eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Jaki podatek przy lekcjach gry na fortepianie?


2013-08-19 17:40 autor: sleepless001

8 214 odsłon

Jaki podatek przy lekcjach gry na fortepianie?

Witam,

Obecnie nie pracuję. Od października będę zatrudniona na umowę zlecenie w centrum kultury jako instruktor gry na fortepianie (umowa do końca czerwca 2014). Chciałabym równocześnie otworzyć działalność gospodarczą (firma jednoosobowa), zwiazaną z nauką gry na fortepianie dzieci i dorosłych. Jaką formę opodatkowania powinnam wybrać? Myślę, że dochody będą w granicach 1500 zł netto.

Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-19 20:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Działalność gospodarczą zapewne zarejestruje Pani z PKD 85.52.Z – pozaszkolne formy edukacji artystycznej . Oznacza to, że  takie usługi można rozliczać  z podatku dochodowgo tylko na zasadach ogólnych według skali podatkowej, lub też wybrać opodatkowanie  liniowe 19-proc. , pod warunkiem, że dochody będą wysokie.

  Połączenie zatrudnienia na umowę zlecenie oraz działalności gospodarczej nie wiele Pani da. Może warto zaproponować w centrum kultury,aby zamiast umowy zlecenia podpisali  z Panią umowę jako firma.  Będzie im Pani wystawiać faktury(VAT 23 %),a od przychodu, który uzyska Pani od centrum będzie mogła odliczyć koszty prowadzenia działalności. Rejestrując działąlność ma Pani szansę (spełniając warunki) na uzyskanie dotacjiz Urzędu Pracy a przede wszystkim preferencyjny ZUS przez 24 miesiące.

  festa1 skomentował/a odpowiedź 2013-08-19 20:54

  A czy nie jest tak, że i tak z umowy zlecenie trzeba bedzie w tym przypadku wystawiac rachunek bądź fakture ?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-19 21:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Kto wystawi fakturę i za co, umowę zlecenie? Mając działalność będzie mogła wystawić fakturę za wykonaną usługę i odliczyć sobie koszty prowadzenia działalności.

  festa1 skomentował/a odpowiedź 2013-08-19 21:45

  Podatniczka pisze, że bedzie zatrudniona na umowę zlecenie i jednoczesnie otworzy działalność w tym samym zakresie. Czy można pracować na umowe zlecenie w tym samym zakresie w którym otworzy sie działalnośc gospodarczą? Czy ma wybór czy i tak w tym momencie podatniczka bedzie musiała wystawiać faktury za wykonanie umowy zlecenie ?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-19 22:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będąc zatrudniona na umowę zlecenienie nie może wystawić faktury,gdyż ta umowa zlecenie nie będzie wykonywana w ramach prowadzonej działalności.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-20 08:43 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Przy podanych dochodach (1500 netto) nie ma sensu zakłądanie działalności gospodarczej - nawet przy preferencyjnym zusie - po zapłaceniu składek i podatków nie zostanie zbyt wiele. Korzystniejszym wyjściem wg mnie byłoby rozliczanie się na umowę zlecenie z centrum kultury, i na umowę o dzieło z prywatnych lekcji.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-20 08:47 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Jeszcze w sprawie umowy zlecenia i wystawiania faktur. Faktycznie wg przepisów działalność wykonywana na podstawie umów cywilno prawnych w zakresie obejmującym działalność zarejestrowaną jako działalność gospodarcza, jest zrównana z działalnością gospodarczą. Czyli nawet jeśli nie zostanie wystawiona faktura z działalności w przypadku umowy zlecenia, to u czynnego podatnika vat powstanie obowiązek naliczenia tego podatku, a w podatku dochodowym konieczność ujęcia w podstawie opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-20 09:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  No tak,ale jeśli doda Pani 1500 netto z działalności plus to co zarobi na umowę zlecenie, ( a tak to rozumiem), to otrzymamy już jakąś kwotę. Jeżeli bedzie Pani przez parę lat pracowała na umowęz zlecenie i o dzieło to w dłuższej perspektywie nic Pani nie osiągnie. Założenie własnej działalności stworzy Pani możliwości rozwoju,nawet wtedy, gdy na początku dochody będą mniejsze niż oczekiwane przez Panią.Od czegoś trzeba zacząć. Zakładająć, że już na początku "coś" Pani zarobi,a nie "dołoży"dointeresu jest dobrym punktem wyjścia.

  Życzę powodzenia

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-20 09:21 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Działaność zawsze można założyć. Jeśli uzna Pani, że przychody są odpowiednie i pokrywają koszty związane z tą działalnością. Jednak wtedy powstanie konieczność rozliczania umowy z centrum kultury w działalności gospodarczej lub zamienienie jej na umowę o pracę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-28 12:14 autor odpowiedzi: kastaga

  Ja mam podobne pytanie - zakłądam działalność nauka języków obcych - zwolniona z VAT, ale z pewnych względów będę też uczyć języka na zlecenie. poprosze o informację czy jest to dozwolone - czy korzystne to inny temat:-)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-28 13:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Gdy umowa zlecenie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tzn. przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak przedmiot wykonywanej umowy zlecenia  to dla celów podatkowych przychód z umowy jest traktowany jako przychód z działalności.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-28 15:00 autor odpowiedzi: kastaga

  czyli w zeznaniu rocznym nie powinno się odejmować 20% kosztów uzyskania przychodu wykazanych w rachunku do umowy zlecenia i przychód dodać do pozostałych przychodów z działalności? Składki na ZUS, zdrowotne i zaliczki na podatek uwzględniam zgodnie z zapłaconymi w ciągu roku kwotami?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-28 22:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Musi Pan wykazać przychody uzyskane z umowy zlecenia  jako przychody z działalności gospodarczej, ustalić wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej z uwzględnieniem przychodów uzyskanych z umowy zlecenia, wyliczyć zaliczkę na podatek PIT ze źródeł: działalność gospodarcza – umowa zlecenie, w pozycji Deklaracji dotyczącej umów zlecenia wykazać przychód podatkowy i koszty podatkowe w wysokości „zero” lecz wskazać zaliczkę na podatek PIT pobraną przez płatnika.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-08-11 23:26 przez konto usunięte

  Działalność usługowa a wybór systemu podatkowego

  Witam,
  Przymierzam się do założenia firmy oferującej 2 rodzaje usług: informatyczne (dla placówek medycznych) oraz medycznych - lekarskich (w miejscu wezwania).
  Zastanawiałem się nad założeniem firmy pod poniższymi 2 ma kodami PKD: 62.02.Z         Działalność związana z doradztwem w zakresie informa...

 • sylwia85

  Dodano 2014-01-26 15:45 przez sylwia85

  Jakie wybrać kody PKD?

  Witam,
  zamierzam otworzyć działalność polegającą na produkcji wykonywanych własnoręcznie prezentów i upominków okolicznościowych takich jak np. torty z ręczników, bukiety z pampersów itd. Proszę o pomoc i podpowiedź, jaki kod PKD odpowiada produkcji tego rodzaju artykułów. 
  Odbiorcami będą przede ws...

 • S_Piotr

  Dodano 2013-05-01 21:22 przez S_Piotr

  Działalność gospodarcza z dofinansowania Urzędu Pracy

  Dzień dobry,
  Zamierzam otworzyć firmę oferującą usługi remontowo-budowlane. Początkowo głównym klientem będzie klient sklepu (dla którego będę pracował jako monter). W takim przypadku materiały do wykonania prac otrzymuję ze sklepu. Z czasem jednak będę szukał klientów osobiście i materiały będę móg...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-11 12:20 przez konto usunięte

  Firma jednoosobowa i wykonywanie usług w Szwecji

  Dzień dobry,
  gratulacje za stronę i liczne porady. Mam taki dylemat a mianowicie mam mnóstwo zleceń od klientów indywidualnych w Szwecji - to osoby fizyczne mam im wykonywać usługi budowlane i w związku z tym rodzą się pytania: jaką formę działalności muszę otworzyć w Polsce, bo mieszkam na stałe w ...

 • zabaP

  Dodano 2013-10-06 16:16 przez zabaP

  Umowa ze zleceniobiorcą. Jakie są obowiązki zleceniodawcy?

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 października 2013 podpisałam umowę zlecenie jako zleceniodawca z osobą, która podlega tylko ubezpieczeniom zdrowotnym (pracuje na etacie u innego pracodawcy).
  Proszę o pomoc: jakie mam obowiązki z tego tytułu? Jeśli chodzi o ZUS to został zgłoszony...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

  Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

  Dochód polskiego rezydenta podatkowego z tytułu świadczonych usług w Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium RP, chyba że w Szwajcarii przedsiębiorca ...

 • Wycena nieruchomości zwolniona z podatku VAT?

  Wycena nieruchomości zwolniona z podatku VAT?

  Dokonanie wyceny nieruchomości w formie sporządzenia operatu szacunkowego nie jest usługą doradczą i w efekcie może korzystać ze zwolnienia z VAT - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia ...

 • Rozliczenie podatku od umowy o dzieło

  Rozliczenie podatku od umowy o dzieło

  Jedną z form zatrudniania pracowników jest umowa o dzieło. Kodeks cywilny reguluje warunki dotyczące zawierania takich umów. Podpisuje się ją w sytuacji, gdy praca ma prowadzić do osiągnięcia określonego efektu (materialnego lub ...

 • Umowa o dzieło/zlecenie rozliczana w PIT-36

  Umowa o dzieło/zlecenie rozliczana w PIT-36

  Większość podatników uzyskujących przychody z umów o dzieło czy zlecenie, otrzymuje od zleceniodawców PIT-11, na podstawie którego następnie z reguły sporządzane jest zeznanie roczne PIT-37. Zleceniodawca w takim przypadku jest bowiem ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania