraz dopiero widzę, że nie dałem linka.

  Tak to ta interpretacja.

  Tak jak wcześniej napisałem: wprawdzie temat nie do końca zbieżny, ale są fragmenty istotne dla naszego tematu...

  Jak dla mnie warto znać taką opinię:
  "Choć przepisy prawa bezpośrednio nie zabraniają lekarzom prowadzenia w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej kilku rodzajów działalności - oprócz praktyki lekarskiej (na co wskazuje casus zawarty w interpelacji) - to jednak zasady wykonywania zawodu lekarza, określone w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, oraz zasady etyki lekarskiej wskazują, iż wykonywanie praktyki lekarskiej nie powinno być łączone z innym rodzajem działalności gospodarczej. Zawody lekarza i lekarza dentysty są zaliczane do zawodów zaufania publicznego, o których mowa w art. 17 ust. 1 Konstytucji RP, co oznacza, iż poddane są szczególnej regulacji ich statusu, sposobów nabywania uprawnień czy zasad wykonywania zawodu. Powyższy wywód ma na celu wskazanie, iż wszystkie wyżej powołane przepisy wskazują na wyraźne rozróżnienie pomiędzy prowadzeniem praktyki lekarskiej jako działalności gospodarczej od zwykłej działalności gospodarczej."

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-16 14:26 autor odpowiedzi: lubelskafirma

  Tak, jak najbardziej możesz świadczyć tego typu usługi. Jeśli już jesteś lekarzem i chcesz dodatkowo zajmować się naprawą komputerów to musisz zaktualizować wpis w CEIDG. To, że coś wpiszesz w pkd nie znaczy, że musisz to wykonywać. Możesz wpisać co chcesz.

  Jeśli dodatkowo chcesz sprzedawać naprawione przedmioty przez internet to proponowałbym jeszcze 47.91.Z (Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet). Natomiast jak chcesz jeszcze sprzedawać części i sprzęt komputerowy to dopisz :  47.41.Z (Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach)

  Jeśli obecnie jesteś na ryczałcie, to będziesz miał dwie stawki przy obu czynnościach. Natomiast jeśli jesteś na zasadach ogólnych to wszystko gra, bo jest ta sama stawka.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-16 15:47 autor odpowiedzi: Tome2013.11

  Witam serdecznie,

  bardzo dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Reansumując faktycznie nie ma co się wychylać w przypadku prowadzenia Indywidualnej praktyki lekarskiej z innym rodzajem usług.

  Moje pytanie jeszcze brzmi w takiej sytuacji od strony prawnej czy jest jakaś możliwość by na 1 osobę założyć Indywidualną Praktykę Lekarską oraz "Mini" firmę z usługami teleinformatycznymi (serwis komputerowy) - rozumiem że 2 działalności nie mogę założyć, a może jeszcze jest jakiś sposób ?

  Rozważam by założyć usługi komputerowe na kolegę chociaż nie mam do końca do niego na tyle dużego zaufania jeśli chodzi o prowadzenie firmy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-16 19:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie rozumiem w tym wypadku słowa "mini". Jeżeli ma Pan  jakieś wątpliwosci może to zrobić na żonę, brata, siostę czy inną osobę godną zaufania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-17 13:23 autor odpowiedzi: Tome2013.11

  Witam, źle zformuowałem pytanie. Z tego co dzięki państwu się dowiedziałem to to że mając indywidualna praktykę lekarską nie mogę podpiąć sięz innymi rodzajami usług ze względu na to iż zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego. W związku z tym chcąc prowadzić drugi rodzaj usług serwis komputerowy, jaki rodzaj działalności , spółki mogę założyć na siebie by nie działać wbrew prawu móc prowadzić w/w usługi ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-17 14:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie może Pan mieć zarejestrowanej drugiej działalności. Można tylko rozszerzyć wpis do CEIDG o dodatkowe kody PKD i mieć wspólną formę opodatkowania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-17 18:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dwa razy działalność gospodarcza nie można, ale...
  Można założyć działalność gospodarczą jako lekarz oraz w ramach tej działalności wejść np. w spółkę cywilną jako naprawa komputerów.Składek ZUS nie płacimy podwójnie, ale zapłacimy podwójne zdrowotne.Spółka cywilna ma odrębną nazwę niż działalność i nie będzie kojarzona z działalnością.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 10:05 autor odpowiedzi: JarekCn

  a co w przypadku gdy lekarz jest wspólnikiem Praktyki Lekarskiej Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej spółka jawna i chciałby założycz własną działalność gospodarczą ( handlową ) i zatrudniać pracowników

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tome2013.11

  Dodano 2013-08-11 23:26 przez Tome2013.11

  Działalność usługowa a wybór systemu podatkowego

  Witam,
  Przymierzam się do założenia firmy oferującej 2 rodzaje usług: informatyczne (dla placówek medycznych) oraz medycznych - lekarskich (w miejscu wezwania).
  Zastanawiałem się nad założeniem firmy pod poniższymi 2 ma kodami PKD: 62.02.Z         Działalność związana z doradztwem w zakresie informa...

 • sernik89

  Dodano 2019-03-17 11:34 przez sernik89

  Usługa informatyczna - przygotowanie dokumentacji

  Witam serdecznie,prowadzę działalność związaną z oprogramowaniem - 62.01.Z, 62.03.Z, 62.09.ZKod 62.01.Z zawiera informację, iż jedną z czynności, jakie można wykonywać to tworzenie dokumentacji technicznej oprogramowania.Chciałbym się dowiedzieć czy taki zapis uprawnia do tworzenia dokumentacji tech...

 • tomka

  Dodano 2012-10-21 20:39 przez tomka

  Usługi biurowe. Jaki kod PKD?

  Planuję podjąć pracę biurową, pracodawca wystawia wymaganie prowadzenia działalności gospodarczej. Jaki kod PKD odpowiada sprzedaży usług biurowych? Do obowiązków będzie wchodzić również wystawianie faktur. Czy to jest PKD 82.11.  Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.
  Bardzo...

 • magdaefs

  Dodano 2014-12-13 17:32 przez magdaefs

  Koordynowanie projektem. Jakie kody PKD i czy może być ryczałt?

  Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i świadczyć usługi m.in. koordynowania projektami unijnymi EFS (koordynowanie prac zespołu, kontrola budżetu itp). Jaki powinnam wpisać kod PKD? Czy jest możliwe rozliczanie ryczałtem przy takiej usłudze?

 • Vera

  Dodano 2013-08-09 10:10 przez Vera

  O jakie kody PKD mogę rozszerzyć działalność?

  Szanowni Państwo,
  Prowadzę działalność gospodarczą, gdzie głównym PKD jest 81.21.Z. (w XII 2012 dostałam dotację z UP na rozpoczęcie działalności). Jestem na ryczałcie. W mojej miejscowości hurtownia farmaceutyczna uruchamia magazyn pomocniczy. Mam możliwość świadczyć dla nich oprócz sprzątania równ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

  Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

  O dywersyfikacji mówi się najczęściej w kontekście różnicowania aktywów wchodzących w skład portfela inwestycyjnego. Odnosi się ją również do rynków zbytu czy odbiorców. Ekspertka Podlaskiego Funduszu Kapitałowego przypomina, że ...

 • Masz firmę? Pamiętaj złożyć ZUS DRA

  Masz firmę? Pamiętaj złożyć ZUS DRA

  Z początkiem maja (2.05) upłynął termin na składanie zeznań podatkowych za 2022 rok. Dla przedsiębiorców to jednak nie koniec formalnych rozliczeń. Wraz z końcem roku składkowego wszyscy prowadzący firmę są zobowiązani przygotować ...

 • Ile nowych rejestracji i upadłości firm w 2022 roku?

  Ile nowych rejestracji i upadłości firm w 2022 roku?

  Obecnie w Polsce aktywnych jest 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba aktywnych działalności w lutym 2023 jest większa o 3,5% w porównaniu ze stanem sprzed ...

 • Klastry w Polsce: jakie korzyści?

  Klastry w Polsce: jakie korzyści?

  Rozwój firmy w dzisiejszym, bardzo dynamicznym otoczeniu gospodarczym warunkuje szereg czynników, wśród których wymienić można chociażby umiejętność budowania przewagi konkurencyjnej, elastyczność i dostosowywanie się do zachodzących ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania